Facebook, 1.5 milyon kişinin e-mail bilgisini paylaştı

pomeranian boo fiyatları

Kullanıcı verilerini paylaştığı haberleriyle uzun bir süredir gündemde olan sosyal medya devi Facebook, bir skandala daha imza attı. Yapılan açıklamalarda şirketin 1.5 milyon kişiye ait e-mail verilerini izinsiz bir şekilde paylaştığı açıklandı. Sosyal medyada oldukça dikkat çeken haber dolayısıyla insanların Facebook’a olan güveni giderek azalıyor.

Business Insider şirketi tarafından açıklanan rapora göre Facebook, Mayıs 2016’da başlayan servise kaydolduklarında izinsiz olarak 1.5 milyondan fazla kişinin, e-mail iletişim listesini paylaştığını onayladı. Kullanıcılarının güvenini giderek kaybeden sosyal medya devi, kullanıcılarının büyük bir bölümünü rakiplerine yada yan şirketlerine kaptırıyor. Artık modasının geçtiği açıklanan Facebook yerine insanlar Instagram, yada Twitter’a yönelmiş durumdalar. Verilerin alındığını kullanıcılara bildiren Facebook, bu bildirimi sistemden kaldırdıktan sonra işlemi gerçekleştiren kodları silmeyi unutunca veriler depolanmaya devam etti. Bu yüzden de insanlar bildirim bile almadan verilerini Facebook ile paylaşmış oldu.

Raporu açıklayan şirkete göre Facebook, verilerin depolandığı dönem yeni kayıt olan kullanıcılardan e-mail adreslerinin şifrelerini de istemiş. Platforma üye olmak adına şifreyi girmek zorunda kalan kullanıcıların ise e-mail hesaplarından verilerin alındığı belirlendi. 

 Olayın duyulmasının ardından net bir açıklama yapmayan Facebook şirketinin kendisine gelen bu eleştirilere nasıl yanıt vereceğini göreceğiz.

Ayrıca Bknz.  Çocuğunuzun Özgüvenini Geliştirmek İçin 7 Önemli Öneri