Haberler

8 En İyi iPhone PDF Okuma Programı

Bu yazımda çok sayıda alternatif arasından seçtiğim en iyi 8 iPhone PDF okuyucuyu tüm özellikleriyle birlikte inceliyorum.

Bu yazımda çok sayıda alternatif arasından seçtiğim en iyi 8 iPhone PDF okuyucuyu tüm özellikleriyle birlikte inceliyorum.

Kısa adı PDF olan Portable Document Format günümüzde dünyanın en yaygın kullanılan dosya türüdür. E-kitapların büyük bir kısmı PDF olarak yayınlanır ve iş dünyası da doküman için PDF’yi tercih eder.

PDF’nin diğer dosya türlerini geçmesinin asıl nedeni farklı platformlar ile uyumlu olmasıdır. PDF dokümanlar genellikle sayfa düzeni hiç bozulmadan görüntülenir.

PDF dosyaları bu kadar yaygın bir biçimde kullanıldığı için akıllı telefonlarda pdf okuyucular gerekli ve olmazsa olmaz bir uygulama haline geliyor. Özellikle iş dünyasında en çok kullanılan cihazlar olan iPhone ve iPad sahipleri için pdf okuma programları bir zorunluluktur.

Pek çok insan elektronik kitapları (e-book) okumak için iPad kullanır. Dokümanları görüntülemek, düzenlemek ve üzerine yorum yazmak için bir pdf okuyucu gerekir. Piyasada çok fazla iPhone PDF Okuyucu alternatifi var ve bunlar arasından bir seçim yapmak sorun haline geliyor.

Farklı pdf okuyucular farklı özelliklere sahip ve kendi okuma alışkanlıklarınıza göre en iyi seçimi yapmak önemli bir görev.

Bu yazımda 8 en iyi iPhone pdf okuyucu tanıtıyorum. Böylece kendiniz için aralarından en uygun olanını seçebilirsiniz.

En Kaliteli iPhone PDF Okuyucu Listesi

Yukarıda anlattığım pdf okuyucuların en önemli özelliklerini okuduktan sonra, 8 en iyi iPhone pdf okuma programı listeme göz atmanızı tavsiye ederim.

Adobe Acrobat Reader – Genel olarak en iyi iPhone PDF Okuyucu

Adobe Acrobat Reader – Genel olarak en iyi iPhone PDF Okuyucu

iPhone PDF Okuyucu listemizin ilk sırasınd Adobe Acrobat Reader var ve an itibariyle farklı platformları destekleyenler arasında en popüler pdf okuyuculardan biridir. 1993 yılında resmi olarak Adobe firması tarafından üretilmiştir.  iPhone ve iPad cihazlarında pdf dosyalarını açma, okuma ve yorum ekleme imkanı sunar. Doldurulabilir formlar ve şifre korumalı pdf dosyalarını rahatlıkla açabilir. Fakat pdf dosyalarının yazılarını düzenleme yani değiştirme özelliği yok. Çünkü ücretsiz sürümde buna izin vermiyor.

‎Adobe Acrobat Reader for Docs
‎Adobe Acrobat Reader for Docs

Adobe Acrobat Reader Başlıca Özellikleri

 • Çizim araçları ve yapışkan notları kulanarak pdf üzerindeki yazıları vurgulayabilir yada üzerine not (yorum) ekleyebilirsiniz.
 • Tek bir sayfa için veya devam eden tüm sayfalar için aşağıya kaydırma özelliği bulunuyor. İhtiyaca göre dilediğinizi seçebilirsiniz.
 • Bilgisayardaki bir pdf dosyasını açabildiği gibi, Dropbox yada Adobe Document Cloud gibi bulut depolama servislerinde yer alan pdf dosyalarını da açabiliyor.
 • Gömülü olarak gelen bir tarayıcı sayesinde her şeyi pdf dosyasına dönüştürebilirsiniz. Örneğin bir makbuzu, formları yada beyaz tahtayı (akıllı tahta) bir pdf belgesine çevirebilirsiniz.

Adobe Acrobat Reader pdf görüntülemek ve pdf belgesi üzerine notlar eklemek isteyenler için ideal bir seçimdir. Adobe’nin masaüstü programı oldukça güçlüdür ve gelişmiş okuyucu fonksiyonlarının tümüne sahiptir.

Foxit PDF Reader – İş uygulamaları için en iyi pdf okuyucu

Foxit PDF Reader – İş uygulamaları için en iyi pdf okuyucu 

iPhone PDF Okuyucu listemizin ikinci sırasında Foxit PDF Reader var. Eğer iPhone için Adobe Reader ile yarışabilecek bir uygulama varsa, kesinlikle Foxit PDF Reader programıdır. Çünkü sadece bir pdf okuyucu olmaktan çok daha fazlasıdır.

Bir okuyucunun genel özelliklerini kapsamanın dışında, doküman tarama,ayrı görüntüleme ve slayt şeklinde görüntüleme gibi ekstra özelliklere sahiptir.

Programın ücretsiz versiyonu sınırlı özellikler sunar. Örneğin pdf görüntüleme, pdf üzerine notlar ekleme ve belirli metinleri vurgulama gibi özelliklerden söz edebiliriz.

Foxit Reader başlıca özellikleri

 • Tek sayfa görüntüleme, devam eden sayfa görüntüleme ve küçük kutular halinde (thumbnail) görüntüleme gibi farklı görüntüleme özellikleri sunar.
 • Foxit PDF Reader sayesinde bir belgeyi imzalayabilir veya damga basabilirsiniz.
 • Speak (konuş) özelliğini kullanarak pdf içindeki yazıları sesli okumasını sağlayabilirsiniz.
 • Dokümanları şifrelemek için parola girebilirsiniz.
 • Foxit PDF reader programı bir doküman yönetim tekniği olan ConnectedPDF teknolojisini destekler.

Foxit PDF reader sahip olduğu harika özellikler ve gelişmiş düzenleme seçenekleriyle kullanması kolay bir iPhone uygulamasıdır. Sadece bir e-kitap görüntüleyiciden ziyade, iş dünyası için dizayn edilen bir pdf görüntüleme programıdır.

‎Foxit MobilePDF
‎Foxit MobilePDF
Developer: Foxit Corporation
Price: Free+

Documents by Readdle – Sadece bir PDF Okuyucu Değil, Daha Fazlası

Documents by Readdle – Sadece bir PDF Okuyucu Değil, Daha Fazlası

iPhone PDF Okuyucu listemizin üçüncü sırasında Documents by Readdle bulunuyor. Bu program tam teşekkülü bir dosya yöneticisi ve PDF okuyucusunu birleştirir.

Zaten iPhone cihazlarda dosya yöneticisi uygulaması normalde yoktu, ancak iOS 11 ile birlikte çıktı.

Bilgisayardaki bir pdf dosyasını açabilir, bulut hesabınızdaki bir pdf dosyasını içeri aktarabilir veya internetteki bir pdf dosyasını indirip ardından bu programa kaydederek daha sonra okuyabilirsiniz.

Documents by Readdle başlıca özellikleri

 • Pratik araçlarla pdf dosyalarını okuma ve not yazma
 • Yeni wifi transfer özelliği sayesinde dosyaları iPhone’dan bilgisayara veya bilgisayardan telefona aktarabilirsiniz.
 • Gömülü tarayıcısını kullanarak pdf okurken zorlu kelimelerin anlamına anında bakabilirsiniz.

Güçlü özellikleri ve kullanması kolay arayüzü onu iPad ve iPhone için olmazsa olmaz bir pdf okuyucusu yapıyor. Yalnızca pdf dosyalarını okumaya değil, aynı zamanda dosyaları düzenli ve tertipli bir şekilde tutmanıza da yardımcı oluyor.

‎Documents by Readdle
‎Documents by Readdle
Developer: Readdle Inc.
Price: Free+

 

iBooks

iBooks  aslında iPhone ve iPad için doğal bir pdf okuyucudur. iOS 12 ile birlikte Apple şirketi iBooks uygulamasını revizyondan geçirerek adını Books olarak değiştirdi. iBooks uygulaması EPUB formatını ve PDF formatını destekler. Cihazlar arasında kitapları senkronize edebilir yani eşitleyebilirsiniz. Kısacası basit bir pdf okuyucudur ve pek de öyle eğlenceli özellikleri yoktur.

iBooks başlıca özellikleri

 • iBooks mağazasından pek çok ücretli kitabı indirebilirsiniz.
 • iBooks pdf okuyucuyu kullanarak okuduğunuz yazılara notlar ekleyebilir, kelimeleri vurgulayabilir veya yer imi ekleyebilirsiniz.
 • Geceleri otomatikman gece teması moduna geçen özelliğinden faydalanarak okumayı kolaylaştırabilirsiniz.
 • AirPrint özelliğini kulanarak pdf dosyalarını kolayca yazdırabilirsiniz.

Eğer akıllı cihazınızda e-kitaplar okuyacaksanız sizin için iyi bir seçim olabilir. Gözden geçirilmiş yeni versiyonu henüz yeni yayınlandı ve şuan için başka yerde olmayan ilginç özelliklere sahiptir.

‎Apple Books
‎Apple Books
Developer: Apple
Price: Free

 

PDFelement – Platformlar arası senkronizasyon özelliğiyle eksiksiz bir pdf okuyucu

PDFelement 

iPhone PDF Okuyucu listemizin beşinci sırasında PDFelement var ve sunduğu özelliklerle işteki verimliliği artırmayı amaçlar. Hepsi bir arada bir uygulama olan bu program sayesinde pdf dosyalarını okuyabilir, düzenleyebilir, not ekleyebilir, formatını dönüştürebilir ve imza atabilirsiniz. Google Drive, Dropbox ve iCloud Drive gibi bulut hesaplarında bulunan pdf dosyalarına erişim sağlayıp okuyabilirsiniz.

PDFelement başlıca özellikleri

 • Windows, iOS, MacOS ve Android gibi farklı işletim sistemleri arasında dokümanları eşitleyebilirsiniz (senkronize etme).
 • Uygulamanın font algılama özelliği sayesinde karışıklık yaşamadan pdf belgeleri düzenleyebilirsiniz.
 • PDF dokümanlara yazılar ekleyebilir, damga basabilir, serbest çizim yapabilir ve yazıların altını çizebilir yada renklerle vurgulayabilirsiniz.
 • PDF dosyalarını Word, Excel, PPT, HTML ve RTF formatına dönüştürebilirsiniz.
 • Sahip olduğu tarayıcı aracı sayesinde her türlü belgeyi pdf dosyasına çevirebilirsiniz.

PDFelement gelişmiş özellikleriyle en iyi pdf okuyucular arasında yer alır. Ücretsiz olarak Wondershare ID’si alıp programın ayrıcalıklı (premium) özelliklerinin kilidini açabilirsiniz. Eğer hevesli bir okuyucuysanız daha iyi bir okuma deneyimi sunduğu için bu programı seveceksiniz.

PDF Reader – Document Expert

PDF Reader – Document Expert

iPhone PDF Okuyucu listemizin altıncı sırasında PDF Reader – Document Expert var ve bu uygulama pdf görüntüleme kapasitesi ve diğer özellikleriyle en iyi pdf okuyuculardan biridir. Şifre korumalı pdf dosyalarını destekleyen ve Kdan Mobile şirketi tarafından üretilen bu uygulamanın tarama modu sayesinde anında dilediğiniz belgeyi tarayıp hemen pdf haline getirebilirsiniz.

Bu programın not ekleme özelliği diğerlerinden daha iyi. Çünkü farklı yazı tipi (font) ve renkler seçerek notlar ekleyebiliyorsunuz.

PDF Reader- Document Expert başlıca özellikleri

 • Pdf dosyalarını kolayca görüntüleyebilir, tarayabilir, düzenleyebilir ve notlar ekleyebilirsiniz.
 • PDF formları doldurabilir veya belgeye imza atabilirsiniz.
 • Metin Akışı (Text Flow) ve otomatik akış özelliği sayesinde pdf okuma deneyiminiz zenginleşiyor.

PDF Reader – Document Expert programı dosya transfer becerisi ve pdf yönetme kapasitesinden dolayı ideal bir pdf okuyucusu ve pdf düzenleyicidir. Fakat ücretli bir uygulamadır. Yine de kapsamlı özelliklerine bakacak olursak verilen ücretin çok da sorun olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Google Play Books – Güvenilir bir PDF Okuyucu

Google Play Books – Güvenilir bir PDF Okuyucu

iPhone PDF Okuyucu listemizin yedinci sırasında Google Play Books bulunuyor ve bu uygulama uzun zamandır Android için başarılı bir pdf okuma programıdır. Üstelik yeni çıkan iOS versiyonu da kullananları hiç hayal kırıklığına uğratmıyor.

Programın kütüphanesine kendi epub ve pdf dosyalarınızı ekleyebilir ve diğer cihazlarla senkronize edebilirsiniz.

Bu uygulamanın mağazası yeni çıkan kitapların ve klasik kitapların büyük bir kısmını içerir. Eğer roman okumayı çok seviyorsanız, iPhone cihazınız için bu uygulamayı mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Google Play Books başlıca özellikleri

 • İçinde hazır olarak gelen sözlük ve harita aracı yeri geldiğinde çok kullanışlı olabiliyor.
 • Cihazlar arasında eşitleme (senkronizasyon) özelliği gerçekten mükemmel.
 • Notlar da Google Drive ile senkronize olduğu için dilediğiniz zaman kolayca erişim sağlayabilirsiniz.
 • Geceleri kitap okuyanlar için arka plan rengi ve parlaklık otomatik olarak ayarlanır.

Google Play Books uygulaması temel özellikleri barındıran güvenilir bir pdf okuyucudur. Üstelik son güncelleme ile birlikte artık sesli kitapları (audiobook) da destekliyor. Böylece daha cazip bir program haline geliyor.

‎Google Play Books
‎Google Play Books
Developer: Google LLC
Price: Free

Xodo PDF Pro – Basit bir PDF Okuyucu

Xodo PDF Pro – Basit bir PDF Okuyucu 

iPhone PDF Okuyucu listemizin son sırasında Xodo PDF Pro yer alıyor ve bu program temel özelliklerin hepsine sahip olan ücretsiz bir pdf okuyucudur. Görüntüleme, okuma, düzenleme ve not ekleme özellikleri mevcuttur. iPhone üzerinde resmi dokümanları düzenlemek isteyenler için ideal bir seçimdir. Farklı platformları desteklemesi bu uygulamayı yüklemeye değer kılıyor.

Xodo PDF Pro başlıca özellikleri

 • Karmaşık pdf dosyaları ve şifreli pdf dosyalarını sorunsuz bir şekilde açabilir.
 • PDF dokümanlara yorumlar eklemek için birkaç güzel seçenek sunar.
 • Ofis dokümanlarını ve taranmış resimleri PDF’ye dönüştürebilirsiniz.
 • İçerisinde bulunan dosya yönetim aracı sayesinde pdf dosyalarını yönetebilir ve organize edebilirsiniz.
 • Bir dokümana iki yada daha fazla kullanıcı aynı anda erişim sağlayabilir ve ekip halinde birlikte çalışabilir.

Xodo PDF Pro programı bir iş üzerinde takım olarak çalışanlar için idealdir. Ufak ama pratik özellikleri birleştiren bu programı denemekte fayda var.


Sonuç

Yukarıda listelediğim uygulamalarla yalnızca pdf dosyalarını açıp okumakla yetinmeyip, aynı zamanda düzenleyebilirsiniz. Umarım kendi ihtiyaçlarınıza en uygun olan okuyucuyu seçersiniz.  Eğer bu listede olmayı hak eden ama benim gözden kaçırdığım bir uygulama olduğunu düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yorum kutusundan bana durumu anlatan bir mesaj yazın. Dikkatimden kaçan bu uygulamayı en kısa sürede bu listeye eklemek isterim.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu