Faydalı BilgilerListelerSağlık

Güneşin Zararları ve Korunma Yöntemleri

Güneş ışınlarının verdiği zararları ve nasıl korunabileceğimiz bilgileri bu linkten bulabilirsiniz. Güneş ışınlarının zararları nelerdir?

Yaz ayları tekrar geldi güzel oldu fakat güneş bize tekrar sıcak ve yakıcı yüzünü göstermeye başladı ve bununla beraber zararlı ışınlarınlarıyla da cildimizi ve sağlıklı yaşamımızı etkilemekte. Güneş ışınlarının sağlımıza yaptığı zararlar konusunda bilgi verdiğimiz makalemizde, güneşin zararlı ışınlarından da nasıl korunacağımızı sizler için araştırdık.

Güneşin zararlı olan ışınları, hem cilt hem de genel sağlığımızı çok olumsuz yönde etkisi altına almaktadır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı bir çözüm bulmamak, korunmayı bilememek en başta cilt kanseri olmak üzere çok fazla sağlık problemlerine yol açar. İlk başta sizlere güneş ışınlarından nasıl korunacağız bunları bilgilendirelim.

Güneş ışınlarının verdiği zararlar nelerdir?

Güneş ışınlarının verdiği zararlar nelerdir?

Kısa süre için bizi güzel hissettiren bronzluk, uzun sürede güneş ışınlarının bizi olumsuz yönde etkilemesine yol açmaktadır. Güneş ışınlarının verdiği zarar söylenince akla ilk gelen yaşlanma ve kırışıklık lekelenmesi yapmasıdır, fakat tabiiki bu kadarla bitmiyor bir çok sağlık sorunu gün yüzüne çıkıyor. Fakat kendi vücutlarını güneş ışınlarından koruyan kişiler 40 yaşına geldiklerinde bile 30 yaşındaymış gibi göstermektedir.

Bununla birlikte güneş ışınlarının verdiği zararları akut ve kronik olarak iki kısma ayrılır ve akut zararlar güneşin yanıkları, bronzlaşma gibi kısa süreli ve geri düzeltilebilen sorunlar olurken; kronik zararlar ise daha ciddi ve bazı zaman ölümcül sonuçlar yaratabilir. Güneşin kronik zararları içerisinde ciltte erken yaşlanma, bağışıklık sisteminin düşmesi, gözlerde hasar oluşması ve cilt kanserine sebep olmasıdır.İşte güneşin verdiği zararlar;

  • Güneş yanıkları
  • Ciltte erken yaşlanma
  • Gözlerin hasar görmesi
  • Cilt kanseri

Güneş ışınlarından korunmanın yöntemleri nelerdir?

Güneş ışınlarının oldukça etkili ve zararlı olduğu zamanlarda güneşle temas etmemeye çalışmalıyız.

Geniş kenarlı yüzü kapatacak şapkalar kullanmalıyız.

Hafif ve bolca, güneş ışınlarının vücuda temasını en aza indiren elbiseleri tercih etmeliyiz.

Cilt tipine uygun güneş kremleri sürülmeli fakat bu kremlerin yalnızca filtre görevi yaptığı ve tüm UV ışınlarını engellediği tabiiki söylenemez.

Kaliteli camları olan, orjinal gözlükleri tercih etmelisiniz.

Solaryuma girip bronzlaşmaktan kesinlikle uzak durmalısınız.

Sağlıklı yaşam için 12-2 öğle saatlerinde eğer çok işiniz yoksa dışarıda bulunmayın.Denize girecekseniz sabah ve akşam saatlerini tercih ediniz.Sağlıkla kalın.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu