HaberlerListelerSağlık

Güneş Yanığı Tedavisi İçin Evde Uygulayabileceğiniz 12 Doğal Çözüm

Güneş yanıklarını hemen hafifletmek için serin bir kompres uygulayın.

İlgili Makaleler

Güneş yanığı olan derinizi soğutmak için serin bir duş veya banyo alın. Güneş yanığı ağrısı ve diğer semptomları gidermek için bu doğal banyo terapilerini mutlaka uygulayın.

–         Cildin pH’ının (asit veya alkalinite) dengelenmesine yardımcı olmak için banyo suyuna bir fincan elma sirkesi ekleyin.

–         Biraz yulaf ezmesini banyo suyunda bekletin. Buözellikle kaşıntılı güneş yanığı için faydalıdır.

–         Ağrının bir kısmının hafifletilmesine yardımcıolması için banyo suyuna lavanta veya papatya yağı ekleyin.

–         Güneş ışınlarının tahriş ve kızarıklığınıhafifletmek için banyo suyuna 2 bardak kabartma tozu ekleyin.

–         Banyo suyunda sabun veya parfüm kullanmaktan kaçının, bunlar zaten kuru olan cilde zarar verebilirler.

Cildi yatıştırıp nemlendirmek için aloe vera içeren losyonları kullanın. Bazı aloe vera içeren ürünler,  güneş yanığı ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilen anestezik lidokain içerir. Aloe vera ayrıca cildi soymak için iyi bir nemlendiricidir

Nemlendirme: Bol su  için. Cildiniz kuruduğu için kaybedilen vücut sıvılarının dengelenmesi, cildinizin güneş yanığından daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Bazı kremler ağrı, kaşınma ve şişme gibi güneş yanığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yanığın şiddetine göre doktora danışmadan kullanılmamasında fayda vardır.

Cildinize serin (soğuk değil), sütlü temiz bir bezle uygulayın. Süt, güneş yanığı rahatsızlığına yardımcı olan bir protein filmi oluşturacaktır.

Yoğurtta süt gibi uygulandığında güneş yanığı olan ciltler için rahatlatıcı olabilir.

E vitamini,bir antioksidandır ve güneş yanığından kaynaklanan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Temiz bir bezle cildi soğuttuktan sonra taze demlenmiş çayları uygulayın. Siyah çaydaki tannik asitin, güneş yanığı olan ciltteki ısının çekilmesine yardımcı olduğu ve ayrıca pH dengesinin eski haline getirilmesine yardımcı olduğu biliniyor. Soğutucu etki için nane de kullanabilirsiniz.

Salatalıkların doğal antioksidan ve analjezik özellikleri vardır. Salatalığı blender yardımı ile püre haline getirin ve varsa yüzdeki güneş yanıkları da dahil olmak üzere etkilenmiş tüm alanlara uygulayın. Salatalık ayrıca, güneş yanığından sonra cildi soymak için yatıştırıcı olabilir.

Kabukları soyulmuş patatesleri kaynatın ve güneş yanıkları olan bölgelerin üzerine koyun.Patatesteki nişastanın ciltteki fazla ısıyı çekecektir.  Bu da acıyı azaltıp ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

Mısır nişastası, güneş yanıklarının hafifletilmesine yardımcı olmak için, su ile karıştırılarak macun haline getirilmek sureti ile cilde uygulanabilir.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu