Faydalı BilgilerListeler

Günde Kaç Bardak Yeşil Çay Tüketilmelidir?

Yeşil çayın 2010 yılında kilo verme üzerine etkisi bir makalede bu içeceğin doğrudan değil ama yan katkıları sayesinde zayıflattığı ortaya konulmuştur. Yeşil çay iştahı keserek ve metabolizma hızını artırarak kilo vermeye oldukça yardımcı bir içecek olarak bilinmektedir. Fakat yazılan bu makalede forma girme adına günde kaç bardak yeşil çay içilmeli sorusuna cevap verilmemiştir.

Yeşil çay içerisinde bulunan kafein kilo verme etkisinin önemli bir kaynağıdır. Fakat kafein yan etkileri olan bir maddedir ve fazla tüketimi toksik özelliği göstermektedir. 250 ml yeşil çay içerisinde yaklaşık olarak 25 miligram kafein bulunmaktadır. Sağlıklı yetişkin insanların günde alması gereken kafein miktarının üst sınırı 300-400 miligramdır. Aksi halde kafein yan etkilerini göstermeye başlayabilir. Fakat bu durum kişilerin sağlık durumlarına göre farklı olacağından alınan kafein miktarının uzman bir doktora danışılması tavsiye edilir. Örneğin; hamile kadınların günde 200 miligramdan fazla kafein almaması gerekir.

İlgili Makaleler

Sağlıklı bir insan günlük kafein alımının sınırlarının dışarısına çıkmamak kaydıyla günde 250 ml bardakla 12 ile 16 bardak yeşil çay içebilir. Ancak demleme de kullanılan çay miktarı da kafeini etkilediği de akıldan çıkarılmamalıdır. Örneğin yeşil çay demlemek için 250 ml suda kullanılan her bir poşet çay bir bardak anlamına gelir. Eğer iki poşet kullanılıyorsa 2 bardak olarak hesaba katılmalıdır.

Yeşil çayın en faydalı aktif bileşenleri polifenol olarak adlandırılır. İnsan vücudu için yeterli miktarda  polifenol alabilmek için günde 2 veya 3 bardak yeşil çay içilmelidir. Polifenoller antioksidan olarak bilinir ve hücreleri zararlı etkilerden korumaktadırlar.

Bünyesinde antioksidan içeren yeşil çay bitkisi hücrelerin zarar görmesini engeller. Ayrıca yeşil çay içerek metabolizma hızını artırmak da olanaklıdır. Yapılan araştırmalarda çayın vücutta biriken yağ kitlelerini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Fakat bu zayıflamak için sadece yeşil çaya güvenmek anlamına gelmemektedir. Yeşil çay sadece forma girmek için yapılan hareketlere yardımcı olmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu