Faydalı BilgilerListeler

Güncel Döviz Kurlarını Öğrenmenin Pratik Yolu

Ülkemizde döviz kurları denilince akla gelen ilk döviz birimi elbette ki dolar tl paritesi olmaktadır. Türkiye’de ekonomik gidişat hakkında fikir yürütmek isteyen yabancılar veya vatandaşlar genellikle dolar kurundaki değişimlere odaklanmaktadırlar. Eğer o dönemde dolar kurunda artış yaşanıyor ise ülke ekonomisinde iyiye gitmeyen bazı noktalar olduğu algılanmaktadır. Dolar tl paritesinde düşüşler yaşanıyor ise bu durumda Türkiye’de ekonomik göstergelerin olumlu seyrettiği anlamı çıkarılmaktadır. Bu çıkarımlar genellikle doğru olsa da bazen sadece yurt dışı piyasalar kaynaklı değişimlerin de yaşandığı bir gerçektir. Bu nedenle ülkedeki ekonomik gidişatı doğru saptayabilmek için sadece dolar kurundaki değişimleri takip etmek yeterli değildir.

100 Dolar Ne Kadar Ediyor ?

100 Dolar Ne Kadar Ediyor ?

Vatandaşlar dolar kurunun fiyatına bakarken genellikle 100 dolar ne kadar eder diye bakmaktadırlar. Yani direk olarak kur fiyatı yerine basit bir şekilde 100 doların ne kadar olduğuna bakarlar ve değerlendirmelerini buna göre yaparlar. Aslında bu bir bakıma doğru bir yaklaşım olarak karşılanabilir. Çünkü bazı durumlarda kur fiyatlarının noktası virgülü karıştırılıp yanlış hesap yapılabilir. Bu yüzden 100 dolar ne kadar eder ya da elinizde bulunan dolar miktarı ne kadar eder merak ediyorsanız internet üzerinde yer alan dolar tl çevirici modüllerini kullanmanız faydalı olacaktır.

Şu sıralarda 100 dolar güncel haliyle 528 lira yapmaktadır. Forex piyasalarında 5,28 den işlem görmekte olan doları döviz bürosu ya da bankalardan almak veya satmak isterseniz, 100 dolar bozdurmanız karşılığında 527 lira civarında ödeme alırsınız. 100 dolar almak istediğinizde ise 530 lira civarında bir ödeme yapmanız gerekmektedir. 

İlgili Makaleler

Seçim Sürecinde Dolar Fiyatlamaları

31 Mart 2019 yerel seçimleri yaklaşırken dolar kuru fiyatlamaları bu dönemde biraz sakinleşmiş görünüyor. 2018 yılında 7 lira seviyesini aşan sonrasında ise düşüşe geçen dolar fiyatı şu sıralarda 5,30 seviyesi altında fiyatlanmaktadır. Teknik olarak 5,16 destek noktası yukarıda ise 5,34 direnç seviyesi aralığında fiyatlanmakta olan dolar kuru için seçim sonrası beklentiler genellikle yukarı yönde olmaktadır. Uzmanların dolar tahminleri incelendiğinde seçime kadar düşüş yönlü hareketlerin, seçim sonrası ise yükselişlerin ön plana çıkacağı düşünülmektedir.

Buradaki yazılar yatırım tavsiyesi değildir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu