Faydalı Bilgiler

Gülün Faydaları Nelerdir?

Aşkın ve sevginin sembolü olarak görülen gül, birbirinden farklı özelliğe sahiptir. Hoş görünümü ve güzel kokusu ile aşkın sembolü olmayı başarmış olan gülün faydaları nelerdir? Gül neye iyi gelir? Bu tür sorulara sahipseniz, kesinlikle yazının devam kısmını incelemelisiniz. Burada gülün bütün yararları hakkında bilgi veriyoruz.

Gülün Yararları Nelerdir?

Roma ve Antik Yunan dönemlerinde gül yaprağı banyolarda parfüm olarak kullanılmıştır. Bunun yanında önemli alanları gül yaprakları ile donatan Antik Yunan ve Roma toplumu, gülün ne kadar değerli olduğunu anlamışlardır. Eğer siz de gülün yararları nelerdir diye merak ediyorsanız, bunları maddeler halinde verebiliriz.

  • Akne ve sivilce tedavisinde kullanılabilen gül yağı, son derece başarılı olmaktadır. Anti bakteriyel bir özellik barındırdığından dolayı yüzü gül suyu ile temizleme gerçekten oldukça etkili olmaktadır.
  • Egzema gibi deri hastalıklarını hafifletmede gül kullanılabilmektedir. Ayrıca yüzün rahatlaması için çok kısa sürede gül maskesi bile yapılabilmektedir.
  • Yapılan araştırmalara göre gül, güneş yanıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca bunun yanında C vitamini deposu olmasından dolayı yüksek antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu da güneşte uzun süre durmanın sonucu oluşabilecek kızarıklara karşı korumaya yardımcı olmaktadır.
  • Sakinleştiren ve rahatlatan bir özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde gülün strese de iyi geldiği söylenebilir.
  • Çok iyi bir doğal nemlendiricidir diyebiliriz. Cildin nemlenmesine olanak tanır. Böylece daha pürüzsüz bir cilde kavuşmak mümkündür.
  • Cilde esneklik kazandıran gül, doğal bir sıkılaştırma görünümü yaratır. Böylece cildiniz çok daha pürüzsüz görünebilir.

gulun-cilde-faydalari

Gül Maskesi Nasıl Yapılır?

Yukarıda gülün faydalarından bu kadar bahsetmişken bir de gül maskesi tarifi vermesek olmaz. Eğer siz de evde rahatlıkla yapabileceğiniz bir gül maskesi arıyorsanız, kesinlikle bu yazının devamına dikkatlice bakmalısınız.

Gerekli Malzemeler: 7 yaprak gül, 1 çay kaşığı bal, 2 çorba kaşığı süt, 1 çorba kaşığı yulaf tozu ya da ezmesi

Hazırlanış: Elimizde bulunan 2 çorba kaşığı sütü derin bir kasenin içine boşaltalım. Ardından 6-7 yaprak gülü sütün içine atalım. Güllerin rengi mora dönünceye kadar ezerek karıştıralım. Daha sonrasında elimizde hazır olarak bulunan 1 çorba kaşığı yulaf tozunu ya da yulaf ezmesini karşımın içine boşaltalım. Bunu yaparken tepeleme boşaltılmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca tekrar güzel bir şekilde karışımı karıştıralım. Ardından 1 çay kaşığı balımızı bu karışımın içerisine ekleyelim. Son bir kez iyice karıştıralım ve bütün malzemelerin eşit dağıldığından emin olalım. Daha sonrasında gül maskesi hazır olacaktır.

Hazırlamış olduğunuz gül maskesini yüzünüze ve boynunuza sürebilirsiniz. Bu karışım 20 dakika kadar yüzünüzde ve boynunuzda kuruması için beklenir. Ardından ılık su ile yıkamalısınız. Daha sonrasında durulayabilir ve cildinizdeki değişimi görebilirsiniz. Tabii unutmamalısınız ki herkes ilk uygulamada ciddi farklar bekleyebilir ancak bu durum söz konusu bile olamaz. Düzenli bir şekilde uyguladıktan sonra etkisini gösterecektir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu