Faydalı BilgilerListelerSağlık

Gül suyunun Faydaları Nelerdir? Gül suyu Neye İyi Gelir?

Güzel görünüsü ve kokusunun haricinde başta cilt sağlığı ve saç sağlığı olmak üzere gül suyunun faydaları hakkında sizlere bilgi verelim.

Hoş görüntüsü ve kokusu ile dikkat çeken gül en çok kullanılan süs bitkilerinden birisidir. Gülün taze yapraklarının işlenerek damıtılması ile elde edilen gül suyunun faydaları arasında cilt sağlığı bulunmaktadır. Çeşitli sağlık problemlerinde yine gül suyu kullanılmaktadır.

Gül suyu kozmetik ve bakım ürünleri içerisinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Cilt ürünlerinin içerisinde yer alan gül suyu cildin temizlenmesini, nemlenmesini, cildin ihtiyacı olan vitaminleri karşılamasının yanında saç sağlığı için de oldukça faydalıdır. Bunlar dışında gül suyu çeşitli rahatsızlıklarda tedavi edici olarak da kullanılmaktadır.

Gül suyunun faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için kullandığınız gül suyunun içerisinde katkı maddesi olmamasına ve doğal olmasına özen göstermelisiniz. Birçok kozmetik firması gül suyunu ürünleri arasında bulundurmaktadır. Siz buradan ürün alırken gül suyunun içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmadığına dikkat edin.

Başta cilt sağlığı ve saç sağlığı olmak üzere gül suyunun faydaları hakkında sizlere bilgi verelim.

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Cildi temizlemeye yardımcı olur: İyi bir antioksidan kaynağı olan gül suyu ile cilt temizliği yapılabilir. Düzenli olarak kullanılan gül suyu cildi zararlı radikallerden arındırarak daha canlı ve güzel bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur.

Sivilce ve akne tedavisinde kullanılabilir: Sivilce ve akneleri geçirmek için doğal bir çözüm arıyorsanız eğer gül suyu bunun için en iyi üründür. Gül suyunu sivilce ve aknelere direkt olarak uygulayabileceğiniz gibi yarım çay bardağı gül suyu ile yarım çay bardağı limonu karıştırıp pamuk yardımı ile cildinize sürebilirsiniz. Yarım saat bu şekilde bekletildikten sonra ılık su ile cilt yıkanır. Bu uygulamaya haftada 2 sefer 3 hafta boyunca devam edebilirsiniz. Hassas cilt yapısına sahip olanlara limon nedeniyle ciltlerinde kızarıklık oluşabilir. Buna dikkat etmek gerekir.

Saç dökülmeleri için gül suyu kullanılabilir: Saç dökülmelerini önlemek için gül suyu ile saç diplerine masaj yapılabilir. Gül suyu ile saç diplerine masaj yapıldığı zaman saç telleri güçlenerek daha canlı bir görünüme kavuşur. Ayrıca kepek sorunu olanlar için de gül suyu ile yapılan masaj oldukça etkili olacaktır.

Cildi nemlendirerek cilde parlaklık verir: Gül suyu ile yapılan düzenli bakım sayesinde cildin kaybettiği nemi geri kazanması sağlanarak cilt daha parlak bir görünüme kavuşur.

A ve C vitamini bakımından zengindir: İçeriğinde bulunan bu vitaminler sayesinde cildin yorgunluğunu alır ve cildi canlandırır.

Cildin genç bir görünüme kavuşmasını sağlar: Gül suyu anti inflamatuar özelliği sayesinde cildin genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur: Gül suyu antioksidan kaynağıdır. Ayrıca içerisinde A ve C vitaminleri yüksek miktarda bulundurmaktadır. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç kazanılmasına yardımcı olur.

Bunlar dışında gül suyunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vücutta bakterilerin yayılmasını önler.
 • Mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
 • Kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Vücutta oluşan kızarıklık ve şişmeler için tedavi edici olarak kullanılır.
 • Baş ağrısı tedavisi için gül suyu alın ve şakak bölgelerine sürülerek uygulanır.
 • Anti bakteriyel özelliği ile iltihaplanmalara iyi gelir.
 • Antiseptik özelliği de bulunmaktadır.
 • Gözler için faydalı olan gül suyu papatya suyu ile birlikte karıştırılıp pamuk yardımı ile gözler silinebilir.
 • Gül suyunun hoş kokusu kişiyi rahatlatır ve stresi önlemeye yardımcı olur.
 • Vücut yorgunluğunun atılmasını sağlar.
 • Yaşanan boğaz rahatsızlıkları için gül suyu ile gargara yapılarak enfeksiyonlar yok edilebilir.
 • Ağız kokusu problemi olanlar gül suyunu kullanarak bu sorundan kurtulabilirler.
 • İltihaplı diş eti rahatsızlıklarının tedavisinde gül suyunun anti bakteriyel özelliğinden faydalanılabilir.
 • Gül suyu kokusu ile zihni rahatlatmaya da yardımcı olur. Kişiye enerji vererek dikkatin toplanmasını sağlar.
 • Uyku sorunu olanların rahat bir uyku süreci geçirmelerine yardımcı olur.
 • Gül suyu kan dolaşımını hızlandırdığı için selülitleri geçirmek için de kullanılabilir.
 • Güneş yanıkları veya ciltte oluşan kızarıklıkların tedavisinde kullanılabilir.
 • Vücudun Ph dengesini korumasına yardımcı olur.
 • Göz altında oluşan morlukları ve yağ bezelerini geçirmek için göz altları gül suyu ile silinebilir.
 • Tıraş sonrasında losyon olarak kullanıldığında tahriş olan cildin geçmesine yardımcı olur.
 • Ciltteki ölü hücreleri temizler, cildi yumuşatır ve parlak bir görünüm almasını sağlar.
 • Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz gibi mide rahatsızlıklarında doğal gül suyunun içilerek kullanıldığı da bilinmektedir.

Gül suyu tüketiminde dikkat edilmesi gereken detay

Gül suyu tüketiminde dikkat edilmesi gereken detay

Gül suyu cilt için kullanılabildiği gibi gül yaprakları ile hazırlanan doğal gül suyu şerbetleri de bulunmaktadır. Hoş bir tadı olan gül suyu şerbeti yaz aylarında ferahlatıcı etki göstermektedir. Gül suyu tüketiminde dikkat edilecek detay ise gül suyunun içerisinde katkı maddesi olmamasıdır.

Gül suyunu evde kendiniz hazırlamak için gül yapraklarını su içerisinde kaynatıp süzdükten sonra kavanoz içerisine koyarak saklayabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz zaman gül suyunu cilt sorunları için ve diğer problemler için kullanabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu