Faydalı BilgilerListelerSağlık

Göze İyi Gelen 14 Besin ile Yaşlılıkta Görüşünüzü İyileştirin

Göz için hangi besin alımı artırılmalı? Göz sağlığı için nasıl beslenmeliyiz? Yaşlılıkta katarakt, sarı benek hastalığı ya da görüş kuvvetlendirmek için hangi gıdalar alınmalı? Hepsi bu yazıda..

Vücuttaki her organ farklı besin maddelerin ihtiyaç duyar. Sağlıklı kemikler için süt ve süt ürünleri ile birlikte soğuk su balıkları lazımken, sindirim sistemi sağlığı için posalı besinler son derece önemlidir. Benzer şekilde gözlerde görme keskinliğinin kazanılması ve iyileştirilmesi için de göz için spesifik besinlerin tüketilmesi yerinde olacaktır.

Göz küresi içinde cisimlerin rengini ve şeklini farklı hücre grupları bulunmaktadır. Bu hücreler vücudunuzun diğer hücrelerinden daha farklı (dilde tat hücreleri, kulakta ses, burunda koku gibi) uyarıcılara yani ışığa duyarlıdırlar. Yapılan çoğu araştırmada bu hücrelerin özel istekleri yayınlarda ortaya çıkarılmıştır. Bu istenilen besinler, gözlerinizin doğru bir şekilde bakım altına alınması anlamına gelir. Bakım ise yaşlılıkta gelişmesi muhtemel makula dejenerasyonu gibi görme sorunlarını erteleyecektir.

Gözlerin genel sağlığı için A ve C vitaminleri, biyoflavonoidler, karotenoidler, omega-3 yağ asitleri, mineraller ve antioksidanlar gibi belirli besin maddeleri gereklidir.

göze iyi gelen besinler

Göze iyi gelen 14 gıda

Göz problemleri ve sorunları ile etkili mücadelede diyetinizde yer alması gereken besin listesi..

Ceviz

Ceviz, badem, fındık ve yer fıstığı iyi miktarda omega-3 yağ asitleri içerir. Ayrıca, iltihap ile mücadele eder ve kardiyovasküler sağlığı koruyan antioksidan, çinko ve E vitamini bulundurur. Her gün bir avuç bu besinlerden tüketmek göz sağlığını iyileştirir ve görme problemlerinden korur.

Ek olarak fıstık ezmesi, kaju, badem ve bütün buğday da göz sağlığı bakımından diyetinize eklenmelidir.

Avokado ve Salatalık

Avokado tüm vücut sağlığı için gerekli olan nadide besinlerden biridir. Avokado görme merkezi olarak bilinen makulanın dejenerasyonu (görme kaybının en yaygın sebeplerinden biri), katarakt ve diğer yaşa bağlı göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olan lutein içerir. Makula dejenerasyonunun diğer belirtileri arasında,

  • Bulanık ya da görüşte yetersizlik
  • Çevreye bakıldığında ortalarda siyah lekelerr ya da nokta
  • Renk canlılığının düşmesi ve netlikte azalma (mat görüş)
  • Eşyaların kenarlarının eğik, giriş-çıkışlı ya da belirginliğinin düşmesi

Yüklü olduğu beta-karoten ve B6, C ve E vitaminleri de görme yeteneğinin iyi olması ve görme zayıflığına neden olan oksidatif stres hasarından gözleri korur.

Salatalık ise içerdiği kafeik asitler ve C vitamini ile göz yorgunluğunu giderir. Hem pres yapabilir hem de sakıncalı değilse bol bol tüketebilirsiniz.

Havuç

Havuç herkesin bildiği gibi A vitamini için bir ön madde olan çok miktarda beta-karoten içerir. A vitamini gece körlüğünü önler, sağlıklı bir korneayı korumaya yardımcı olur ve gözdeki hücreler gibi vücuttaki tüm hücreleri de korur.

Havuç aynı zamanda antioksidan özellikteki sarı renkli lutein de bulundurur. Diğer bitkisel kaynaklardan ıspanak ve karalahana gibi yeşillikler de yer alır.  Lutein ise makuladaki pigment yoğunluğunun artırılmasına yardımcı olur. Bu da yine A vitamininde olduğu gibi retinayı korur ve maküler dejenerasyon (50 yaş üstü kişilerde ciddi görme kaybı) riskini azaltır. Havuç aynı zamanda lif ve potasyum açısından da zengindir.

Tatlı Patates

Tatlı patateste havuçta olduğu gibi A vitamini içerir. A vitamini görme düzeyini arttırır ve ayrıca katarakt, maküla dejenerasyonu ve glokomu önler.

A vitamini ayrıca kuru göz problemini çözer, gözleri hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlardan korur. Tatlı patates ayrıca beta-karoten, potasyum ve lif bakımından da zengindir.

Göze iyi gelen 14 gıda

Biber

Göz sağlığı dendiğinde biberi göz ardı etmemelisiniz. Sarısı, yeşili, kırmızısı ve moru ile herhangi birini tüketebilirsiniz. Biberler A ve C vitaminlerinin en zengin kaynaklarından biridir. A vitamini görme konusunda yardımcı olurken, C vitamini ise gözleri kataraktlara karşı korur. Aynı zamanda yapısındaki B6 vitamini, lutein, zeaksantin, beta-karoten ve likopen de gözlerin genel sağlığını korumak için gereklidir.

Ispanak

Eğer görüş yeteneğinizi artırmak isterseniz ıspanak iyi bir seçimdir. Benzer şekilde diğer yeşil yapraklı sebzeler de görme kuvvetini keskinleştirebilir. Ispanak, gözler için gerekli olan A vitamini, lutein ve zeaksantin içeren birçok besleyici madde içerir. Vitamin A; korneanın korunmasına yardımcı olur, lutein; ultraviole ışıktan gözleri korur ve zeaxanthin ise görsel gelişime katkıda bulunur.

Maksimum fayda sağlamak için, sabahları aç karna bir bardak taze ıspanak suyu içirin. Ayrıca ıspanağı salatalarda veya sotelenmiş olarak yemeğini yapabilirsiniz.

Somon Balığı

Somonun düzenli tüketimi sizi retinanızın hasar görmesini ve körlüğü önleyebilir. Somon omega-3 yağ asitleri (DHA içerir) bakımından zengindir. Bu da göz kuruluğunu önlemenin yanında yaşla ilişkili maküla dejenerasyonunu ve retina işlevselliğinin sürdürülmesinde önemlidir.

Uzmanlar, haftada iki porsiyon somon balığı yemeyi öneriyorlar. Göz sağlığını korumaya yardımcı olmak için ton, sardalya, ringa, uskumru ve orkinos da tüketebilirsiniz.

Brokoli

Brokoli iyi miktarda B2 vitamini içerir. B2 vitamini eksikliği ise gözleri ışığa hassas hale getirebilir, bu da iltihaplanma, bulanık görme ve göz yorgunluğuna neden olabilir. B2 vitamini aynı zamanda kataraktın önlenmesinde veya ilerlemesini geciktirmede rol oynar.

Brokoli, diğer yandan sağlıklı görme için gerekli olan lutein, zeaksantin ve A vitamin gibi güçlü fitokimyasal antioksidanları da içerir.

Yumurta ile göze ucuz ve ideal bakım

Hem beta karoten ve lutein hem de zeaksantin bulundurması, onu, göz sağlığı için ideal bir besin yapar. Organik yumurtadaki bu antioksidanlar hem katarakt hem de makuler dejenerasyondan gözleri korur.

Yaban Mersini

Yaban mersini antioksidan, anti-inflamatuar, kollajen-stabilize edici, vazoprotektif ve rhodopsin-yenileyici özellikleri sayesinde sağlıklı göz fonksiyonlarını destekler.

Düzenli olarak yaban mersini yemek görmeyi geliştirir ve göz arkasındaki kan damarlarını güçlendirir. Yaban mersini ayrıca retinaya oksijen sağlayan arter damarlarında tıkanmayı önleyen antosiyaninler içerir. Yaban mersini ile birlikte böğürtlen, dut ve kızılcık da göz sağlığı için önemlidir.

Çilek

Çilek iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini iyi bir antioksidandır ve göz sağlığının korunması hususunda önemlidir.  Çilekte bulunan farklı antioksidanlar, göz kuruması, maküler dejenerasyon ve görme bozuklukları gibi göz sorunlarına yardımcı olabilir. Her gün üç veya daha fazla porsiyon çilek yemek yaşla ilgili göz sorunlarının olasılığını azaltabilir.

Portakal

Gözün anatomisinin korunmasında C vitamini alınması sarı benek hastalığı ya da makula dejenerasyonunu önler. Portakal, limon ve greyfurt gibi turunçgiller günlük menüye dahil edilmelidir.

Çinko alımını artırın

İstiridye, kabak çekirdeği, karides, kırmızı et, balık, doğal kümes hayvanları, ayçekirdeği, süt ve süt ürünleri, yumurta ve çerezler önemli oranda çinko içerirler. Gece zayıf görüşün iyileştirilmesi ve kataraktın önlenmesi açısından diyetinizde mutlaka yer almalıdır.

Sarımsak her alanda şifa kaynağı

Sarımsak kükürtlü bileşikler içerir ve aslına kokusu da buradan gelir. En önemlisi olan alisin (sülfid) adeta bir patojensavar özelliktedir. Genel beden bakımı ve gözün patojen saldırılarından korunması için sarımsağı diyetinize ekleyiniz. Bu, ayrıca, bağışıklık sisteminizi de güçlendirecek ve hastalıkların üstesinden gelmede daha başarılı olacaksınız.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu