EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListelerSağlık

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve 12 Harika Çözüm Yolu

Göz kaşıntısı neden olur? Sebepleri nelerdir? Göz kaşıntısının geçmesi için uygulayabileceğiniz 12 harika çözüm.

 

İnsan gözü şüphesiz ki en savunmasız organlardan biridir. İç faktörlerin yanı sıra küçük ve gözle görülmeyen toz gibi dış faktörlerden bile kolayca etkilenebilir ve çeşitli sorunlara yol açabilir.

Zararsız ama aslında kişinin günlük hayatını etkileyebilen en yaygın problemlerden birisi de gözlerde kaşıntı oluşmasıdır.

Yapılan araştırmalara göre her 13 kişiden birinde çeşitli nedenlere bağlı olarak kaşıntı ve rahatsızlık duyduğu ortaya çıkarılmıştır. Gözlerde kaşıntı olduğu zaman hemen doktora başvurup göz damlası alıp kullanmak pek de etkili bir çözüm değildir. Bunun yerine doğal ev ilaçları gözlerdeki kaşıntıya daha etkili ve daha sorunsuz bir şekilde çözüm olabilir. Hatta bu doğal ve etkili uygulamaların, kullanılan damlalardan daha güvenilir ve daha etkili olduğu da söylenebilir.

Gözlerde kaşıntı oluşmasının nedenleri nelerdir?

Gözlerde kaşıntı oluşmasının nedenleri nelerdir?

Bazı tıbbi durumlar gözlerde kaşıntıya ve beraberinde getirdiği diğer belirtilere neden olabilir. En yaygın karşılaşılan nedenler aşağıdaki gibidir.

Atopik keratokonjonktivit

Atopik keratokonjonktivit, gözün ön tarafını örten zarın (konjonktiva) ve korneanın iltihaplanması durumudur. Bu durum, kişide anormal alerjik reaksiyona yatkın olduğu durumda ortaya çıkar. Böyle tıbbi rahatsızlığı olan kişiler alerjik durumda daha yüksek değerler üretir ve tüm hayatları boyunca etkilenebilirler.

Bu neden tedavi edilmezse ülser, yara ve katarakt gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Vernal keratokonjonktivit

Vernal keratokonjonktivit, gözün ön tarafını örten zarın iltihaplanmasıdır. Bu durum küçük yaştaki erkek çocuklarını etkiler ve genellikle üst göz kapağında sert parke taşı benzeri çapaklar ile birlikte ortaya çıkar. Genellikle mevsimsel bir durum olmasına rağmen bu neden bazı kişileri bütün hayatları boyunca etkileyebilir.

Alerjik göz nezlesi

Göz çevresinde kullanılan makyaj, losyon ve diğer kimyasal maddeler kaşıntıya ve tahrişe neden olabilir. Alerjik konjonktivit gözü kapatan iç zarın tahriş olduğunda ortaya çıkmasıdır. Bu alerjik reaksiyonun bazı yaygın nedenleri ise şunlardır:

 • Polen
 • Çimen
 • Evcil hayvan
 • Tozlar
 • Toz akarları
 • Makyaj, losyon ve kontakt lens solüsyonu

Atopik dermatit

Göz kaşıntısına neden olan bu durum gözlerin kurumasına ve pul pul olmasına yol açar. Ayrıca bu neden göz çevresindeki cildin ve vücudun diğer kısımlarını da tahriş edebilir.

Kuru göz sendromu

Gözler doğal nemi ve yağı kaybettiğinde kaşıntı oluşur. Bu nedenle göz daha az korunur, toz veya diğer havadaki parçacıklara karşı daha hassas bir duruma gelir. Gözlerin bu duruma gelmesi iltihap ve yaralanmaya yol açabilir.

Meibomian bezi disfonksiyonu

Meibomian bezleri üst ve alt göz kapaklarında bulunur, yağ salgılanmasından sorumludur. Bu bezler, bloke edildiğinde veya anormal bir şekilde geliştiğinde göz tarafından üretilen gözyaşları nemi korumak için gerekli olan yağı yeterli miktarda salgılayamaz. Bu durum sonucunda gözlerde kaşıntı meydana gelebilir.

Kontakt lens kaynaklı konjuktivit

Kontakt lens kullanan kişiler lenslerin kullanımından kaynaklanan bir enfeksiyon yaşayabilirler. Lenslerin kullanımı korneada hasara yol açabilir ve yaralayabilir.

Gözler, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı bağışık değildir. Enfeksiyoz konjonktivitte bulunan bazı yaygın belirtiler aşağıdakilerdir:

 • Klamidya enfeksiyonları
 • Viral enfeksiyonlardan olan adenovirüs
 • Herpes simplex
 • Herpes zoster
 • Neisseria meningitidis
 • Haemophilus influenza

Bazı ilaçların yan etkisi

Bazı ilaçların kullanımı göz problemlerine, göz kurumasına veya göz kaşıntısı gibi yan etkilere neden olabilir. Bu ilaçlar ise şunlardır:

 • Doğum kontrol hapları
 • Penisilin gibi bazı antibiyotikler
 • İbuprofen ve asetaminofen
 • Antihistaminikler de dahil dekonjestanlar
 • Beta blokerler
 • Antidepresanlar
 • Yapay gözyaşları
 • Akne ilaçları

Göz kaşıntısının diğer nedenleri

Göz kaşıntısının diğer nedenleri

Uzun süreli bilgisayar kullanımı gibi çevresel faktörler göz kuruluğuna neden olarak kaşıntı ortaya çıkarabilir. Kaşıntılı gözlere neden olan göz kuruluğu sendromu aşağıdakiler de dahil olmak üzere, diğer çevresel ve tıbbi faktörler ile ilişkili olabilir:

 • Bilgisayar kullanımı
 • 50 yaşın üzerinde olan kişiler
 • Menopoz
 • Rüzgar
 • Kuru hava
 • Sigara kullanımı veya dumanı
 • Diyabet
 • Lupus
 • Romatoid artrit
 • Göz kapağının kapanması ile ilgili tıbbi durumlar

Gözlerdeki kızarıklığı iyileştirmek için doğal yollar nelerdir? Göz kaşıntısı nasıl geçer?

1- Soğuk kompres

Göz kaşıntısını anında rahatlatmak için etkilenen bölgenin etrafına soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bu uygulama evde yapabileceğiniz en basit ve etkili yollardan biridir.

Yumuşak bir bezin içerisine birkaç tane buz küpü ya da bezi soğuk bir suya batırıp suyunu sıkarak gözünüzün üzerine sürünüz. Göz kaşıntısını etkili bir şekilde önlemek için bu uygulamayı her gün tekrarlayınız.

2- Çay poşeti ile gözün örtülmesi

Çayın kendisinin insanlar için faydalı olmasının yanı sıra, poşetleri de özellikle de kaşıntılı gözler için faydalı olabilir. Çay içtikten sonra geride kalan çay poşetlerini 30 dakika boyunca buzdolabında beklettikten sonra 10-15 dakika süreyle göz çevrenizdeki etkilenen bölgeye koyup bekleyiniz. Gözlerinizdeki kaşıntıyı gidermek için bu faydalı uygulamayı günde üç dört defa ya kadar yapabilirsiniz.

Bilinen siyah çay poşetlerinin dışında papatya çayı, yeşil çay veya diğer bitkisel çayları da kullanabilirsiniz.

3- Salatalık ile tahrişi azaltın

Salatalık büyük çoğunluğu sudan oluşan bir sebzedir. Salatalık göz kaşıntısı nedeniyle oluşan tahrişi, şişliği ve enflamasyonu azaltmaya olanak sağlar.

Öncelikle salatalıkları yıkayıp ince dilimler halinde eksin ve buzdolabında 15 dakika kadar beklettikten sonra 10 dakika boyunca gözlerinizdeki kaşıntı olan yerlere koyunuz. Gözlerinizdeki kaşıntıyı etkili bir şekilde iyileştirmek için bu uygulamayı günde 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

4- Soğuk süt göz kaşıntısını bastırır

Süt, besleyici ve sağlıklı bir besin olmasının yanı sıra, ayrıca gözlerdeki kaşıntıyı da etkili bir şekilde durdurmaya olanak sağlar.

Soğuk sütün içerisine pamuk parçasını batırın ve kaşınan gözlerinizin etrafına sürünüz. Bu yöntemi uyguladığınızda gözlerinizdeki rahatlamayı anında fark edeceksiniz. Tatmin edici sonuçlar elde etmek istiyorsanız bu yöntemi günde iki kez sabah ve akşam tekrarlayabilirsiniz.

5- Gülsuyu göz kaşıntısını azaltır

Gülsuyu, makyaj ürünlerinin vazgeçilmezi olmasının yanı sıra, bir diğer özelliği de gözlerdeki kaşıntıyı etkili bir şekilde azaltmasıdır. Gözlerinizdeki kaşıntıyı serinletmek ve rahatlatmak için gül suyunu denemeyi tercih edebilirsiniz.

Gülsuyu ile gözlerinizi her gün günde iki kez yıkayınız.

6- Aloe vera ile göz kaşıntısından kurtulmak mümkün

Aloe vera mükemmel bir nemlendirici ve cilt sağlığı için etkili bir bitkidir. Birçok kişi kaşıntıyı azaltabileceğinden dolayı böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanmış ve etkisini de görmüştür.

Bir miktar aloe vera jelinin içerisine bal ve çayı karıştırın ve bu karışımı her gün gözlerinizin üzerine sürünüz. Düzenli bir şekilde bu çözeltiyi kaşınan gözlerinizin üzerine uyguladığınızda problemin etkili bir şekilde çözüldüğünü fark edeceksiniz.

Göz kaşıntısının diğer nedenleri

8- Patates mükemmel bir kaşıntı gidericidir

Mutfakların vazgeçilmez sebzesi olan patates büzücü özelliği sayesinde gözlerinizdeki kaşıntıyı hızlı bir şekilde iyileştirebilir. Mükemmel faydaları olan patates ayrıca gözlerinizdeki iltihap ve kızarıklığı da azaltabilir.

1 tane patatesi dilimler halinde kesin ve birkaç dakika boyunca buzdolabında beklettikten sonra 15-20 dakika gözlerinizin üzerine koyup bekleyiniz. Gözlerinizdeki kaşıntıyı etkili bir şekilde durdurmak için bu yöntemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

9- Çemen otu, göz kaşıntısını hafifletir

Çemen otu gözlerinizdeki kaşıntıyı iyileştirmek için doğal yollardan biridir ve ilaç kullanmaktan daha güvenlidir.

Bir çorba kaşığı çemen tohumunu bir su bardağı suda gece boyunca bekletin ve sabah bu çemen tohumlarını suyuyla birlikte macun haline gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız bu macunu 15-20 dakika boyunca gözlerinizde beklettikten sonra soğuk su ile yıkayınız. Gözlerinizdeki kaşıntıyı durdurmak için bu uygulamayı günde iki kez tekrarlayınız.

10- Cadı elası

Cadı elası, enflamasyonu iyileştirmek için en etkili bitkilerden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Cadı elasını bir miktar suyun içinde bekletin ve bu suya pamuk parçasını batırıp gözlerinize uygulayınız. Bu yöntemi uyguladığınızda kendinizi daha rahat hissettiğini fark edeceksiniz. Çünkü bu bitki gözlerinizdeki şişmeyi ve kaşıntıyı azaltan büzücü özelliği taşır.

11- Hint yağı

Gözlerinizde kaşıntı oluştuğunda göz etrafında kuruma meydana gelir ve bu sizi oldukça rahatsız edebilir. Bu rahatsızlığı gidermek için ve kaşıntıyı durdurmak için uçucu yağlar oldukça etkilidir.

1-2 damla hint yağını gözlerinize damlatınız. Bu yağı gözlerinize damlattıktan sonra gözlerinizdeki kızarıklığın, şişliğin ve kaşıntının mükemmel bir şekilde iyileştiğini fark edeceksiniz. Bu rahatsızlığınızı etkili bir şekilde iyileştirmek için hint yağını günde iki üç kez uygulayınız.

12- Yeşil çay, antimikrobiyal özelliğe sahiptir

Yeşil çay, içeriğindeki tanen bileşiği sayesinde genel sağlığı korumanın yanı sıra, ayrıca gözlerdeki kaşıntıyı da etkili bir şekilde iyileştirir. Ayrıca bu mükemmel bitki, anti-inflamatuar özelliği sayesinde gözleri yatıştırır. Bu özellikleri ile gözlerde kaşıntı hissi yaratabilecek viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ile savaşmada da profesyonelce bir görev yapar.

Originally posted 2021-11-19 09:51:31.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu