Faydalı BilgilerListelerYaşam - insan

Göz Altı Morlukları ve Halkaları Nasıl Geçer

Göz altında oluşan morluklar ve halkalar her kadının kabuslarından biridir. Çünkü insanın ilk baktığı yer gözlerdir ve bu morluklar bu açıdan moral bozmaya birebirdir. Göz altı morlukları ( esmer tenlilerde koyuluk şeklinde, beyaz tenlilerde ise mavi mor renkte), kalıtsal nedenler, hormon bozuklukları, alerjiler ya da uykusuzluk, kronik stres, dengesiz beslenme gibi nedenlerden ortaya çıkabilmektedir. Tabi birde yaşlanma.

göz altı morluklarını geçirmek

Modern tedavilerin yanında beslenme ve bakım ile de göz altı morluklarından kaçınabiliriz. Peki nasıl kaçınabilirsiniz?

  • Başlangıç olarak yeteri kadar uykunuzu aldığınızdan emin olun.
  • Neler yediğinize, içtiğinize dikkat edin. Bol bol su için, vitamin ve mineralleri alın. Meyve ve  sebze, özelliklede yapraklı yeşil sebzelerden yiyin.
  • Vitaminlerinizi alın, özellikle K ve C vitamini. Antioksidan gıdalar, hücrelerin zarar görmesine karşı onları korur.
  • Gözünüz için soğuk suyla ıslatılmış bir bez ya da benzer bir ürün hazırlayın. Gözlerinizi kapatın ve 5 dakika boyunca bunu gözünüzde tutun. Bu yavaş yavaş kan damarlarınızı sıkılaştıracaktır ve morlukları azaltacaktır.
  • Salatalık halkaları yada soğuk çay poşetleri ile morluklardan kurtulabilirsiniz. Salatalık halkaları ya da suyu, şişlik için birebir olan ürünlerden biridir. A ve K vitaminleri içerir ve gözleri rahatlatır, kırmızılığı azaltır. En az 15 dakika bu halkaları gözünüzde tutun.  Çay poşetinin de şişliği ve morluğu azalttığı gözlenmiştir. Bunu günde 10 dakika yapsanız yeterli.
  • Yatıştırıcı bitki özleri ve kafein içeren ürünlerle gözlerin şişliği azaltılabilir. Dondurulmuş maydanozun da gözünüzde şişliği azaltıcı ve halkaları yok edici özelliği vardır.
  • Gözlerinizin altına egzersiz yaptırın. Gözlerinizi kapatın ve yüzük parmağınızla gözünüzün altına çok hafifçe bastırın ve iç kısmından dış kısmına doğru parmağınızı hareket ettirin. Daha sonra bunu diğer gözünüz için yapın. 10-15 kez bunu yapabilirsiniz.
  • Nazik bir şekilde gözaltınıza badem yağı sürebilirsiniz, bu hergün yapılabilir.
  • Bunların yanında cilt sağlığı için üretilmiş pek çok ürün satılmaktadır tabiki, onlardanda yararlanılabilir. Gözlerin etrafına kapatıcı ürünler sürülebilir. Göz kremleri günde iki kez uygulanabilir ama göze çok yakın sürülmemesi lazım. Korneayı zedeleyebilir. Ayrıca göz serumları vitamin, antioksidan içermelidir. Ek olarak bu tür ürünler kullanırken, alerjik ürün içermediğine dikkat edin.

Bunlara dikkat ederseniz, artık göz altı morluğu ya da şişliği gibi problemlerle uğraşmazsınız ve aynalarla daha barışık yaşarsınız.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu