Faydalı BilgilerListeler

Google Adsense ads.txt dosyası nedir? Nasıl oluşturulur?

Adsense kullanıcılarının karşılaştığı mesajlardan birisi Ads.txt dosyasının oluşturulmasının ne olduğu ve oluşturması hakkında detaylar.

Adsende kullanıcıları tarafından çok sık karşılaşılan ads.txt kavramı, google adsense hesabı olan herkese birer birer uyarı olarak gelmeye başladı.

“Peki nedir bu ads.txt dosyası?”

IAB (Interactive Advertising Bureau) Tech Lab tarafından desteklenen ads.txt (Authorized Digital Sellers – Yetkili Dijital Satıcılar) çözümü, temelde programatik reklamcılıkta şeffaflığı ve reklam güvenliğini artırma ve de sektörü geliştirme amacı güdüyor.

İlgili Makaleler

Bu nedenle, web sitelerinin ana dizinlerinde ads.txt dosyası yayınlayan yayıncılar, envanterlerini satma yetkisine sahip kişileri belirleyebiliyor ve böylece hangi satış platformları ile çalıştıklarını bildirebiliyorlar. Alıcılar ile üçüncü taraf tedarikçi firmalar ve exchange’lerin taramasına açık olan ads.txt dosyaları, herkesin kullanımına da açık oluyor.

Google Adsense ads.txt dosyası nedir?

“ads.txt dosyası reklam yayıncıları için ne anlam ifade ediyor.?”

Son dönemlerde çokça gelişen dijital reklamcılık piyasasında ad fraud adı verilen reklam sahtekarlığı, yayıncılar ve reklamverenler açısından bir dizi tehditler oluşturuyor. Reklamveren firmaların önemli derece para kaybetmesine neden olan sahtekarlık girişimleri, yayıncıların da reklam kazançlarını olumsuz olarak etkiliyor. ads.txt dosyası, bu tür sahtekarlıkların önüne geçebilmek için geliştirilen oldukça avantajlı bir önlem olarak biliniyor.

” Google Adsense ads.txt dosyası nasıl oluşturulur.?”

Öncelikle masaüstüne boş bir metin belgesi açın. Sonra aşağıda verdiğimiz kodları kopyalayıp metin belgesinin içerine yapıştırın. Google Adsense yayıncı kimliğinizi pub-000000000000  ile başlayan alana mutlaka yazın.

Aşağıdaki bu bölüm metin belgesi içerisine kopyalanıp yapıştırılacak
  1. Bir metin (.txt) dosyası oluşturun.
  2. Aşağıdaki satırı dahil edin:google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Oluşturduğunuz dosyayı ads ismiyle kaydedin, dosyanızın ads.txt uzantılı olduğundan emin olun. Dosyanızı kaydettikten sonra sitenizin ana dizinine yani kök dizinine Ftp programları yardımıyla yükleyin. Google Adsense ads.txt dosyanızı başarıyla oluşturdunuz, dosyanızı kontrol etmek için tarayıcınıza www.siteismi.com/ads.txt yazabilirsiniz.

adsense ads.txt oluşturma

Google Adsense hesabınızda bulunan ads.txt dosyası oluşturun uyarısı bir kaç gün daha çıkmaya devam edebilir, google adsense dosyanızın oluşturulduğunun farkına varınca uyarı kaybolacaktır. Şimdiden bol kazançlar dileriz 🙂

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu