EDİTÖR BAŞVURU
SağlıkListelerYeme - İçme

Gluten Nedir Zararları nelerdir?

Gluten, son yıllarda popüler olmuş. Buğday ve tahıl gibi doğal besin kaynaklarının proteinidir. Gluten'in zararları ve çölyak hastalığı ile ilgili detaylar yazımızda.

Gluten, son yıllarda popüler olmuş. Buğday ve tahıl gibi doğal besin kaynaklarının proteinidir. Glüten hamurun ağsı yapısını sertleştirmek ve kabartma’dan sorumlu olan protein çeşididir. Glüteni az kullanmanın ne kadar faydası varsa, aşırı tüketiminin de bağırsak sorunlarına neden olarak Çölyak hastalığına sebebiyet verdiğini düşünülmekte.

Gluten Nedir Zararları nelerdir
Gluten Nedir Zararları nelerdir

Bunların temel noktası insan evrimi gibi, tarımsal ürünlerinden zaman yolculuğunda sürekli değişmesinden kaynaklanıyor. Zaman içinde yediğimiz buğday, çavdar gibi besin kaynakları bağırsaklarımızın yabancı madde olarak görmesi uyumsuzluk yaşamasından dolayı hastalıklara yol açabiliyor.

GLUTEN DOĞALMIDIR ?

Doğal bir gıda maddesi gözükse de, zararları da vardır. Daha çok tarıma dayalı ülkelerde kullanılan glütenler yüksek tokluk hissiyatı ve kaloriden dolayı tercih ediliyor. Fırıncıların ekmek üretimi için kullandığı glüten, Son yıllarda çölyak hastalığı sebebiyetiyle glüten kullanımı kısıtlandırılmıştır.

GLUTEN İÇEREN GIDA MADDELERİ

Gluten ağırlıklı olarak çavdar, arpa, yulaf gibi başta tam tahıllarda bulunur.

  • Beyaz un
  • Tam buğday unu
  • Buğday tohumu
  • Buğday kepeği
  • Makarna
  • Ekmek çeşitleri
  • Un ekmeği
  • Kurabiye, Kek çeşitleri

Gibi tahıl ürünlerinin kullanıldığı çeşitler gluten içerir.

GLUTENSİZ BESİNLER

GLUTENSİZ BESİNLER

Özellikle çölyak hastaları ve bu hastalığa yakalanmak istemeyen kişilerin tüketmesi gerek bazı besin maddeleri ; Pirinç, et, tavuk, balık, yumurta, kuru çerezler, süt, yoğurt, peynir, beyaz süt ürünlerinin tümü, bal, mercimek, zeytin yağı, sebze çorbaları gibi katıksız besinleri sıralandırabiliriz.

GLUTEN ZARARLARI NELERDİR?

Glutenli yiyeceklerin bağırsak ve sindirim başta olmak üzere aşırı tüketimi hastalıklara yol açabiliyor. Bağışıklık sistemi ve vücut direncine zarar vermektedir. Vücut üzerinde ki bu hastalıkların en başında ise Çölyak adı verilen bağırsak hastalığı yer alıyor.

Gluten hastalığı, sürekli baş ağrıları çeken insanların % 50 sinde bu hastalık saptanmıştır. Doku gücünüzü azaltan yürümeyi zorlaştıran , el , ayak gibi parmak doku organlarında intihap gibi akıntılarında temel nedeni olarak buğday ve tahıl ürünlerinden kaynaklanan fazla glütenden kaynaklandığı söylenmekte. Sendromlu ve Otizmli çocuklara buğdaylı besin vermeyi kestiğinizde düzelme gücü hızlanıyor fakat büyük insanlar da bu şekilde hızlı bir düzelme gerçekleşmiyor. Dr. Ferda Firdin yaptığı bir açıklamada : Şizofreni ve Psikolojik sorunlarda bile gluten yani buğdayın bağlantısı olduğunu söylemişti.

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR ?

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?

Buğday, Arpa, Yulaf gibi tahıl ürünlerinde bulunan gluten adı verilen protein, genellikle ince bağırsak olmak üzere kalın bağırsak da dahil oluşan bir hastalıktır çölyak. Yaşam boyu etkisi gözle görülmese de vücutta hissedilir.

ÇÖLYAK HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Gluteni çok fazla tüketiminin neden olduğu bazı hastalıkları ; Öksürme, Hapşırma, Astım, Kaşıntı, İshal, Burun Tıkanıklığı, Boğaz kaşıntısı, Karın ağrısı, Kusma gibi vakalar Gluten Alerjisi belirtileri olabilir.

GLUTEN ALERJİSİ OLANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Buğday, Arpa, Çavdar , Yulaf gibi besin maddeleri kesinlikle tüketilmemeli. Market veya alışveriş merkezlerininden alınacak ürünlerin içerikleri okumalısınız. Eğer çölyak hastalığının başlangıç aşamasındaysanız,  Başlangıçta süt veya süt ürünlerinden yapılan yoğurt gibi besinleri tüketmemelisiniz.

Glutenin sebep olduğu olarak düşünülen besin kaynakları hastalığa yol açan tek sebep olarak gösterilmesi yanlıştır. Ev yada İşyerinde bulunduğunuz ortamlardaki yediğiniz besinler kaplar, kaşık, tencere, tabak gibi temasınızın olduğu tüm ürünlere hijyen açısından dikkat edilmeli, aksi taktirde aşırı glutenli tahıl tüketmiş kadar bu sizin için riskli olacaktır. Glutenin sadece bunlarla bulaşma riski bulunmuyor. Kişisel temizlik malzemelerinden plastik maddelere kadar her şeyden bulaşma riski taşıyor.

Gluten alerjisinde belirtiler olan veya teşhis edilen kişilerin biraz titiz davranmak ve Glutensiz besinler yemesi daha sağlıklı bir çözüm yoludur.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu