EDİTÖR BAŞVURU
Teknoloji

Girişimci Coşkun Çetin: “Dünya Devlerinin Çaresizliği”

4 Ekim 2021 tarihinde Facebook, WhatsApp, Instagram ve Facebook’a bağlı olarak çalışan Messenger gibi tüm servisler çöktü. Peki sorun neydi?

4 Ekim 2021 tarihinde dünyanın en büyük çöküşlerinden biri yaşandı ve saat 18:30’da Facebook, WhatsApp, Instagram ve Facebook’a bağlı olarak çalışan Messenger gibi tüm servisler çöktü.  Tüm dünya 6 saat boyunca bu servislerin hiç birine bağlanamadı.

Bu geçen 6 saatte Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in serveti 7 milyar dolar azalırken, küresel piyasaların kaybı ise yaklaşık 960 milyon dolar oldu.

Facebook ve buna bağlı olarak çalışan bütün servislerde yaşanan sorun ile ilgili yapılan testlerde erişim sorununun kaynağı Network tabanlı olduğu ortaya çıktı. DNS A ve AAA kayıtları ile ilgili bir sorun olduğu belliydi. Gerçekleştirdiğimiz traceroute (açık kaynak kodlu bir ağ analizi yazılımıdır) sorguları farklı yönlendirmeler içeriyor ya da hiç cevap veremiyordu.

Problemin kaynağının bazı Facebook çalışanlarının network üzerinde yaptıkları hatalı yapılandırma olduğu, bazı uluslararası kaynaklara göre ise güvenlik ile ilgili bir sorun yaşanılmış olma ihtimali bulunuyordu.

WhatsApp’ın Twitter üzerinden erişim sorunu hakkında açıklama yapması, Twitter’ın açıklamayla adeta dalga geçerek cevap vermesi dünya devi gibi görünen milyar $’lık şirketlerin düştüğü çaresizliği ortaya çıkartmış oldu.

Online çalışan hiç bir sistem %100 güvenli olması düşünülemez. Ayrıca altyapı için kullanılan sunucular elektronik cihazlar olduğu için %100 hiç bir kesintiye uğramadan sürekli olarak çalışını beklemekte bir hata olacaktır.

İşte bu yaşanılan sorunların tamamı dünya teknoloji devlerinin bile siber saldırılar ya da sistemsel hatalar karşısında çaresiz kaldıklarını gösteriyor.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu