Faydalı BilgilerListeler

Ginseng ve Yeşil Çayın Birlikte Faydaları


Kalp sağlığı

Hem yeşil çay hem de ginseng, gelişmiş kardiyovasküler fonksiyon ile ilişkilidir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, yeşil çay, hem HDL hem de “iyi” kolesterol düzeylerini arttırırken toplam ve LDL kolesterolü azaltabilir. Buna ek olarak, UMMC yeşil çayı, ateroskleroza veya arterlerin sertleşmesine karşı etkili bir yöntem olarak görüyor.

Ulusal Sağlık Enstitüleri, “B” derecesine ginseng verir; bu, bazı kalp hastalığının tamamlayıcı tedavisi olarak kullanımı için “iyi bilimsel kanıt” olduğunu gösterir. Bununla birlikte, ginsengli yeşil çay, sağlıklı bir diyet, egzersiz ve sigara içilmeyen yaşam biçiminin yerini alamaz. Kardiyovasküler hastalığın önlenmesi ve tedavisi için doktorunuzun tavsiyelerine daima uyun.

Kanseri Önleme

Ginsengi içeren yeşil çay, kansere neden olan birkaç ölümcül kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. UMMC, yeşil çaydaki polifenollerin göğüs, mesane, yumurtalık, kolon, rektum, özofagus, akciğerler, meme, cilt ve prostat kanserlerini önleyebileceğini bildirmektedir. UMMC ayrıca, ginseng’in güçlü anti-kanser özelliklerini kabul ederek akciğer, karaciğer, pankreas, yumurtalık ve mide kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini de belirtti. Bu araştırma umut vericiyse de, nispeten sonuçsuzdur. NIH, bu bulguların “tartışmalı” olduğunu ve her bir bitki ile ilişkili anti-kanser özelliklerini ispatlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Kan Şekeri Kontrolü

Kan Şekeri Kontrolü

Yeşil çay ve ginseng, diyabet ve reaktif hipoglisemi ile ilişkili kan şekeri düzeyindeki dalgalanmaları kontrol etmeye yardımcı olabilir. UMMC’ye göre, yeşil çay, tip 1 diyabetin başlamasını geciktirmeye yardımcı olabilir ve kan dolaşımındaki glikoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir. NIH, ginseng takviyelerinin, tip 2 diyabet ve hiperglisemi olan insanlar için yemek öncesi ve sonrası etkili bir şekilde kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü bildirmektedir. NIH, bu sonuçları ginseng’in kan şekerini tehlikeli seviyelere düşürmediğini belirterek “umut verici” olarak görüyor.

Bağışıklık Desteği

Ginsengi olan yeşil çay, muhtemelen çeşitli bulaşıcı rahatsızlıkları önleyen veya tedavi eden bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olabilir. NIH, yeşil çayın vücudun aşılara ve antibiyotiklere verdiği tepkiyi artırabileceğini belirtti. UMMC’ye göre, yeşil çaydaki bileşikler, yaygın soğuk algınlığı ve grip belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir. Bakteriyel veya viral enfeksiyonların önlenmesinde ginseng ile birlikte yeşil çay kullanımına ilişkin görüş birliğine rastlanmamış olmasına rağmen, ön kanıtlar ürünlerin etkili bir bağışıklık desteği sağlayabileceğini göstermektedir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu