Faydalı Bilgiler

Ginkgo Bilboa Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginkgo bilboa, Çinliler tarafından keşfedilen ve uzun yıllardan beri alternatif tedavi seçenekleri arasında yer alan bir bitkidir. Peki faydaları nelerdir?

Ginkgo bilboa, Çinliler tarafından keşfedilen ve uzun yıllardan beri alternatif tedavi seçenekleri arasında yer alan bir bitkidir. Çinliler tarafından bazı tıbbi ilaçların içeriğinde  kullanılan ginkgo bilboanın diğer dünya ülkeleri arasında kullanımı da giderek yaygınlaşmıştır.

Faydaları bilimsel araştırmalarla kanıtlanarak popülerliği arttıkça, çayı, tableti ve kapsülü olmak üzere farklı kullanım şekillerine yönelik çeşitleri üretilmektedir. 30 metre uzunluğundaki ginkgo bilboa ağacının yaprakları, tabiri caizse her derde deva niteliktedir.

Ginkgo bilboanın faydaları nelerdir?

Ginkgo bilboanın faydaları nelerdir?

Solunum rahatsızlıklarına iyi gelmektedir:

Astım ve bronşit gibi solunum hastalıklarına iyi gelir, nefes alış verişini düzenler. Sigara kullanımına bağlı olarak oluşan solunum rahatsızlıklarının etkisini hafifletir.

Hafıza üzerinde olumlu etkileri vardır:

Antioksidan içeriğiyle, beyin fonksiyonlarını düzenler, konsantrasyonu arttırır. Düşünme gücünü arttırır. Dikkat dağınıklığını engeller. Hafızayı kuvvetlendirir ve unutkanlığı ortadan kaldırır. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek hafıza problemleri için önceden önlem almayı sağlar.

Stresi azaltır:

Günümüzde olumsuz yaşam koşularına bağlı olarak stres genel anlamda iyice artmıştır.  Maddi manevi her türlü soruna bağlı olarak oluşan strese karşı ginkgo bilboa önerilmektedir. Ginkgo bilboa, stres hormonlarıyla savaşarak etkisini en aza indirmektedir.

Kısırlık tedavisinde faydalıdır:

Son zamanlarda, beslenme koşullarından sigara kullanımı ve hava kirliliğine kadar birçok etken, doğal yollarla çocuk sahibi olmayı engelleyebilmektedir. Halk arasında görülme sıklığı artan kısırlık sorunu için ginkgo bilboa, mucizevi etkileri bulunan bir bitkidir. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisiyle ve vücudun doğal yapısına zarar vermeyen özelliğiyle, normal yollarla çocuk sahibi olma şansını arttırmaktadır. Ayrıca, ereksiyon bozukluğu ve cinsel iktidarsızlık gibi cinsel hastalıkların tedavisinde de olumlu etkileri vardır. Piyasada satılan cinsel gücü arttırıcı ilaçlara nazaran rahatlıkla kullanılabilecek doğal ve katkısız bir üründür.

Baş ağrısına iyi gelir:

İyileştirici yapısı ve içerdiği vitaminler sayesinde, şiddetli bir baş ağrısı türü olan migrenin şiddetini azaltır.

Kanseri önler:

Ginkgo bilboa, antioksidan içeriği ile, vücudun direncini arttırmakta ve kansere sebep olan bakterilerle savaşmaktadır. Kansere iyi geldiğine dair tıbbi ve bilimsel araştırmalar öne sürülmektedir.

Cilt sağlığını koruyucu etkileri vardır:

Düzenli kullanıldığı takdirde, yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kırışıklıkları engeller. Cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Ayrıca, siyah nokta, akne ve çeşitli cilt lekeleri ile şavaşır.

Göz sağlığı için faydalıdır:

Ginko bilboa, görme bozukluğuna sbeep olan hormonların etkisini yok eder, gözün fonksiyonlarını düzenler.

Kalp sağlığını korur:

Omega-3, B ve E vitaminleri içeren ginkgo bilboanın kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Antioksidan etkisi ile damar tıkanmalarını önler, yüksek kan basıncını normal seviyelere indirir, kanın pıhtılaşma riskini düşürür, doğal olarak kalp sağlığını korur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Ginkdo bilbioa, insan vücudunun gün boyu ihtiyaç duyduğu enerjiyi toplayabilmesi için gereken vitamin ve mineralleri içeriğinde bulundurmaktadır. Kullanımı suistimal edilmediği ve uzmanlar tarafından önerilen miktarlarda kullanıldığı takdirde, vücuda zindelik verir. Gün boyu aktif ve enerjik olmayı sağlar.

Kanı temizleyici özelliği vardır:

Kanı toksinlerden arındırır, dolaşımını düzenler.

Öksürüğü keser, balgam söktürür:

Kış aylarında çoğu kişi, öksürükten ve balgam şikayetinden yakınmaktadır. Ginkgo bilboa, balgam sökücü  etkisiyle kısa sürede ciğerleri temizler ve öksürüğü keser. Ayrıca, enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde de etkilidir. Hatta, hastalık oluşmadan önce kullanılmaya başlanırsa, iltihaba bağlı hastalıkların önüne de geçilmiş olur ve sağlıklı bir kış geçirilir.

Bağırsak kurtlarını düşürücü etkiis vardır:

Her insanda, farklı sebeplere bağlı olarak oluşabilen kıl kurudunu düşürür, bağırsakları rahatlatır ve düzenli çalışmasını sağlar.

Saç sağlığını korur:

Saç köklerini besler, saçların dökülmesini engeller. İnce telli saçları güçlendirir. Günümüzde, erkekler arasında sık karşılaşılan saç dökülmesi, kelliğe kadar giden olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Ginkgo bilboa, bu sorunun giderilmesinde alternatif bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır.

Depresyonu önler:

Antidepresan özelliği tıbben kanıtlanan ginkgo bilboa, depresyon sürecinin zararsız bir şekilde aşılmasında etkilidir.

İdrar söktürür:

Ginkgo bilboa, idrar söktürücü özelliğiyle, toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında etkilidir.

Sindirim sistemini düzenler:

Ginkgo bilboanın vücut sağlığı için faydalarından birisi de sindirim sistemini düzenlemesidir. Bu faydasıyla, hazımsızlık ve şişkinlik gibi problemlerin de önüne geçmektedir.

Tansiyonu dengeler:

Ginkgo bilboa, tansiyonu dengeler ve yüksek tansiyonun sebep olduğu hayati tehlikeye sahip birçok rahatsızlığı önler.

Ginkgo bilboa nasıl kullanılır?

Ginkgo bilboa nasıl kullanılır?

Ginko bilboa, piyasada tablet, tentür ve kuru yaprak şeklinde satılmaktadır. Aktarlardan kolayca temin edilebilir. İstenilen şekilde kullanılabilir. En yaygın tüketim şekli, çay şeklinde tüketimidir. Günde(özellikle sabahları) bir fincan ginkgo bilboa çayı, güne zinde başlamayı sağlar, dikkat dağınıklığını önler ve verimli, her açıdan performanslı bir gün geçirmeyi sağlar. Günde maksimum iki fincan içilmelidir.

Kapsül şeklinde de kullanılabilir. Tentür olarak kullanımı da mümkündür. Cilt veya saçlar için, bir miktar ginkgo bilboa yaprağı biraz suyla kaynatılır ve süzülerek banyo suyuna katılır. Kötü bir kokusu yoktur. Banyoda rahatlama sağlar. Cilde iyi gelir.

Ginkgo bilboanın herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Her bitkisel ilaç gibi, fazla kullanıldığı takdirde ginkgo bilboanın da bazı yan etkileri vardır. Hamilelik döneminde kullanımı sakıncalı olabilir. Farklı hastalıklar sebebiyle kullanılan ilaçlar varsa, bu ilaçlarla birlikte kullanımı, ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Ginkgo bilboa, her gün yeterli miktarlarda kullanıldığı takdirde, vücut, cilt ve saçlar için tedavi edici özelliği bulunan şifalı bir bitkidir.

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu