Faydalı Bilgiler

Gıda Aroması Nedir? İçeriğinde Neler Bulunur?

Gıda aroması; birçok yerde kullanılır. Gıdalara farklı bir tat ve koku kattıklarını ifade etmek gerekir. Gıda aroması ile ilgili detaylar yazımızda.

Aroma; tat ve koku adı verilen iki duyudan meydana gelir. Tat oluşturan bileşikler; her şeyden önce dilde algılanır. Bunun yanı sıra, oda sıcaklığında uçucu olmadıklarını da söylemek gerekir. Polar yapıda olmaları ve suda çözünmeleri de tat oluşturan bileşiklerin diğer özellikleri arasında bulunur. Koku yayan bileşikler; bildiğiniz üzere yalnızca burunda algılanır. Ayrıca, oda sıcaklığında uçucu olduklarını da ifade etmek gerekir.

Aromalar hakkında bu bilgiyi verdikten sonra gıda aromasından bahsetmeliyiz. Gıda aroması; birçok yerde kullanılır. Gıdalara farklı bir tat ve koku kattıklarını ifade etmek gerekir. Bunun yanı sıra, elektronik sigara sektöründe de gıda aromalarının farklı bir yeri bulunur. Evyap likit seçenekleri sayesinde e-sigara kullanıcıları; kendi likitlerini hazırlama şansına erişirler. Bu noktada, isteyenler e-sigara seçeneklerini aromalar ile zenginleştirirler. Meyveli, bisküvili, tütünlü başta olmak üzere çok sayıda aroma seçeneği bulunur. Bir başka deyişle, tam da hayal ettiğiniz gibi bir elektronik sigara deneyimi yaşamak istiyorsanız gıda aromalarının yer aldığı ürünleri kullanabilirsiniz.

Gıda Aroması

Gıda Aroması Kullanılmasının Sebepleri

Aroma; daha önce de belirttiğimiz üzere tat ve koku verici özelliğe sahip bileşenlerden oluşan bir karışımdır. Bu noktada, gıda aroması; gıdaların hem tatlarını hem de kokularını kuvvetlendirmek amacıyla kullanılır. Ayrıca, birden çok formu bulunur. Sıvı, toz ve macunumsu hallerde oluşuyla dikkat çeker. Gıda aromasına birçok yerde rastlayabilirsiniz. Özellikle gazlı içecekler, kekler, bisküviler, cipsler, sakızlar, hazır çorbalar, pudingler; gıda aromalarının en çok kullanıldığı yiyecek ve içecekler olarak dikkat çeker.

Gıda aromasının zararlı olduğuna dair birtakım yanılgılar vardır. Bilhassa sosyal medyada gıda aromasının yer aldığı ürünlerin satın alınmamasına dair görüşler belirtilir. Ancak, aromaların sağlığa zararlı etkilerinin olduğuna dair net bir bilgi bulunmaz. Bir başka deyişle, gıda aromasının yer aldığı ürünlerin kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Günümüz dünyasında gıdaların neredeyse tamamı işlem görür. Bu sırada, gıdaların tadında ve kokusunda birtakım kayıplar yaşanır. Yaşanan kayıpları telafi etmek adına gıda aromalarından faydalanılır. Bir başka deyişle, işlem görmesinin ardından birtakım tat ve koku kayıplarına maruz kalmış bir gıda için gıda aroması kullanılır. Bu sayede, tüketicilerin söz konusu üründen memnun kalması sağlanır.

2021 yılında olduğumuz şu günlerde gıda aroması kullanılmasının farklı sebepleri de bulunuyor. Bazı gıdaların birtakım tatlardan eksik olduğu bilinir. Bu noktada, gıda aroması ile söz konusu gıdalara hedeflenen tatlar kazandırılır. Bir başka deyişle, doğal halinden çok farklı bir tada ve kokuya sahip olan gıdaların daha çok kişi tarafından satın alınması hedeflenir. Bilhassa ünlü markaların bu tarz çalışmalarının olduğu bilinir. Bu sayede, söz konusu ürünün satış rakamları arttırılmak istenir.

Son olarak, gıda aroması; söz konusu gıdayı çok daha iyi hale getirmek adına da kullanılabilir. Bazı gıdalarda hoşa gitmeyecek türden tat ve koku olabilir. Bu ürünün tüketimini olumsuz etkileyecek olan bu tür koku ve gıdaları ortadan kaldırmak adına gıda aroması kullanılabilir.

Gıda Aroması Nasıl Eklenir?

Gıda Aroması Nasıl Eklenir?

Gıda aromasına birçok üründe rastlayabilirsiniz. Özellikle unlu ürünlerde, bisküvi ve keklerde gıda aroması kendisini gösterir. Bu tür ürünlerde hem tat hem de koku kuvvetlendirmek amacıyla gıda aromasının tercih edildiğini söylemek gerekir. Ancak, gıda aromasının nerede ve nasıl kullanıldığı da son derece önemli! Gıda aroması; şeker, un ve diğer kuru katkılardan önce üretim sürecine eklenmelidir. Bir başka deyişle, yağ ve sıvıdan ibaret olan karışıma ilk olarak gıda aroması eklenmelidir. Ardından, şeker, un ve diğer katkılar konulmalıdır. Ayrıca likitin hammaddesi olan nbase ile birlikte de kullanılır.

Hangi Gıda Aroması Tercih Edilmeli?

Gıda aroması kullanmak isteyenlerin önünde çok sayıda seçenek bulunuyor. Dünyanın en iyi gıda aroma markaları arasında TFA, Inawera, Flavour Art yer alıyor. Bu üç markanın ürünlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

TFA Aroma

2004 yılında kurulan The Parfumer’s Apprentice firmasının bir alt markası olan The Flavor Apprentice markasına ait olan ürünlerdir. Bilhassa mutfakta kaliteli ve lezzetli işlere imza atmak isteyenlerin tercihi olan TFA aroma; güncel tarih itibariyle 250’den fazla aroma çeşidine sahip! Bu özelliğiyle dünyanın en iyi aroma üreticilerinden birisi olarak kabul ediliyor.

TFA aroma; hem profesyonellerin hem de aroma kullanmaya yeni başlayanların tercihi oluyor. Bu aromaları birbirine karıştırarak harika tatlar elde etmek mümkün! Ayrıca, evyap likitlerde de bu markanın aromalarından faydalanmak söz konusu! Bunun yanı sıra, istediğiniz takdirde internette bulunan TFA aroma kullanılan tariflerden de faydalanabilirsiniz.

TFA aroma; hem mutfakta bisküvi veya kek yapımında hem de gazlı içecek, şekerleme, soda ve e-likit hazırlarken kullanabileceğiniz özellikler taşıyor. Farklı bir lezzet ve koku elde etmek isteyenlerin tercihi olan TFA aroma sayesinde harika lezzetleri deneyimleme şansına erişeceksiniz. En beğenilen TFA aroma seçenekleri arasında Bavarian Cream ve Strawberry Ripe bulunuyor. Buna ek olarak, egzotik meyve Dragonfruit veya tütün severlerin vazgeçilmezi olan RY4 Double da gönül rahatlığıyla tercih edeceğiniz ürünler arasında yer alıyor.

TFA aroma ürünlerinin birçoğu; 10 ml veya 50 ml olarak satılıyor. Buna ek olarak, bazı ürünler de 15 ml orijinal cam şişede satışa sunuluyor. TFA aroma satın almak; vereceğiniz en doğru kararlardan birisi! Ancak, bu markanın ürünlerini satın alırken dikkat etmeniz gereken farklı hususlar da bulunuyor. Aromalar; büyük ambalajlardan dolum yapılarak satılır. Bu noktada, dolum yapan firmanın bu işlemleri hijyenik şartlara uygun bir şekilde yapıyor olması da önem taşır. Ayrıca, TFA aroma ürünlerinin her birisinin orijinal olup olmadığı kontrol edilmelidir. Seyreltme işlemi yapılmadığı konusunda emin olunmalıdır.

Son olarak, TFA aromaları çok uzun süre bekletebileceğiniz konusunda bilgili olmalısınız. Hatta, uygun ortamda sakladığınız takdirde üç yıl boyunca kullanma şansınız bulunuyor.

Flavour Art Aroma

Flavour Art Aroma

Farklı bir markanın ürünlerini tercih etmek istiyorsanız size İtalyan markası Flavour Art aromalarını tavsiye ediyoruz. Tıpkı TFA gibi yüksek kaliteye sahip aromalar ürettiğini ifade etmek gerekir. Bu markanın ürünlerini de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Koruyucu, gıda boyası, protein, genetiği değiştirilmiş bileşenler, şeker ve tatlandırıcılar, hayvansal ürünler bulunmaz. Ayrıca, fıstık ve gluten içermediğinden de bahsetmek gerekir. Bu sayede, veganlar, vejetaryenler ve diyabet hastaları için de uygun bir kullanım sunar.

Flavour Art aroma; genellikle 10 ml profesyonel dolum olarak satılır. Almond, Bavarian Cream, Apple Pie, 7 Leaves Ultimate gibi seçenekler ilk tercihiniz olmalı!

Inawera Aroma

Polonya merkezli olan bu markanın ürünlerine hayran kalacaksınız. Her ne kadar Avrupa’da üretiliyor olsa da ABD merkezli aroma markalarının ürünleriyle yarışıyor. Buna ek olarak, fiyat performans konusunda da çok iyi olduğunu ifade etmek gerekir. Çilek, bisküvi ve tütün aromaları; birçok kişinin favorisi!

Gıda aroması satın almak istiyorsanız sizi Golden Kimya’ya bekliyoruz! TFA, Flavour Art ve Inawera markalarının ürünlerini Golden Kimya’nın internet sitesinde bulabilirsiniz. Siteye üye olduktan sonra kısa sürede alışveriş yapma şansınız da bulunuyor. Ürünlerin içerikleri ve fiyatları; Golden Kimya’nın internet sitesinde kendisine yer buluyor. Beğendiğiniz ürünleri sepete ekleyerek satın alabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu