Kimdir?ListelerTarih

Germiyanoğulları Kimdir? Neler Yapmıştır? Kurucusu, Kökeni

Germiyanoğulları Kimdir? Neler Yapmıştır? Kurucusu, Kökeni hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

1300-1429 yılları arasında, Kütahya çevresinde varlığını sürdürmüş olan bir Anadolu Türk Beyliği.

Germiyan aşiretinin reisi olan Alişiroğlu Muzafferettin, Anadolu Selçukluları tarafından 1240’da Baba İshak ayaklanmasını bastırmakla görevlendirildi. Ancak iki kez başarısızlığa uğradılar. Alişiroğlu’nun oğlu olduğuna inanılan Kerimettin Alişir de 1264’de Moğollar tarafından öldürüldü. Aşiret Kütahya bölgesine göç etmek zorunda kaldı.

Germiyanoğulları Kimdir? Neler Yapmıştır? Kurucusu, Kökeni

Germiyanlılar Anadolu Selçuklu Hükümdarı ikinci Gıyasettin Mesut’un idaresi ile Moğollarla savaşmaya devam ettiler. Ancak Kerimettin Alişir’in oğlu olan Yakup Bey, Gıyasettin Mesut’un değil, İlhanlıların egemenliğini tanıdı ve vergileri İlhanlılara vermeye başladı.

1300’de Germiyanoğulları Beyliği’ni kurduğunu ilan etti. Beyliğin başkenti Kütahya idi. Kısa sürede güçlenerek Bizans’ın sınır bölgesine kadar ilerlediler. Artık Birinci Yakup Bey Germiyan Sultanı diye anılıyordu. Aydınoğlu Mehmet Bey onun komutasıyla Ayasuluğ ve Birgi’yi ele geçirdi.

Germiyan Sultanı’nın başında bulunduğu birlik de Tripolis’i fethetti. Ancak Aydınoğulları bir süre sonra bağımsızlıklarını ilan ettiler. Aydınoğlu Mehmet Bey ölünce yerine oğlu Süleyman Şah geçti.

Germiyanoğulları Kimdir? Neler Yapmıştır? Kurucusu, Kökeni

Süleyman Şah, Karamanlılar ile Hamidoğulları arasındaki savaşta Hamidoğullarından İlyas Bey’i tutunca Karamanoğulları ile Germiyanoğullarının arası açıldı. Bu arada Germiyanoğulları Osmanlılara yakınlaşmak için Süleyman Şah’ın kızını Osmanlı Şehzadesi Bayezid’e gelin vermeyi ve Kütahyayı, Simav’ı, Eğriboziu ve Tavşanlı’yı çeyiz olarak vermeyi teklif etti. Düğünden sonra Kütahya bir Osmanlı sancağı haline geldi. Süleyman Şah ölünce yerine İkinci Yakup Bey geçti.

1389’daki Kosova Savaşı’ndan sonra İkinci Yakup Bey Osmanlılara bırakılan toprakları geri almak istedi. Ancak 1390’da Yıldırım Bayezid Yakup Bey’i İpsala Kalesi’nde tutsak ederek Germiyanoğulları Beyliği’ni Osmanlılara kattı. Ancak Ipsala Kalesi’nden kaçan Yakup Bey Timur’a sığındı. Ankara Savaşı’ndan sonra Timur Beyliği’ni kendisine bağlı kalmak şartıyla ikinci Yakup Bey’e verdi.

Bir ara Karamanoğulları ile savaşmak zorunda kaldı. Yakup Bey’in erkek çocuğu yoktu. Bu nedenle 1423’de Osmanlı padişahı ile görüşmeye gidip ölümünden sonra topraklarının Osmanlılara katılmasını istedi.

1428’e kadar bağımsız yaşadılar. İkinci Yakup Bey öldükten sonra 1429’dan itibaren Germiyanoğulları tamamen Osmanlılara katılmış oldu.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu