EDİTÖR BAŞVURU
Yaşam - insan

Gerçek Bir Patron Olmakla Lider Olmanın Aynı Şey Olmadığını Anlatan 8 Karikatür

Her patron iyi bir lider değildir ki zaten iyi bir lider olan patronların şirketi her zaman daha hızlı büyümeye gider ve işleri o kadar düzgün olur.

İnsanlar yaşantısını devam ettirmek için mecburen bir kazançları olmak zorunda yoksa bu zamanda yaşamak gerçekten çok zor bir durum. Çalışan insanların küçük bir kısmı patron geri kalanlar ise onların yanında çalışarak hak ettikleri kazancı almaktadırlar. İş hayatına atılan insanların bir kısmı patronlarından memnun olsa da büyük kısım mecburiyetten dolayı patronlarına katlamak zorunda kalırlar.

İyi bir liderler sadece patron arasında kırmızı bir çizgi var dersek yanılmış olmayız. Her patron iyi bir lider değildir ki zaten iyi bir lider olan patronların şirketi her zaman daha hızlı büyümeye gider ve işleri o kadar düzgün olur. Patronun ise yanında çalışanlar zorunlu olmadıkça yenilikler üretmez bunun yerine memur diye tabir ettiğimiz gibi gelir işlerini yapar ve giderler.

İyi bir lider bir iş yapılacağı zaman çalışanlarına o işin nasıl yapılacağını gösterir fakat sadece patron olan bir kişi ise bu iş yapılacak diyerek emri verir ve sonucunu bekler. İyi bir lidere örnek olarak Gravity Payments firmasının ceo’su olan Dan Price ı gösterebiliriz.

Firmaya ceo olarak 1 milyon $ maaşla işe başlayan Dan Price firmada çalışan 120 personelin maaşının az olduğunu düşünerek verimli çalışabilmeleri için maaşlarının yıllık en az 70 bin $ olması gerektiğini düşünür. Bunun yükünü firmaya yüklemek istemeyen 30 yaşındaki genç ceo kendi maaşını da 70 bin $ a düşürerek geri kalan parayı personeline bölüştürür ve bütün personel senelik 70 bin$ maaşla çalışmaya devam eder.

Burada yaptığı iyiliğin aslında insanların iş yerinde nasıl verimli çalışabileceğini göstermek olduğunu hemen anlayabiliriz. Ülkemizde böyle bir şey beklemek tabi imkansız derecesinde zor ama yine de iyi liderlerin çalıştığı bir çok firma vardır. Personelin maaşlarını zamanında ve hak ettikleri düzeyde ödemek her firmanın büyümesini hızlandıracak etki yapacaktır.

Lider olmak

Lider olmak

Lider olmak

Lider olmak

Lider olmak

Lider olmak

Lider olmak

Lider olmak

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu