EDİTÖR BAŞVURU
ListelerSağlık

Geniz Eti Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmalı?

Solunum sisteminde en önemli alanlardan birisi geniz eti ve de bademcik sistemidir. Bunlar ciddi organlardır ve muayene esnasında ağız açmakla görülemediği için de tespiti aslında zordur. Bir insanın vücudunda geniz eti burnun arka kısmında yani damağında arkasında yer almaktadır. Eğer ki bir hastada geniz etinden şüphe ediliyorsa o zaman bunun tespiti için endoskopi yapılması gerekir. Eğer ki bu inceleme sonucunda geniz eti tespit edilmiş ve derecesi rahatsız edici boyuttaysa o zaman mutlaka ameliyat edilmesi önerilmektedir. Çünkü geniz eti aynı zamanda uyku sorunlarından tutun da kişinin sosyal aktivitelerine varıncaya kadar pek çok şeyi de etkilemektedir.  Geniz eti her yaşta görülebilir özellikle de çocukluk döneminde çocuğun gelişimini de etkileyeceğinden dolayı bir an önce yapılması önerilmektedir.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı

Her çocuğun geniz eti ile doğduğunu bilmelisiniz. bu  bir sorun değil normal bir durumdur dolayısıyla burada önemli olan konu geniz etinin büyüklüğüdür. Geniz eti çocuklarda beş yaşına kadar sürekli olarak büyümeye devam eder ancak daha sonrasında küçülmeye başlayacaktır. Eğer ki beklenen küçülme oluşmuyorsa o zaman ameliyat gerekli olacaktır. Ameliyatın süresi ise çok uzun değildir. Yaklaşık olarak 15-20 dakika içerisinde gerçekleşen bir operasyondur. Ameliyat esnasında herhangi bir kanama gibi tehdit ortaya çıkmaz. Çocuk 3 yaşını geçtikten sonra ameliyat yapılabilir.

Geniz eti ameliyatı ile ilgili olarak önemli olan doktorun tavsiyesidir. Çünkü bazı doktorlar 14 yaşına kadar ameliyat önermezler. Eğer ki bu durum çocuğun yaşamını olumsuz yönde etkiliyorsa o zaman o süreye kadar bekletilmez. Geniz eti oluşması halinde horlama, tıkanma, ağzı açık uyuma, bademcik sorunları gibi pek çok durum meydana gelir. Eğer ki bir çocuk bir yıl içerisinde yediden fazla enfeksiyon geçiriyorsa o zaman geniz etinden kaynaklanması da mümkün olabilecektir.

Geniz Eti Ameliyatı Gerçekleşmezse Ne Olur?

Geniz eti belli bir yaşa kadar küçülmemiş ise o zaman mutlaka ameliyat edilmek durumundadır eğer ki çocuklarda bu durum ameliyat edilmezse o zaman damak yapısının da gelişmemesi durumu söz konusu olacaktır. Damak içerisinde dil uygun bir şekilde mutlaka yerleşiyor olması gereklidir. bu durumda çocuk daima ağzı açık nefes almak durumunda kalacaktır.

Originally posted 2021-11-19 09:51:00.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu