ListelerSağlıkYaşam - insan

Genç Kız Sağlığı Hakkında Faydalı Bilgiler

Genç kızlığa erişmiş (12-20 yaşları) bir kimsede çok seri beden gelişmeleri ve psikolojik değişimler olmaktadır. Bu döneme ilişkin faydalı bilgileri bir araya getirdik.

Genç kızlığa erişmiş (12-20 yaşları) bir kimsede çok seri beden gelişmeleri ve psikolojik değişimler olmaktadır. Beden normal anatomik olgunluk devresine girmekte, ruhen ve zihnen kendi şahsiyetini arama ve bulma zorunluluğu hissetmektedir.Bu çağda genç kız pek doktora gelmeyeceğinden doktor onu herhangi bir nedenle gördüğünde yalnız o özel sorunu değil genel olarak bütün sorunlarını araştırmalıdır.Aksi halde o gencin utanarak anlatmaya çekindiği sorunlar ileride daha ciddi hale gelinceye kadar halledilmeyecektir.

Genç Kız Sağlığı
Genç Kız Sağlığı

Bir genç kızın maruz kalacağı tehlikeler şunlardır:

Kazalar:

Otomobil kazaları gençleri öldüren nedenlerin başında yer alır. Bu kazaların hiç olmazsa yarısı alkole bağlıdır. Arabada kemer kullanmak bu kazaları azaltabilir.

Sigara, alkol ve uyuşturucu:

Bu zararlı maddelerin kullanılması genç yaşlarda başlar. Halbuki bunların kullanılması okuldaki başarısızlığa, depresyona ve intihar, kazalara, cinsel ilişki hatalarına ve AIDS ‘ de dahil tehlikeli hastalıkların kazanılmasına neden olur.

Bir genç kızın maruz kalacağı tehlikeler

Beslenme hataları:

Bunların başında Anorexıa Nervosa denilen ve nedenini anlaması ve tedavisi güç olan bir hastalık. Buda hasta kiloca zayıf olmasına rağmen kendisini aşırı derecede ve çirkin şişman görür. Çok kilo kaybederler fakat yine de yemezler. O kadar inanmışlardır ki her gün müshil alıp sindirimi temizlemek gayretini gösterirler. Tedavisi güçtür, aile doktorunun psikolog ve psikiyatrist ile tedaviye çalışmasına rağmen bazı vakalarda ölüme mani olamazlar. Diğer bir beslenme anormalliği Bulimia denilen haldir. Bunda şahıs durmadan aşırı miktarda yer ve sonrada parmağını boğazına sokarak yediklerini kusar (bak. Anorexia nervosa va bulimia)

Anarşi ve kavgalar:

Çocuğumuz çocuklarımızı sabahları okula, üniversitelere gönderip geriye gelirler mi diye ıstırap çektiğimiz yılları hatırlarız. Toplumda aşırı düşünce farklı anarşi ve kavgalara neden olup masum gençlerin yaralanmasına hatta ölümüne neden olmaktadır. Gençler arasındaki huzursuzluk özellikle büyük şehirlerde daha da artmaktadır.

Cinsi ilişki ile geçen hastalıklar:

Birçok ülkede seksin serbest olması fikri ve gençler neden bu zevkten mahrum edilsin iddiası tehlikeli ve bazen öldürücü olan cinsel ilişki hastalıkları ile cevaplandırılmıştır. Bu hastalıklardan bazıları genci yaşam boyunca sakat bırakmakta, kısırlığa neden olup aileye mutsuzluk getirmekte ve etrafındakiler ve toplum için bulaşma tehlikesi yaratmaktadır. (bak. Cinsel ilişki ile geçen hast.)

İstenmeyen, kazai gebelik:

Yalnız genç için değil aile içinde sorunlar getirir. Düşük yapmanın ayrı ruhi ve bedensel tehlikeleri vardır, çocuk doğsa getireceği sorunlar küçümsenemez. Yapılan araştırma istatistiklerine göre annelerin okulu geri kalmakta, toplumda başarı şansları azalmaktadır.

GENÇ KIZLARIN SAĞLIK BAKIMI

GENÇ KIZLARIN SAĞLIK BAKIMI

Aile hikayesi:

Doktorların soruları anne ve baba beden yapılarını ve ailedeki hastalıkları içermelidir. Genç kızın psikolojik sorunları olup olmadığını anlamak için sorulur:

1- Anne ve baba ile ilişkileri nasıl?

2- Okuldan memnun mu?

3- Bir yerde çalışıyor mu?

4- Arkadaşları var mı? yakın arkadaşı oldu mu?

5- Sigara içer mi? içki içer mi? içenlere karşı tavrı nedir?

Çocukta bir ruhsal sıkıntı varsa bunun erken tanınıp erken tedavisi büyük önem taşır.

Genel muayene karşıdan müşahede ile başlar. Bazen şahsa bakarak deri renginden, yüz ifadesinden, organ büyümelerinden, örneğin tiroid bezi büyümesi, urlardan ve diğer başka işaretlerden tanıya gitmek olasılığı vardır. Bundan sonra baştan ayak tırnağına kadar genel muayene yapılır.

Nisai muayene şu şartlarda yapılır: Genç kızın nisai şikayetleri varsa Vajenden (hazneden) akıntı, muntazam olmayan kanamalar varsa, ay halleri çok uzun ise (10 günden daha fazla) veya çok fazla olup çok kan kaybediyorsa, ağrıları mevcut ise, yahut cinsel ilişkide bulunuyor ise, veyahutta ail eve kız talep ederlerse. Bir genç kızın nisai muayenesi önemli fakat zordur. Herşeyden evvel kız utanır ve korkar. Aile böyle bir muayenenin kızın bekaretine zarar vereceği kanısında olabilir. O nedenle doktor acele etmeyecek, sabırlı olacak ve yavaş ve nazik bir muayene ile tanıya varacaktır. Ben şahsen muayeneden evvel başka konularda mesela hangi okula gidiyor, hangi dersleri seviyor, spor ve müzik sever mi diye bahsederek aradaki havayı ısıtmayı, ürkekliği hafifletmeyi öneririm. İlk muayenede olmayabilir ama diğer muayenelerde Pap. (Papanicolou) smear yapılmalıdır. Bu test hazneden ve rahim ağzından numune alınmasıdır. Bu ağrılar bir test değildir ve kanserden başka iltihap ve hormonal sorunlar tanısında da yardımcı olabilir.

Bir şikayet yoksa ve muayene normal ise laboratuar testi için kan sayımı ve idrar tahlili yeterlidir. Şikayet ve bulgular icab ettiriyorsa ona göre testler yaptırılır.

Nisai muayene

Beden Eğitim ve Spor

Aile ve toplum, çocukları daha küçük yaşlarda beden eğitimi ve spora teşvik etmelidir. Bugün dünyanın birçok ülkelerinde okullarda spora hazırlanma vardır.Tenis , basketbol , voleybol ve vb. Yarışmalara ilk okullarda bile başlatılmaktadır.

Gençler arasında, çocuk yaşlarında bile sigaraya merak ve içmesi bütün dünyada korku verecek boyutlarda artmaktadır. Sigaranın yani nikotinin pekçok kansere ve kronik (müzmin) akciğer hastalıklarına neden olduğu bugün ispatlanmıştır. Spor yapan bir genç kız çocuğu pek sigara içmeyi düşünemez zira sigara içerse zaten spor yapması güçleşir.

Spora teşvik ederken anne ve babanın bazı sporlarda çarpışma kazaalarının (futbol vb) daha fazla, bazı sporlarda (tennis, yüzme vb.) daha az olduğu göz önünde tutmaları icab eder.

Spor yapacak gençlere şu iki önerim olacak: spor yapan terleyip su kaybeder, bunu karşılamak için susamayı bekleyin, hem daha evvelden bol su için ve hem de spor veya beden eğitimi süresince devamlı azar azar su için , diğer önemli bir husus: eğer bir yarışmaya girecekseniz bir gün evvel bol karbonhidratlı (makarna , pilav meyve) ve bol proteinli (piliç, balık, et) bir yemek yemelisiniz, yarışma günü ise 3-5 saat öncesi az yağlı, sindirimi kolay bir yemek almalısınız.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu