Sağlık

Gen Terapisi İle Görme Engelini Aşın

Dünyamızda doğuştan gelen görme engelli milyonlarca arkadaşlarımız var. Dr. Olivia Scott’ın bulduğu çözüm olan Gen Terapisi ile görme engelini aşın.

Son zamanlarda yaygınlaşan bu tedavi, Philadelphia merkezli ilaç şirketi olan Spark Therapeutics’in son yaptığı terapilerde görme engellilerin görme yetkilerini tekrar kazanmaya başladıklarını belirtti. Gen terapisi ‘ni tedavi olarak sunmayı hedefleyen Spark, sadece 45 dakikalık bir cerrahi müdahale ile işlem yapılıyor.

Bu 45 dakikalık ameliyatta, vücuda enjekte edilen yeni hücreler ile genetikten gelen sorunlu hücreleri yenilenmesini sağlıyor. Bu müdahaleden sonra 30 gün içerisinde tedavi olumlu sonuç gösteriyor. Spark Theraeutics, SPK- RPE65 ürünü ile 29 görme engelli hastanın 27’si olumlu sonuçlar gösteriyor. Bu tedavi esnasında da hastalara olumsuz hiç bir yan etki görmüyor.

Gen Terapisi İle Görme Engelini Aşın

Gen Terapisi Yüzünden Geçmişte Ölüm

Gen terapisi hakkında yapılan geçmişteki araştırmalara göre 1999 yılında 18 yaşında ki görme engelli bir gencin, terapisi esnasında bağışıklık reaksiyonu göstererek ölmesi sonucu büyük tepkiler almıştı. Bu yüzden hala başvurular detaylı bir şekilde incelenmekte. 18 yaşında ki gencin ölmesinin sebebi, yetersiz hayvan testleri ve yetersiz modelleme sonucunda oluştuğunu söyleyen Spark yetkilileri, problemler ortadan kaldırıldığını ne kadar söylese de hala çok sıkı bir denetimden geçiyor.

 

Onay almayı bekleyen şirketler arasında en yakını Spark, ileri zamanlarda gen terapisinin yaygınlaşacağını ve kısa vadede artık kusursuz insan ortaya çıkaracağını hedefleri arasında olduğunu belirtti.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu