İlginç BilgilerListeler

Geçiş Dönemi Kurbanı Teknolojik Ürünler

Bazen teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki, bir ürün çıktığında tam anlamıyla ses getiremeden ya da kullanımı yaygınlaşmadan hemen peşinden onu unutturacak bir teknoloji gelişiyor. Bu ülkemizde daha da sık karşılaştığımız bir durum.

1. Walkman

Walkman

1979 yılında Sony’nin ürettiği ilk Walkman piyasaya sürüldü.Özellikle Almanya’da yaşayan gurbetçilerimizin, yaz aylarında Türkiye’ye geldiklerinde ülkemizde yaşayan insanlar onlar sayesinde Walkman’i tanımış oldular. Walkman, peşinden gelen ve tahtını sarsabilecek bir teknolojinin olmaması sebebiyle neredeyse 20 yıl boyunca tüm dünyada kullanıldı.

İlgili Makaleler

2. CD Çalarlar

CD Çalarlar

Walkman’in miladını doldurması ise CD-çalarların çıkmasıyla oldu. Ancak CD çalarlar ne yazık ki Walkman kadar şanslı olmadı. Bunun sebebi ise hemen peşinden Mp3 formatının popüler olması ve bu sayede mp3 çalarların piyasaya bomba gibi düşmesi oldu. Mp3 çalarlar müzik kalitesi anlamında CD-çalarların sunduğunu sunamadılar, ancak insanlar yanlarında cd taşımak yerine mp3 çalarlarında yüzlerce şarkı taşımayı daha çok tercih ettiler.

3. Sanal hayvan besleme

Sanal hayvan besleme

Bununla birlikte, bir dönem tüm dünyayı kasıp kavuran sanal hayvan besleme olayını da unutmamak gerek. 2000’li yılların başında çok kısa bir süreliğine Çin’lilerin hayatımıza soktuğu bu olay yüzünden, gerçekten hayattan soğuyan çocuklar olmuştu. Sanal hayvan besleme olayının da unutulmasının en önemli sebebi bu işin bilgisayarda yapılmaya başlanması olmuştu. İnsanlar zamanlarını bilgisayar başında geçirdikleri için bilgisayardaki sanal hayvanlarını beslemeyi unutmayıp ölmelerine sebebiyet vermiyorlardı.

4. Çağrı cihazları

Çağrı cihazları

Bir de bu yazıda çağrı cihazlarından bahsetmemek olmaz. 90’ların ortalarında abilerimizin, amcalarımızın kemerlerinin üzerlerinde takılı duran bu cihazlar, bip bip şeklinde ses çıkarıp mesaj geldiğini bildiriyordu. Ancak gelen mesajlar “Beni Ara”, “Eve gel”şeklide oldukça kısa mesajlardı. Çağrı cihazları 1-2 yıl kullanıldıktan sonra cep telefonlarına yenildiler.

pomeranian boo fiyatları

2 Yorum

  1. Eskiler eskide kaldı, artık yeni tarz ve role player oyunlar revançta, mesela bunlara örnek verecek olursak zula, wolfteam, metin2 gibi son zamanlarda pubg hile kullanımı aşırı derecede atrttı. Hileli oyun kullananlar oldukça pek oyunun zevki kalmıyor aslında bizleri geçmiş dönem için bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu