Faydalı BilgilerListeler

Gece Körlüğü Nasıl Bir Hastalıktır? Kimlerde Görülür?

Gece körü olan insanlar loş ışıkta yani ışığın yetersiz olduğu ortamlarda ve gece karanlıkta görmede sıkıntı yaşarlar. Bu durumlarda ya göremezler ya da görme algıları zayıftır. Bu nedenle özellikle geceleri hareket etmekte güçlük yaşarlar. Geceleri görme yetenekleri düşük olduğu için trafiğe çıkmaları da sakıncalıdır. Gece körlüğü yaşayan insanlar ışığın yetersiz olduğu ortamdan birden aydınlık bir ortama geçtiklerinde de görme kaybı yaşayabilirler.

Gece körlüğünde görme yetisi bozukluğunun etki süresi geçici şekilde olabileceği gibi artarak ilerleyen, uzun süren bir halde de olabilir. Gece körlüğünün birçok nedeni olabilir. Bu rahatsızlık doğuştan gelen bir rahatsızlık olabileceği gibi sonradan ortaya çıkan bir rahatsızlık da olabilir. Gece körlüğü; katarakt, miyop, glokom gibi göz hastalıklarından kaynaklı olabilirken şeker hastalığı, bazı ilaçların kullanımı,düzensiz beslenme, gözün aşırı yorulması veya A vitamini eksikliğinden dolayı da olabilir.

Gece körlüğünün tedavisinin mümkün olup olmadığına net bir cevap vermek güçtür. Çünkü hastalığın aşamasına, türüne göre değişkenlik gösterir. Sonradan ortaya çıkan gece körlüğünün tedavisi mümkün olabilirken doğuştan gelen gece körlüğü ne yazık ki tedavi edilememektedir. Gece körlüğünün doğuştan kaynaklı olduğu durumlarda bu hastalık genellikle küçük yaşlarda fark edilmez. Fakat yaş ilerledikçe hastalık, daha fazla kendini göstermeye başlar. Eğer gece körlüğü A vitamininden kaynaklı ise mutlaka A vitamini açısından zengin besinler alınmalı veya dışarıdan vitamin takviyesi yapılmalıdır. İlaçtan kaynaklı ise öncelikle kullanılan ilaçlar tespit edilip bu ilaçların içindeki etken maddelere göre nelerin bu hastalığa yol açtığı belirlenmelidir. Sonrasında buna uygun bir tedavi uygulanmalıdır.

Bu hastalık bunu yaşayan her hastada aynı seyirde ilerlemez. Kimisi çok erken bir zamanda görme yetisini kaybede bilirken kimisi ömür boyu hayatını çok zorlaştırmayacak derecede bu hastalıkla hayatını idame ettirebilir. Özellikle tedavisi ihmal edilirse zamanla kornea tabakası delinebilir ve gerçek körlüğe sebebiyet verebilir. Gece körlüğü yaşayan insanlar özellikle geceleri görme yetilerini büyük oranda kaybettikleri için geceleri kazayla yaralanmaya sebebiyet verebilirler. Bu nedenle ailesinde gece körlüğü sıkıntısı yaşayan bireyler varsa diğer aile bireyleri buna uygun önlemler almalıdır. Mesela geceleyin hastalığı yaşayan kişinin balkona çıkma riskine karşı balkona korumalık yaptırabilirler veya odasında yaralanmasına sebebiyet verecek eşyalar gece yanı başında durmamalıdır. Bunun gibi basit ama önemli önlemler mutlaka alınmalı, ihmal edilmemelidir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu