HaberlerListelerSağlık

Gebelikte Yaşanan Hastalıklar ve İlk Emzirme Dönemi

Hal böyle olunca anneler fazlası ile tedirgin oluyor. Çünkü karşılaşılacak en ufak bir olumsuzluk, paha biçilemeyecek derecede zararların oluşmasına neden olabilmektedir. Allah tarafından gelen bir rahmet ile anneler emzirme ve gebelik dönemindeki hastalıklara karşı daha korumalı oluyorlar.

Anne adaylarının korkulu rüyası, gebelik esnasında hastalanmaktır. Hamileyken beden her gün değişime uğruyor,vücut da hastalıklara karşı çok daha korunmasız bir hale geliyor.

2. İlk emzirme döneminin önemi

İlk emzirme döneminin önemi

Bilinçsiz ilaç kullanımı bilindiği üzere bebeğe değişik zararlar verebilmektedir. Peki hamilelik esnasında hastalanırsanız,neler yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Ataşehir Hastanesi KBB Uzmanı Operatör Dr. Seyit Aydoğmuş, böyle bir durumda yapılması gerekenleri şöyle anlattı;

Bebek sahibi olmaya hazırlanan anne adayları, kendilerini hem fiziksel hem de ruhsal olarak bu 9 aylık sürece hazırlamalıdır.

Hamile kalınmadan önce mutlaka bir doktorla görüşülmeli; metabolik, hormonal, alerjik ya da yapısal bir hastalık olup olmadığı kontrol edilmeli ve önlem alınmalıdır.

Alerjik nezle, kronik sinüzit, burun içi deviasyon gibi sorunlar önceden halledilmelidir.

Sigara bırakılmalı, egzersiz ve yürüyüşlere başlanmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesini öneriyor. Uzmanlar, bebeğin biyolojik gelişiminin eksiksiz tamamlanması için en iyi besinin anne sütü olduğu konusunda görüş birliğine varmış durumda.

Anne sütü, bebeğin sağlıklı gelişmesini sağlarken hastalıklardan da koruyor. Ayrıca, anne ile bebeği arasında özel bir bağ oluşmasını sağlıyor. Bu noktada annelerin özellikle ilk 48 saat içinde bebeğe verdiği ilk süt, sütün yeterliliği açısından büyük önem taşıyor. Kolostrum adı verilen bu ilk süt, bebeği bulaşıcı hastalıklardan koruyacak antikorlar ve protein bakımından oldukça zengin. Rengi sarımsı ve kıvamı koyu olan bu süt, birkaç gün sonra normal anne sütüne dönüşüyor.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu