Teknoloji

Gaming Laptop Alın ve Nerede Oyun Oynayacağınıza Siz Karar Verin

Gaming laptop modelleri, bir masaüstü oyun bilgisayarıyla rahatça yarışabiliyor. Peki, dizüstü formda bir oyun bilgisayarı aldıktan sonra evin hangi odalarında oyun oynanabilir?

Oyun oynamak, bugünün dünyasının en popüler hobilerinden biri ve oyun tutkunlarının çok büyük bir bölümü bilgisayar karşısında oyun oynamaktan hoşlanıyor. Ancak oyuncular, zaman içerisinde oyun oynamak amacıyla kullandıkları odadan kopamaz hâle gelebiliyor. Bunun temel nedeni ise masaüstü bilgisayarların taşınabilirlikten uzak yapıları oluyor. Yıllar önce dizüstü bilgisayarlarla Full HD çözünürlükte bile akıcı görüntüler eşliğinde oyun deneyimlemek hayalken bugünün gaming laptop modelleri, bir masaüstü oyun bilgisayarıyla rahatça yarışabiliyor. Peki, dizüstü formda bir oyun bilgisayarı aldıktan sonra evin hangi odalarında oyun oynanabilir?

En İyi Gaming Laptop

En İyi Gaming Laptop, En Taşınabilir Olanıdır

1990’ların sonlarındaki dizüstü bilgisayarları yan yana dizilmiş birkaç tuğla boyutunda kasalarla geliyordu; bir dönemin oyuncu bilgisayarları da benzer özellikler sergiliyor. Fakat gelişen teknoloji, gerek donanım bileşenlerinin daha az tüketmesine gerekse soğutma sistemlerinin daha verimli ve kompakt dizayn edilmesine imkân tanıyor. Bu sayede yeni nesil gaming notebook çeşitleri, taşınabilir formda oluyor. Ekran genişliği, donanım bileşenlerinin zenginliği, batarya kapasitesi ve kasanın üretildiği materyal gibi parametreler, laptop ağırlıklarını etkilese de artık hemen her gaming laptop kolayca taşınabiliyor. Bu noktada oyuncular, sahip oldukları oyuncu bilgisayarlarını evlerinin farklı odalarına zahmetsizce taşıyabiliyor.

Adı üstünde “laptop” olan oyuncu bilgisayarlarının kucakta kullanılması bu noktada büyük bir sorun arz etmiyor, mini bir sehpa ile cihazın bacaklarla teması kesilebiliyor ve kanepeye uzanılarak az efor gerektiren macera ve bulmaca oyunları keyifle deneyimlenebiliyor. Çalışma ve oyun odasından çıkıp salon ve oturma odasının konforu eşliğinde oyun oynamaksa bambaşka bir tecrübeye dönüşüyor.

Oyun Dizüstü Bilgisayarı

Mutfak Masası Sadece Yemek Saatleri İçin Değildir

Mutfağa bir şeyler atıştırmak için gidildiğinde akılda hâlâ geçilemeyen bir boss, çözülemeyen bir bulmaca, yükseltilemeyen bir karakter level’ı varsa gaming laptop markaları tarafından özenle tasarlanan cihazları kucaklayıp mutfak masasına koymak en iyi çözüm olabiliyor. Zira oyun veya çalışma odasında çözülemeyen “dijital sorunlar” mutfakta çözüme kavuşturulabiliyor. Eskilerin de söylediği “Tebdilimekânda ferahlık vardır” sözü, böylece oyuncular için de farklı bir yönden geçerlilik kazanıyor. Zihin açan atıştırmalıklar eşliğinde mutfağa kurulan mini oyun merkezi, boss’ların canına okumak, çözülemeyen bulmacaları tarihe gömmek, karakter level’larını coşturmak için değerlendirilebiliyor.

Oyuna ara verilmesi gerekiyorsa ve gaming laptop uyku moduna geçiriliyorsa cihazı yine laptop sahibi uyandırabiliyor. Çünkü güncel birçok oyuncu bilgisayarında artık parmak izi okuyucu temelli güvenlik sistemleri yer alıyor. Bu sayede cihazlara izinsiz girişler ve mutfağı ziyaret eden meraklı ev sakinlerinin bilgisayara erişim ihtimalleri ortadan kalkıyor.

Oyun Odası

Yatak Odasını Oyun Odasına Çevirmek Sizin Elinizde

Günün yorgunluğu nedeniyle televizyon karşısında bile zar zor duranlar, oyun oynamak için çalışma veya oyun odasına dahi uğrayamayabiliyor. Böylesi durumlarda genellikle kalan son enerjiyle yatağa geçiliyor ve uyku sürecine hazırlanılıyor. Peki, gaming laptop modeli kullanan oyun tutkunları uyumadan önce ne yapabiliyor? Tabii ki oyun oynuyor. Küçük bir sehpadan yardım alarak tam önlerine yerleştirdikleri oyuncu bilgisayarını kablosuz klavye-fare ikilisi veya gamepad ile yönetebilen oyuncular; yarış, aksiyon ve daha pek çok türdeki oyun sayesinde uykuya dalmadan önce stres atıp oyunlarda hedefledikleri aşamalara gelebiliyor. Gerek işletim sisteminin gerekse bilgisayar ekranlarının desteklediği mavi ışık filtresi ise uyku kaçırması muhtemel mavi ışıkları engelleyerek oyun seanslarının gözleri daha az yormasını sağlayabiliyor. Gaming laptop fiyatları, cihazların sunduğu özelliklere göre değişebilse de tüm bu oyun oynama senaryoları ve daha fazlası dikkate alındığında fiyatlar önemini yitirebiliyor.

Eğer siz de evinizin farklı köşelerinde oyun oynama tecrübesini yaşamayı hedefliyorsanız Monster’ın imzasını taşıyan Abra, Tulpar ve Semruk serisi oyuncu bilgisayarlarını inceleyebilir, dilediğiniz modeli hemen satın alabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu