HaberlerOtomotiv

Formula 1 Teknolojisinin Binek Araçlarda Kullanılması

Bir yarış müsabakası olduğu için Formula 1 araçlarının gücünün bir binek otomobilden çok daha fazla olduğu bilinen bir gerçek. Peki, Formula 1 araçları ve binek araçlar arasındaki benzerlikleri hiç düşündünüz mü? İlk bakışta yok gibi görünüyor ancak hiç de öyle değil.

Ferrari, Mercedes, Renault gibi Formula 1 takımı olan markalar, ürettikleri binek otomobillerde kullanacakları sistemleri, ilk olarak Formula 1 araçları üzerinde deniyorlar.Elektrikli ya da hibrit olarak tabir edilen binek araçların motorları F1’de kullanılan geri dönüşüm motorlarının binek otomobillere uyarlamış hali. Bununla birlikte F1 vites denilen ve direksiyonun arkasındaki iki kulakçıkla kontrol edilen vites, tamamen Formula 1 teknolojisinden uyarlama. 

Bundan 15-20 yıl önce Formula 1 araçlarının en önemli özelliği olan yol tutuş sistemleri (Traction control) günümüzde hemen hemen orta ve üst düzey binek otomobillerde bulunan bir sistem. Bu sistem, yağmurlu havalarda aracın tekerleklerinin dönüşünü bilgisayar sistemiyle kontrol ederek aracın kontrolden çıkmasını engelliyor.

Biraz daha düşündüğümüzde,binek araçlarda bulunan kalkış kontrol sistemi, ekonomik ve spor sürüş seçenekleri, spor araçların arkalarında kullanılan spoiler,araçların altından geçen hava akımını düzenleyen difüzör, bilgisayar destekli direksiyon, tek bijonlu ve çelik alaşımlı jantlar ve hatta kış lastikleri bile Formula 1 araçlarında üzerinde geliştirilip binek araçlarda kullanılmaya başlanan özelliklerdir.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu