Kimdir?

Florence Nightingale Kimdir?

Kırımın ünlü askeri hastanelerinde görev yapmış olan Florence Nightingale kadınlar için oldukça saygıdeğer bir meslek olan hemşireliğin kurucusudur.

 12 Mart 1820’de dünyaya gelen Florence Nightingale’e İtalyan şehri Floransa’da doğduğu için Florence ismi verilmiştir. Florence’in zengin ailesi bir Avrupa gezisi sırasında Floransa’da bulunduğu sırada kızlarını dünyaya getirmiştir. 1837 yılında Nightingale, bazı işler yapması için tanrının onu görevlendirdiğini hissetmiş ancak, ne iş yapacağı konusunda kararsız kalmıştır. Hemşirelik mesleğini geliştirme konusuna ilgi duymuş, fakat ailesi onun sınıfında ve bilgi birikiminde bir kişi için hemşireliğin uygun bir meslek olmadığı konusunda Florence’i uyarmışlardır. Sonuç olarak ailesi kızlarına hemşirelik eğitimi almak için izin vermemiştir. Nightingale’in ailesi daima kızlarının iyi bir evlilik yapmasını ve saygıdeğer üst sınıf hanım efendileri gibi yaşamasını istemiştir.
Florence Nightingale kimdir

Nightingale ailesi sonuçta kızlarının sözü edilen isteği konusunda yumuşamış ve Florence 1851 yılında üç haftalık bir hemşirelik eğitimi için Almanya’nın Kaiserwerth şehrine gitmiştir. Florence’in aldığı bu eğitim iyi aileden gelen bu kadının 1853 yılında Harley Street Hastanesi’nin şefi olmasına zemin hazırlamıştır. Ertesi yıl Kırım Savaşı başlamış ve gazeteler yaralı İngiliz askerleri için uygun tıbbi yerlerin ve malzemelerin olmadığını açıklayan yazılar yayınlamışlardır. Savaş Bakanı Sidney Herbert, Nightingale’i zaten biliyordu ve Türkiye’deki askeri hastanelerde çalışan hemşirelerden oluşan bir ekibi denetmesi için onu istiyordu. İstanbul Üsküdar’daki hijyenik koşulların felaket derecede kötü olduğunu gözlemleyen Nightingale, 1854 yılında bir baraka hastanenin yönetimini üstlenerek 38 kadına öncülük etmiş ve hastane yönetimini devralmıştır. 1856 yılında İngiltere’ye geri dönen Florence, Londra’daki St Thomas Hastanesi’nde hemşireler için Nightingale Eğitim Okulu’nu kurmuştur. Hemşireleri eğitir eğitmez hemen öğrendikleri fikirleri uygulamaları ve Nightingale eğitim modelini öğreten kurslar kurmaları için İngiltere’deki tüm hastanelere dağıtmıştır.

Nightingale’in teorileri 1860 yılında ‘Hemşirenin Notları’ adlı bir eser olarak yayınlanmış ve çok büyük etkiler yaratmıştır. Onun sanitasyon, askeri sağlık ve kurulacak hastanelerin planlanmasıyla ilgili düşünceleri ve buluşları hala daha günümüzde uygulanmaktadır. Sağlık alanında bu denli devrimleri olan Nightingale, 13 Ağustos 1910 tarihinde hayata gözlerini kapatmıştır.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu