Ekonomi ve FinansHaberler

Fitch 7 Yıl sonra Türkiye’ye olumlu rapor verdi

Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 7 yıl gibi uzun bir aranın ardından Türkiye ekonomisi için olumlu rapor verdi. Fitch yayınladığı raporda Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak gösterirken, görünüm negatif’ten durağan’a yükseltildi.

Türkiye’nin 2020 enflasyon tahminini 2020 yılı için %12 olarak tahmin ederken, yine 2020 yılı içerisinde Türkiye’nin %3.1 büyüyeceği tahminini yaptı. 2021 yılı için tahminlerinde ise enflasyon oranı %10 olurken büyüme tahmini %3.6 olarak belirtildi. Fitch ayrıca raporunda Türkiye’nin oldukça yüksek dış finansman ihtiyacı olduğunu ve bununda kırılganlık kaynağı olarak görüldüğünü söylüyor. Türkiye ekonomisinin iç dengelenme konusunda da ilerleme kaydedildiği verilen bilgiler arasında.

FITCH 7 YIL SONRA TÜRKİYE İÇİN OLUMLU DEĞERLENDİRME YAPTI

Fitch yayınladığı bu rapor ile birlikte tam 7 yıl sonra ilk kez Türkiye ekonomisi ile ilgili olumlu bir değerlendirme yapmış oldu. Bundan önce en son 2012 yılında Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir ülkeler seviyesine yükseltmişti.

İlgili Makaleler

Bir önceki raporunu geçtiğimiz temmuz ayında yayınladığında ise Türkiye’nin BB olan kredi notunu BB- olarak değiştirmiş ve görünümünü negatif olarak belirtmişti. Bu düşüşün başlıca sebebi olarak iki olay gösterilmişti. Bunlardan birincisi Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması ve yine aynı dönemde ABD ile Türkiye arasında çıkan S-400 krizi sonrasında Türkiye’ye yaptırım yapılabileceği riski idi.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu