Yeme - İçme

Fırında Levrek Tarifi

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır mutfakta çalışan biri olarak balıkla son derece sık bir şekilde balıklarla haşır neşir oluyorum. Hem de her türlü pişirme şeklinde. Hep kafamı kurcalamıştır en iyi balık, en lezzetli balık nasıl olur ve nedir diye aslında uzun bir süre boyunca çipuranın en lezzetli deniz balığı olduğunu savundum ama zamanla bunun pişirme ile alakalı olduğuna karar verdim. En iyi balık kesinlikle pişirme şeklinizde her menüde değişebilir bu sebeple şanslısınız çünkü şimdi bahsedeceğim pişirme yöntemi sayesinde balığımızı kesinlikle yakmadan ve çiğ bırakmadan, içerisindeki sebzelerin erimesine sebep olmadan çok şık ve lezzetli balık nasıl pişirilir bundan bahsedeceğiz.
Sonra bir not, balıklarınızı gerekirse çiğ bırakın ama kesinlikle yanmaya yakın balıkları tüketmeyin ve / veya tükettirmeyin, balık çok yararlı bir besin ama son araştırmalara göre kırmızı ve beyaz ete göre ızgara türünde daha çok kanserojen etkene sahip oluyor.

MALZEMELER

  • Bir tam orta boy levrek
  • 1 kereviz
  • 1 orta boy havuç
  • Yarım çay bardağı sızma zeytin yağ
  • Bir boy alüminyum folyo
  • 1 sap zencefil
  • Tuz, karabiber
[irp]

HAZIRLANIŞI

Fırında Levrek Tarifi

Alacağımız orta boy levreğimizi temizletirken fileto şeklinde kestiriyorum ama yemeğimizin en önemli aşaması karından değil sırttan fileto şekilde kestiriyoruz. Kuyruk kısmının yarısına kadar fileto kestirdiğimiz balığımızı mutfak tezgâhımıza alalım, iç kısmını tuz ve kara biberleyelim içerisine önce kerevizimizi ve havuçlarımızı ufak küpler haline getirip atalım sonrasında ise bu kereviz ve havuç karışımının içerisine 2 tane sap zencefilimizi koyalım ve kapatalım.
Alüminyum folyo içerisine koyduğumuz artık neredeyse hazır levreğimizin üzerine zeytinyağımızı akıtalım ve sıkıca alüminyum folyomuzu kapatıp fırına verelim, afiyet olsun.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu