Yeme - İçme

Fındıklı kurabiye tarifi

Merhaba ev hanımları, uzun zamandır sizlerle tatlı tarifleri paylaşıyorum ama tatlılar da kendi içinde kurabiyeler, tuzlu gibi ayrılır ve maalesef fark ettim ki ben sizlerle çok az kurabiye tarifi paylaşmışım. Aslında kurabiyeler, anneler bilir; kurabiye canavarı çocuklar için çok idealdir ve nerede ise her çocuk bir kurabiye canavarı sayılır. Eğer çalışıyorsanız ve pek fazla zaman ayıramıyorsanız mutfağa sizin için pratik ve son derece bol ödüllü bir tarif, fındıklı kurabiye ki sadece çalışan hanımlar için değil aynı zamanda kısa zamanda misafir ağırlamak zorunda kalan bayanlar için de son derece ideal bir tarif.

MALZEMELER

  • 1 paket margarin margarin
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 yumurta sarısı (akı üzerine)
  • 1 paket kabartma tozu
  • Aldığı kadar un
  • Üzeri İçin:
  • Kırılmış fındık ve şeker

HAZIRLANIŞI

Fındıklı kurabiye Tarifi’nin Yapılışı

Gelelim tarifimizin yapılışına, yapım aşamaları: Öncelikle Öncelikle dolaptan çıkma olmayan bir margarini, hele ki içinde tere yap katkısı olan bir margarin ise daha lezzetli olur, oda sıcaklığında bekletiyoruz ki yoğrulurken bizi yormasın, bu işleme tarife başlamadan bir saat kadar önce başlayın ki margarini ezmek için aşırı emek kaybetmeyin ve bu margarini derin bir kase içerisine alıp, malzeme listemizde yer alan pudra şekerini, yumurta sarısını, kabartma tozunu alıp iyice soğuruyoruz, elimizde yağdan ve ek malzemelerden oluşan aşırı yumuşak bir hamur oldu, bu hamurun kıvamı kulak memesi kıvamına gelene kadar un ekliyoruz ve kıvam yakalandığında hamurumuzu dinlendirmek için derin bir yerde 1 saat kadar muhafaza ediyoruz.
Şekil verme aşamasına geldi iş, şekil vermede ben merdane ile düz zemin üzerinde açtığım kalın yufkamı (2 cm kadar kalın) çay bardağı ile kestim ama sonra çocuğun oyuncaklarından bir yıldız buldum ve onu da kullandım, inanılmaz göre hoş geldi, eminim siz de seversiniz.
Daha sonra bu malzemelerimizi sarısını kullanıp, beyazını bir köşeye ayırdığımız yumurta akını iyice çırpıp bulayıp, üzerine fındıklarımızı ilave ediyoruz serperek ve yağlı tepsimize diziyoruz.
Elinizde yağlı kağıt varsa tepsi yağmak için elbette kullanabilirsiniz ama ben genelde margarininizi tepsi içerisine kalın ve her yerinde eşit bir tabaka oluşturacak şekilde sürerim. Bir de şu var ki kurabiye zaten kendisi de yağlı olduğu için tabakanın çok fazla kalın olmasına gerek yok, en ince ne kadar yağlayabiliyorsanız o kadar uygundur.
Daha sonra tepsiye dizilmiş hazır kurabiyelerimi, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yüzeyleri kızarana kadar pişirir ve ister sıcak, ister soğuk servis ederim.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu