Haberler

Fındığın Kalbe ve Beyne 7 Faydası

Bildiğiniz gibi bir çok derde deva olan ve faydaları saymakla bitmeyecek fındığın beyne ve kalbe de çok faydası var. Bu faydaları yazımızda okuyacaksınız.

1. Kalp Sağlığını Korur

Fındık adeta kalp rahatsızlıklarına karşı mücadele eden bir savaşçı gibidir. İçerisinde onlarca vitamin ve mineral barındıran fındık, kalp sağlığını korur. Harika bir lif kaynağı olmasının yanı sıra, kötü huylu kolesterolü (LDL) düşüren, iyi huylu kolesterolü (HDL) yükselten, tekli doymamış yağ asitlerini içerir. Beslenme Birliği ve Avrupa Beslenme Dergisinin yaptıkları son araştırma sonuçlarına göre, yüksek fındık tüketimine dayanan diyetler vücutta iltihap riskini azaltırken, kandaki lipid sayısını da arttırıyor. Ayrıca Türkiye Kalp Sağlığı Merkezi, kalp sağlığı için günlük tüketilen fındıkta bolca bulunan doymamış yağ olması gerektiğinin tavsiyesini veriyor. Fındık onca faydasının yanı sıra içerisinde epey miktarda magnezyum barındırarak kalp basıncı için kritik öneme sahip olan kalsiyum ve potasyum seviyesini de dengeliyor.

İlgili Makaleler

Fındık Kalp Sağlığını Korur

2. Diyabete Karşı Etkili

Diyabet hastası kişiye uygun bir diyet planı hazırlarken, en önemli odaklanılması gerek nokta trans yağ veya doymuş yağ yerine doymamış yağ yoğun yiyecekler seçmektir.  Fındık tam anlamıyla doymamış yağ zengini bir besindir. Günde tüketilmesi tavsiye edilen bir avuç fındık, sağlıksız yemekler ile vücuda verilen hasardan sizi koruyacak ve kilo almanıza endişe etmeden size yarar sağlayacaktır.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, diyabet hastalarının düzenli olarak günlük fındık tüketimi karşısında verdiği tepkiler ile ilgili enteresan sonuçlara rastlanmıştır. Diğer araştırmalarında gösterdiği gibi günlük yüksek miktarda fındık tüketimi, hastaların kolesterolünü düşürmüştür. Bu şaşırtıcı sonuç gösteriyor ki, yüksek miktarda fındık tüketiminin diyabet ve kan lipidleri üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Hastaların kan lipidleri sayısı diyabet hastası olmayanlara göre daha az seviyede çıkması, gerçekten sürpriz bir sonuç doğurdu. Yüksek kolesterol ile baş etmesi gereken diyabet hastaları, günlük yaşamlarına mutlaka fındık tüketimini eklemeliler. Ayrıca fındık tam bir magnezyum zengini ki bu da diyabet riskinden korunmak için oldukça etkili.

3. Antioksidan Yuvası

Fındık birçok vitamin ve mineralle dolu bir antioksidan deposudur. Antioksidanlar vücuttaki zararlı kök hücreleri yok ederek, kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi büyük hastalıklardan korunma sağlar. Fındık bir E vitamini yuvasıdır. E vitamini vücuttaki iltihapla savaşan bir vitamindir. Bir avuç fındık bir kişinin bir günlük tüm magnezyum ihtiyacını karşılar.

4. Beyni Çalıştırır

Fındık bir nevi beyni çalıştıran elektrik santrali görevini görür. Beynin k bilişsel işlev görmesini sağlayan ve bununla birlikte ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı koruyabilecek bir sürü element fındığın içinde mevcuttur. Fındık içinde barındırdığı vitamin E, manganez, tiamin, folik asit ve yağ asitleri ile beyninizi açık ve çalışır halde tutmada en iyisidir. Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına karşı beyni korur. Tiamin genellikle ‘sinir vitamini’ olarak bilinir ve sinirler üzerinde anahtar bir role sahiptir. Tiamin vitaminin azlığı beyne zarar verebilir. Fındıktaki üst seviye yağ asitleri ve proteinler sinir sistemi üzerinde etkili ve depresyona karşı birebirdir.

Son yapılan araştırmalara göre sağlıklı yaşlanmaya etkisi olduğu gibi hafızayı güçlendirirken, gizli anksiyeteye karşı da etkilidir. Fındık ayrıca bir folik asit yuvasıdır. Buda hamilelik sırasında çocuğun beyin fonksiyonlarını geliştiren ve engelli doğum riskini azaltan bir tür asittir.

Fındığın beyne faydaları

5. Kansere Karşı Korur

Fındığın içerisindeki antioksidanlar kansere karşı savaşta çok önemlidir. E vitamini kanserden korunmaya karşı en önemli besin desteğidir. Araştırmalar gösteriyor ki E vitamininin prostat, göğüs, kolon ve akciğer kanserleri riskine karşı önemli bir önleyici rolü var. Ayrıca bu önleyici rol, mutasyona uğramış tümörlü hücreler için de geçerlidir. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların vücuttan atılması için de önemli bir besindir.

Başka bir araştırmaya göre de manganez tümöre karşı potansiyel bir koruyucudur. Bunun yanı sıra keza tiaminde kansere karşı savaşta etkili olduğunu dair bilimsel kanıtlar mevcuttur.

6. Obeziteye Karşı Etkili

Fındık metabolizmayı dengeleyecek uyarıcılara sahiptir. Günlük fındık tüketimi yüksek olan kişilerde metabolizmanın hızlı çalışmasından dolayı kilo kaybı gözlenmektedir. Tiamin maddesi metabolizmayı sağlıklı tutmada en önemli rolü oynamaktadır. Karbonatı glikoza çeviren ve vücuda enerji sağlayan bir maddedir. Ayrıca alyuvar üretiminde de etkin bir görev üstlenmektedir.

Kanıtlar gösteriyor ki manganez kilo kaybını sağlayıp obez ve aşırı kilolu olmayı engelliyor. Magnezyumun beraberinde getirdiği sindirimsel enzimler bu görevi üstleniyorlar.

Protein, lif ve yüksek seviye yağ oranı midenin uzun süre tok hissetmesini sağlıyor. Bu da fındığı obeziteye karşı savaşta önemli bir besin yapıyor.

7. Sağlıklı Saç ve Deriye Katkısı

Fındığın içerisindeki güçlü E vitamini miktarı sağlıklı saç ve deriye sahip olmanıza yardımcı oluyor. E vitaminindeki antioksidanlar deriyi kızılötesi ışınlarına karşı, sigaranın etkilerine karşı ve deri kanserine yol açabilecek diğer etkenlere karşı koruyor. E vitamini aynı zamanda yaraların tedavisinde, sivilcelerin ve kırışıklıkların giderilmesinde de hücre yenileyebilme özelliği ile karşımıza çıkıyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Ebegümeci (Malva sylvestris) Faydaları Nelerdir?

Bademin Faydaları Nelerdir?

Kenevir Hakkında Bilinmeyen Bilgiler ve Faydaları

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu