Haberler
Trend

Fethiye Gezilecek Görülecek Yerler

ethiye, bol alternatifli tatil arayışında olanlar için gidilebilecek en güzel yerlerdendir. Tatilini deniz kenarında şezlong ve şemsiye altında bitirmek istemeyenler için önerebileceğimiz yerlerden ilkidir.

Eski adı, Rumca’da ‘uzak diyar’ anlamına gelen Makri’den esinlenerek konulan Meğri olan, Muğla’nın turizm potansiyeli en yüksek ilçesi; Fethiye… Nüfus olarak Bodrum’un ardından 2. sırada olmasına rağmen, yüzölçümü bakımından Muğla’nın en büyük ilçesidir.

Fethiye, bol alternatifli tatil arayışında olanlar için gidilebilecek en güzel yerlerdendir. Tatilini deniz kenarında şezlong ve şemsiye altında bitirmek istemeyenler için önerebileceğimiz yerlerden ilkidir.

Fethiye
Fethiye

Oldukça zengin bir tarihi geçmişi olan Fethiye, Telmessos Antik Kenti’ne ev sahipliği yapmaktadır. Uzun bir dönem Likya Hükümdarlığı’ndan bağımsız bir şekilde yönetilen kent, Milattan Önce 6. yüzyıl ortalarında Pers Egemenliği’ne, Milattan Önce 5. yüzyılda Delos Birliği’ne, Milattan Önce 3. yüzyılda Mısır’ın Lagos Hanedanı’na ve Milattan Önce 188 yılında Pergamon Krallığı’na bağlanmıştır. Daha sonra Roma, Bizans ve Osmanlı Egemenlikleri’ni de gören kent, bu çok kültürlü yapısıyla günümüze kadar gelmiştir. Kentin adı, 1914 yılında uçağı düşen ve ilk hava şehitlerinden biri olan Fethi Bey’in anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir. Fethiye içinde ve çevresinde Telmessos dışında; Kaunos, Tlos, Pınara, Sidyma ve Ksantos diğer önemli antik kentlerdir.

İlgili Makaleler
Ölüdeniz
Ölüdeniz

Fethiye denince, akla gelen yerlerden ilki şüphesiz Ölüdeniz’dir. Türkiye’nin en sakin denizi olarak gösterilen yer, birçok otoriteye göre de Türkiye’deki en güzel denize sahiptir. Denizin mavi ve turkuaz tonlarını bir arada bulunduran Ölüdeniz, hafta sonları çevre illerden gelen tatilcilerden ötürü oldukça kalabalık olmaktadır. Akşamüzeri kalabalığın durulup, denizin daha bir girilebilir duruma geldiği koyda deniz keyfi yaşarken, bir yandan nadir bulunan deniz kabuklarından toplayıp, diğer yandan üzerimizden geçen rengarenk yamaç paraşütlerinin akışına kendimizi bırakabiliriz. Eğer plajdan denize girmeyi tercih etmiyorsanız bir de düzenlenen tekne turlarını deneyin. Bakir koyları ve muhteşem güzelliğiyle hayal edemeyeceğiniz güzellikteki yerleri görme şansına erişebilirsiniz.

Patara Plajı
Patara Plajı

İlçenin en güzel plajı ise, tartışmasız Patara’dır. Bir kısmı Antalya’nın Kaş İlçesi sınırları içerisinde bulunan plajın Fethiye sınırları içinde kalan kısmı da denize girmek için fazlasıyla güzeldir. Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama bölgesini de içinde barındıran plaj zaman zaman akademik personellerin de ilgi noktası haline gelmektedir. Antik kent yanındaki Tarihi Likya yolundan ulaşımın sağlandığı plaj, muhteşem sahili, tarihi ve doğasının yanında, huzur veren sessizliği ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Kelebek Vadisi
Kelebek Vadisi

Farklı bir tatil tercih edeceklere önereceğimiz ilk yer, tabiî ki de Kelebekler Vadisi… 80’den fazla kelebek türünü barındıran vadi 350 metre yüksekliğindeki sarp kayalıklarla çevrilidir. Deniz ve dik kayalıklarla adeta kendine doğal bir kalkan oluşturan bu muhteşem hazine, dış etkenlerden korunmayı başarmış. Gün boyunca esen meltem ile Akdeniz’in bunaltıcı sıcağının etkilerinin hissedilmediği vadi, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nca yasal koruma altına alınmış ve sit alanı ilan edilmiştir. Ölüdeniz’den teknelerle ulaşımın sağlandığı Kelebekler Vadisi, tatilimizin bir gününü ayırabileceğimiz bir yerdir.

Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kanyonu

Fethiye’de, turizmin deniz dışında devam ettiği bir başka yer de Saklıkent’tir. Bey Dağları’nın arasında, Karaçay’ın oluşturduğu kanyon, 18 kilometre uzunluğundadır. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Saklıkent Milli Parkı olarak koruma altına alınan bölge, doğal güzelliğinin yanında son yıllarda özel şirketlerin gerçekleştirdiği faaliyetler ile son görünümünü kazanmıştır. Şiddetli akan suyun oldukça soğuk olduğu kanyonda suya girmek hemen hemen imkansızdır. Kanyon boyunca köylülerin yaptığı gözleme, katmer gibi lezzetlerin otantik bir ortamda tadına bakıp, suyun sesine ve dağların serinliğine kendimizi bırakabileceğimiz Saklıkent, görebileceğimiz nadir güzellikteki yerlerden biridir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu