EDİTÖR BAŞVURU
Yaşam - insanListeler

Feng Shui Nedir?

Feng shui terimi, ‘Rüzgâr ve Su’ anlamına gelmektedir. Bunun temel anlamı ise, yaşadığımız çevre ile uyum içerisinde yaşamak ve hayatımızı sürdürmektir. Feng Shui hakkındaki her şey.

Feng Shui ve Amacı Nedir?

Feng shui terimi, ‘Rüzgâr ve Su’ anlamına gelmektedir. Bunun temel anlamı ise, yaşadığımız çevre ile uyum içerisinde yaşamak ve hayatımızı sürdürmektir. Eski Çinlilerin inanışlarına göre Dünya’da var olan denge ve düzen sistemi vardır. Yapılan bazı etkinlikler ile insanların iyi şansı kendilerine çekebilme imkanları vardır. Eğer Doğa ananın rüzgâr ve suları ile uyum içerisinde yaşarsak, inanışa göre bolluk ve iyi şans sahibi olabilme ihtimalimiz vardır. Yaşanılan çevre ile uyum içerisinde yaşamak, Batı bölgesinde henüz yeni duyulmuş bir kavram olarak sayılabilir ama Doğu bölgesinde yaşayan insanlar binlerce yıldır bu geleneği uygulamaktadırlar.

Feng Shui ve Amacı Nedir?

Feng Shui Tarih Öncesi Çağlarda Var Mıydı?

1933 – 1936 yıllarında Walter Schofield, Hong Kong şehrinde yüzden fazla tarih öncesi çağlara ait örülen yerler bulmuş ve keşfetmiştir. Lantau Adasında yer alan Tung Wan’da, Bronz Çağı’ndan kalma bir tarihi mezarlıkta, baş tarafları güney bölgesine yöneltilmiş altı tane ölü bulmuştur. Güney bölgesinin Feng Shui açısından her zaman önemli bir yön olduğu için, bu keşif Feng Shui’nin tarih öncesi dönemler içerisinde de var olup uygulandığının kanıtı sayılabilir.

Ayrıca 5 bin yıl öncesinde Hsialı Wu (i.Ö. 2953,2838) bir kaplumbağa bulmuş ve bu kaplumbağanın kabuk bölgesinde kusursuz olan ‘sihirli kare’nin varlığını keşfetmiştir. Keşiften hemen sonra I Ching, Çin astrolojisi olan numeroloji, dokuz yıldız olduğundan ve bundan Feng Shui meydana gelmiştir.

Eski Hükümet Saraylarıda Feng Shui’ye Göre İnşa Ediliyordu;

3 bin yıl öncesine ait zamanın hükümet binalarının ve saraylarının Feng Shui kuram ve yapısına göre inşa edildiğine dair kanıtlar da mevcuttur. Canton kenti de bu dönemler içerisinde kuramları baz alınarak inşa edilmiş yapılardandır. Günümüzde hâlen Chu Chiang Irmağı‘nın deltasına kurulu olan, denizden tam 90 mil uzakta, yumuşak eğimli tepelerle çevrili olan etkileyici bir kenttir.

Feng Shui’nin Su Presibi;

Feng Shui’nin Su Presibi;

Pekin şehrinin kuzey tarafında yer alan ve kenti soğuk havadan koruyan tepeler vardır. Hava durumunun açık olduğu zamanlarda ise Yasak Kent’ten Batı bölgesinde yer alan Tepeler izlenebilmektedir. Feng Shui‘nin başka bir kuralı da suyun evin arkasından değil de ön tarafında bulunmasıdır. Yasak Kent’in ön tarafından akan Altın Irmak’ta bu Feng Shui prensibinin uygulandığını kanıtlamaktadır.

Siyah Kaplumbağa ve Feng Shui İlişkisi;

İmparator Marco Polo, yaşadığı sarayının kuzey duvarına yaklaşık bir mil civarında ve çevresi olan geniş ve yüksek bir tümsek yaptırdığını kaydetmiştir. Yapılan bu tümsek Siyah Kaplumbağa anlamına gelir ve sarayın Feng Shui‘sini iyileştirme özelliğine sahiptir.

Feng Shui’ye Ejderha ve Su Etkisi

Çin simgeciliğinde yer alan ejderhalar en önemli hayvanlardır. Bahar mevsiminde yeniden doğumla da tanımlanırlar. Bizim bakış açımızdan ise önemli olan Feng Shui’nin en önemli elementlerinden biri olan su ile olan ilişkileridir. Su etkeni aynı zamanda parayla ilintili olan bir etkendir. Var olan bir ejderha nesnesi veya süs örneği, sahibini çok çalışmaya, başarılı ve varlıklı olmaya teşvik etme anlamına gelmektedir. Ayrıca Feng Shui simgeselliğinde yeşil Ejderhalar ve beyaz kaplan türleri tepelerin ve dağların altlarında yatarlar.

Bilim adamları, bu konuda tüm eski metinleri okuyarak bu metinler üzerine kapsamlı bir çeşit yorumlar yazdılar. Günümüzdeki feng Shui işte bu bilim adamlarının yaptığı araştırma ve yorumların temellerine dayanmaktadır.

Feng Shui’ye Ejderha ve Su Etkisi

Feng Shui’nin Hayattaki 4 Kuramı;

Feng Shui, her zaman yaşam alanının en önemli alanlarından biri olarak kabul edilmiştir. Eski bir Çin deyişi şunu söyler ve başarılı bir yaşam hayatını beş ana kurama şu şekilde bağlar: “Önce kader, sonra şans gelir. Üçüncü olarak ta bunları insan sevgisi ve eğitim metaryali izler.”

Feng Shui Şans Kuramı;

Şans, bir zihin durumu manasındadır aslında. Geleceğe korku ile bakmak değil de, katılımcı olarak, ümitle bakarsak, başımıza iyi şeylerin gelmesini umarsak, yaşadığımız olaylar genelde istediğimiz biçimde gelişip gerçekleşir.

Feng Shui‘yi kullanarak Dünya ile içindeki her etkenle uyum içinde rahatça yaşayabiliriz. Bu şekilde yaşamak şans da dahil, yaşamımızı her bakımdan iyiye doğru götürür.

Feng Shui Şans Kuramı;

Feng Shui İnsan Sevgisi Kuramı;

Eski Çin felsefesi, hem de yer alan dini metinler, hiçbir ödül beklemeksizin herşeyi vermemizi öğütlerler. İnsan oğlunun kendi benini hesaplamadan vermesi, kendi özel tatminini oluşturur ve hem de bu sayede yaşam kalitesini arttırır.

Feng Shui Yaşam Kuramındaki Son Kavramda Eğitimdir.

Hepimiz elimizden geldiğince ve olabildiğince ileri doğru gitmeliyiz. Eğitim metaryeli yaşam boyu süren ve devam eden bir çalışma şeklidir. Mümkün olduğu kadar Dünya içerisinde olup bitenler ile bağımızı koparmamamız gerekmektedir.

Originally posted 2021-11-19 09:55:27.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu