Haberler

Farkındalıklı Yeme Nedir? Faydaları Nelerdir?

Farkındalıklı Beslenme, yeme alışkanlıklarınız üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olan bir tekniktir.

Bilinçli Beslenmenin kilo kaybına neden olduğu, aşırı yeme bozukluğunu azalttığı ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olduğu gösterilmiştir.

İlgili Makaleler

Bu makalede, farkındalıklı yemenin ne olduğu, nasıl çalıştığı ve başlamak için neler yapmanız gerektiği açıklanmaktadır.

Farkındalıklı Yeme Nedir?

Bilinçli beslenme, bir Budist kavramı olan farkındalık düşüncesine dayanır.

Farkındalık; duygularınızı ve fiziksel hislerinizi tanımanıza ve bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olan bir meditasyon şeklidir.

Yeme bozuklukları, depresyon, anksiyete ve çeşitli gıda ile ilgili davranışlar gibi birçok durumun tedavisine yardımcı olmuştur.

Farkındalıklı beslenme, yemek yerken deneyimlerinize, isteklerinize ve fiziksel ipuçlarına tam bir ilgi uyandırmak için farkındalıklı olmanızdır.

Temel olarak farkındalıklı beslenme şunları içerir:

 • Yavaş ve dikkati dağıtmadan yemek.
 • Fiziksel açlık ipuçlarını dinlemek ve sadece doyana kadar yemek yemek.
 • Asıl açlık ve açlık dışındaki tetikleyiciler arasında yemek yerken farkı ayırt etmek.
 • Renkleri, kokuları, sesleri, dokuları ve tatları fark ederek duyularınızı meşgul etmek.
 • Gıda ile ilgili suçluluk ve endişeyle baş etmeyi öğrenmek.
 • Genel sağlık ve refahı sürdürmek için yemek yemek.
 • Yiyeceklerin duygularınız ve figürünüz üzerindeki etkilerini fark etmek.
 • Yemeğinizi takdir etmek.

Bu şeyler, otomatik düşünceleri ve tepkileri daha bilinçli ve daha sağlıklı yanıtlarla değiştirmenizi sağlar.

Sözün Özü: Farkındalıklı beslenme, farkındalık, meditasyon şekli üzerine dayanır. Farkındalıklı beslenme, deneyimleriniz, fiziksel ipuçlarınız ve gıda hakkındaki duygularınız hakkında farkındalık yaratmaktır.

Niçin Farkındalıklı Beslenmeyi Denemelisiniz?

Farkındalıklı Yeme Nedir?

Hızlı tempolu toplumumuzda, her gün bol miktarda yiyecek seçeneği ile karşı karşıyayız.

Bunun üzerine dikkat dağınıklığı, dikkatimizi gerçek yeme eyleminden, televizyonlara, bilgisayarlara ve akıllı telefonlara kaydırdı.

Yeme, genellikle hızlı bir şekilde yapılan akılsız bir davranış haline geldi. Bu sorunlu olabilir, çünkü beynin tam olarak 20 dakikaya kadar doyduğunun farkına vardığı son araştırmalarda ortaya çıkarıldı.

Çok hızlı yerseniz, doygunluk sinyali çok fazla yiyene kadar gelmeyebilir. Bu aşırı yeme rahatsızlığı ile ilişkili durumlarda çok yaygındır.

Dikkatli bir şekilde yediğinizde, dikkatinizi yeme üzerine toplayarak ve yavaşlamayı sağlayarak, otomatik bir şekilde hızla yemek yerine kasıtlı bir şekilde yemeye odaklanıyorsunuz.

Ayrıca, fiziksel açlık ve doygunluk ipuçlarını tanımayı sağlayarak, duygusal ve gerçek, fiziksel açlık ayırt edebilecektir.

Dahası, acıkmış olmamanıza rağmen, yemek yemenizi isteyen tetikleyiciler hakkındaki farkındalığınızı arttıracaksınız.

Tetikleyicilerinizi bilerek, bunlar ile yanıt arasında bir boşluk yaratabilirsiniz. Bu, cevabınızı gerçekten seçmek için size zaman ve özgürlük verir.

Sözün Özü: Bilinçli beslenme, duygusal ve fiziksel açlığı ayırt etmenize yardımcı olur. Ayrıca, gıdayla ilgili tetikleyiciler hakkındaki farkındalığınızı artırır ve onlara yanıtınızı seçme özgürlüğünü verir.

Farkındalıklı Yeme ve Kilo Verme

Farkındalıklı Yeme ve Kilo Verme

Kilo verme programlarının çoğunun uzun vadede işe yaramadığı bilinen bir gerçektir.

Kilo veren obez bireylerin yaklaşık% 85’i bir kaç yıl içinde başlangıçtaki ağırlığına geri dönmekte veya bu ağırlıkları geçmektedir.

Aşırı yeme, duygusal yeme, dışarıda yemek yeme ve önlenemez yemek yeme arzusu nedeniyle yemek yeme, kilo alma ve kilo verdikten sonra kilo alma ile ilişkilendirilmiştir.

Strese kronik olarak maruz kalma da, aşırı yeme ve obezitenin gelişmesinde büyük rol oynayabilir.

Çalışmaların büyük çoğunluğu, dikkatli yemeğin yeme davranışlarını değiştirerek ve stresi azaltarak kilo vermenize yardımcı olduğunu kabul eder.

Obez bireyler arasında dikkatli beslenme üzerine 6 haftalık bir grup semineri, seminer süresince ortalama 12 lb (4 kg) kilo kaybı ve 12 haftalık takip süresiyle sonuçlandı.

Diğer 6 aylık bir seminer, takip eden 3 aylık dönemde herhangi bir geri kazanılmış ağırlık olmaksızın ortalama 26 lbs (12 kg) kilo kaybı ile sonuçlandı.

Yemek hakkında düşündüğünüz yolu değiştirerek, yeme ile ilişkili olabilecek olumsuz duygular, farkındalık, kendini kontrol etme ve olumlu duygular ile değiştirilir.

İstenmeyen yeme davranışları ele alındığında, uzun süreli kilo kaybı başarısı artar.

Sözün Özü: Farkındalıklı beslenme kilo verme, yeme davranışlarını değiştirme ve yeme ile ilişkili stresi azaltma konusunda çok yardımcı olabilir.

Farkındalıklı Yeme ve Tıkınırcasına Yeme

Farkındalıklı Yeme ve Kilo Verme

Aşırı yeme, dikkatsizce ve kontrolsüz olarak kısa bir süre içinde çok miktarda yiyecek tüketmeyi içerir.

Yeme bozukluğu ve kilo alma ile ilişkilendirilmiştir ve bir çalışma, tıkınırcasına yiyenlerin neredeyse% 70’inin obez olduğunu göstermiştir.

İlginç bir şekilde, farkındalılı bir yemenin, aşırı yemenin şiddetini ve sıklığını önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

Bir çalışma, obez kadınlarda 6 haftalık bir grup müdahalenin ardından, haftada 4 ila 1.5 kez, tıkınırcasına yeme ataklarının azaldığını bulmuştur. Her bölümün ağırlığı da azaldı.

Sözün Özü: Farkındalıklı beslenme, aşırı yemenin önlenmesine yardımcı olabilir. Farkındalıklı yeme , hem her bir tıkınırcasına yeme bölümünün şiddetini azaltırken, hem de aşırı yeme sıklığını azaltabilir.

Farkındalıklı Yeme ve Sağlıksız Yeme Davranışları

Farkındalıklı Yeme ve Sağlıksız Yeme Davranışları

Aşırı yeme için etkili bir tedavi olmasının yanı sıra dikkatli beslenme yöntemlerinin de azaldığı gösterilmiştir.

 • Duygusal yeme: Belirli duygulara cevap olarak yemek yeme.
 • Dışsal yemek yeme: Görme veya yiyecek kokusu gibi çevresel gıdayla ilgili ipuçlarına karşılık olarak yemek yeme.

Bunlar gibi sağlıksız beslenme davranışları obez bireyler arasında en sık bildirilen sorunlardır.

Dikkatli yemek, bu dürtüleri ele almanız için gereken becerileri sunar. Düşünceleriniz olmadan onlara göre hareket etmektense, yeme dürtülerine karşı cevaplarınızı bilinçli bir şekilde düşünerek şekillendirirsiniz.

Sözün Özü: Farkındalıklı beslenme, duygusal ve harici beslenme gibi yaygın ve sağlıksız yeme davranışlarını etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Farkındalıklı Beslenme Nasıl Yapılır?

Farkındalıklı Beslenme Nasıl Yapılır?

Dikkatli olmak için bir dizi egzersiz ve meditasyona ihtiyacınız olacak.

Birçok kişi, farkındalık ve bilinçli beslenme konusunda bir seminere, çevrimiçi kursa veya çalıştaya katılmayı faydalı bulmaktadır.

Bununla birlikte, bazılarının kendi başlarına güçlü faydalara sahip olabilmeleri için birçok basit yol vardır:

 • Daha yavaş yiyin ve yemeklerinizde acele etmeyin.
 • İyice çiğneyin.
 • Televizyonu kapatarak ve telefonunuzu kapatarak rahatsızlıkları ortadan kaldırın.
 • Sessizce yiyin.
 • Yiyeceklerin sizin nasıl hissetmenize neden olduğuna odaklanın.
 • Doyduğunuzda yemeyi bırakın.
 • Kendinize neden yediğinizi sorun. Aslında aç mısın? Yemeye devam etmeniz sağlıklı mı?

Başlangıç olarak, bu noktalara odaklanmak için günde bir öğün farkındalıklı yemeyi uygulamanız sizin için iyi bir fikirdir.

Bunu bir kez kurduktan sonra, farkındalık daha doğal hale gelecektir. Daha sonra bu alışkanlıkları daha fazla öğün haline getirmeye odaklanabilirsiniz.

Sözün Özü: Farkındalıklı beslenmeyi uygulamak pratik yapmak gerektirir. Daha yavaş yemeye çalışın, iyice çiğneyin, dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırın ve doyduğunuzda yemek yemeyi bırakın.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu