Sağlık

Farkında Olmadan Kalp Krizi Geçirmek

Güney/Lake Charles Kardiyovasküler Enstitüsü Tıbbi Direktörü Jr.,M.D, William R.Condos’un karkında olmadan kalp krizi geçirmek ile ilgili makalesi.

Ulus çapında yapılan en uzun süreli kalp araştırması 4 kalp krizinden aşağı yukarı bir tanesinin hiçbir belirti ortaya koymadığını ya da en azından kurbanın kalp problemiyle ilişkilendirebileceği bulguların olmadığını belirtmektedir.

”Gizli kalp krizi” olarak tanımlanan bu vakalar kalbe besin taşıyan kanın ve oksijenin kronik olarak azalması yani ” sessiz iskemi ” adlı yaygınlık sıklığı daha fazla olan bir durumun en ekstrem vakıasıdır. Her iki durum da hastalar için önemli risk oluşturmaktadır.

Sessiz ya da aksi iskeminin nedeni, büyük çoğunlukla aterosklerozdur. (damar setleşmesi)Ateroskleroz,kolesterol plakalarının birikmesinden dolayı ortaya çıkan kalp arterlerinin gittikçe daralmasıdır. Pek çok durumda,kalp için gerekli olan kanın azalması kalpte tepkiye neden olmaktadır.Bundan dolayı,sıkışma hissi veren anjin adlı bir ağrı oluşmaktadır. Kalp krizi geçirmiş hastaların belki de %25-30’u içinde yavaş yavaş gelişen bu tıkanıkların önceden bir takım belirtileri yoktur. Framingham Kalp Araştırması 40 yıldan fazla süredir Massachusetts’te yaşayan 4000 erkeği incelemiş ve deneklerin %25’inde meydana gelen kalp krizi,senelik yapılan EGK gizli kalp krizlerini tespit edene kadar fark edilmemiştir.

Farkında Olmadan Kalp Krizi Geçirmek

Ağrı oluşmaması hasarın oluşmadığı anlamına gelmemektedir. Kalp yerleşik yedek bir kapasiteye sahiptir. Bu yedek kapasite kalbin,krizden dolayı belli bir ölçüde zayıflamasını, skar (yara izi) problemiyle karşı karşıya kalmasını ve vücudun ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmesini sağlamaktadır. Ancak hafif ya da orta şiddette  ileride olabilecek bir iskemi ya da kalp krizi ölümcül olabilmektedir çünkü yedek kapasite artık yoktur. 2.kez kalp kriziyle karşılaşan bireyler konjestif kalp yetmezliği ya da aritmi kalp atışı düzensizliklerinin neden olduğu kardiyak (kalp) sorunlarının artması riskiyle karşı karşıyadır.

Kimim sessiz iskemi geliştireceğini saptamak kesinlikle mümkün değildir. Fakat istatistik açıdan ne kadar fazla koroner arter hastalığı risk faktörüne sahipseniz sessiz iskemi olmanız da o kadar muhtemeldir. Bu risk faktörlerinden bazıları yaş, cinsiyet, ateroskleroza genetik yatkınlık gibi kontrol edilemeyecek faktörlerdir. Ancak;diyabet,yüksek kan basıncı, yüksek kan kolesterolü, sigara, egzersiz yapmama ve obezite de kontrol edilebilecek  faktörler arasındadır.

Bu nedenle, bireylerin bu faktörlerden üç tanesi varsa sessiz iskemi taramasından geçmeleri tavsiye edilmektedir. Sigara içen 50 yaşın üzerindeki erkekler,10 yıllık diyabet öyküsü bulunan ve kronik kan kolesterol düzeyleri anormal olan postmenopozal kadınları buna örnek olarak verilebilmektedir.

Tespit edilmemiş iskemi taraması tıbbi öykü, fizik muayene ve kardiyak stres testidir. (Kalp fonksiyonları izlenirken koşu bantı üzerinde yapılan bir testttir.)

Kalp vuruşlarınızın, ölüme yol açabilecek sessiz ve izini belli etmeden ilerleyen bir ateroskleroz ile aynı ortamda bulunup bulunmadığını öğrenmek için uygulanan bu yöntem basit,acısız ve ucuzdur.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu