HaberlerListeler

Facebook’un İlk Çalışanları Şu Anda Ne Yapıyorlar Dersiniz?

Facebook bundan tam olarak 14 yıl önce Mark Zuckerberg tarafından üniversitede okurken tasarlanmış ve Mark Zuckerberg’ in bu programı geliştirmesinde üniversite yurdundaki arkadaşları da ona yardımcı olmuşlardır.  Facebook adlı sosyal medya platformu geçen bu süreçte 2 milyara yakın insan Facebook kullanmaya başladı. 73.5 milyar dolarlık marka değeri olan bu uygulama dünya genelinde 4. sıraya kadar inerek büyük bir başarıya imza attığını kanıtladı.

Facebook’un ilk kuranlar arasında bir tane de Türk mühendis yer alıyordu. Peki Facebook’un bu ilk kullanıcıları sizce günümüzde neler yapıyor olabilirler? 

Dustin Moskovitz, Zuckerberg’in oda arkadaşlarından biriydi. Facebook ilk açıldığında okulu birlikte bırakarak Facebook üzerinde çalışmaya başladılar. Moskovitz daha sonra 2009 yılında buradan ayrılarak Asana adlı web siteyi oluşturmuş, o güne kadar öğrendiği bilgileri burada kullanmıştır. Ölmeden önce ise kazancını bir vakfa bağışlamıştır. 

Chiris Hughesde, Zuckerberg’in arkadaşlarından olup on da aynı şekilde sonraları şirketten ayrılarak kendi işine yönelmiştir. Ayrıca Economic Security Project’in kurucu ortaklarından biridir. 

Eduardo Saverin ise Facebook’un mali işlerinden sorumlu yöneticisiydi ancak daha sonra Zuckerberg’e dava açmıştır. 2011 yılında ABD vatandaşlığından çıkmış ve Singapur’a yerleşmiştir. 

Andrew McCollum ise pek tanınmamasına rağmen Facebook logosunu tasarlayan kişidir. Şimdiyse farklı Quilt veJobSpice gibi çeşitli girişimleri fonlamakla meşgul. 

Naomi Gleit de  Facebook’un ilk kurucularından olup hala bu platformda çalışmaktadır. 

Sean Parker ise bir dönem müzik ve medya paylaşım sitesi üzerinden adını duyurmuştu. Daha sonraları ise Facebook’un kurucu başkanı olarak 2 yıl boyunca görev yapmıştır. Şimdilerde ise yeni projeler üzerinde çalışmaktadır. 

Cevin Colleran ismi de şimdilerde kendi işiyle meşguldür. 

Gilles  Mischler de 2005 yılında burada çalışmaya başlamış olup daha sonraları işinden ayrılmak zorunda kalmıştır.

Aaron Sittin sosyal medyanın kaderini değiştirecek nitelikte yenilikler yapmıştır. Facebook’da herhangi bir gönderiye birini etiketlememiz onun sayesinde olmuştur. 

Nick Heyman’ın Facebook macerası oldukça kısa sürmüştür.Şimdilerdeyse teknoloji alanında yeni projelere yatırım yapıyor. Youtube kurucusu Steve Chen de bir süre Facebook’da çalışmıştır. 

James Pereira ise halen bu platformda çalışanlardan bir tanesi. 

Taner Halıcıoğlu ise Facebook’ta çalışmış bir Türk mühendisidir.  Şuanda ise oyun geliştiricisi Blizzard’a geçmiştir. Kendisi aynı zamanda bir üniversitede ders vermektedir. 


pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu