Faydalı BilgilerListelerTeknoloji

Facebook Reklam Verme

Facebook üzerinden reklam verme adımlarını bu makalemizde detaylı bir şekilde anlatacağız. Facebook reklam verme ilgili bütün soruların cevapları burada.

Facebook Reklam Verme

Facebook dünyanın en popüler sosyal medya ağ sağlayıcısıdır. Facebook’un kullanıcı sayısı 2020 yılı itibariyle 2,6 milyara ulaşmıştır. Bu denli kullanıcı sayısı yüksek olan Facebook’ta reklam vermeniz çok fazla kitleye sahip olmanıza neden olacaktır. Facebook üzerinden reklam verme adımlarını bu makalemizde detaylı bir şekilde anlatacağız.

Facebook Reklam Verme Adımları

 • Öncelikle reklam türünüzü seçmelisiniz.

Facebook ekranında sağ üst köşede yer alan minik ok simgesini tıkladıktan sonra açılan sekmede ‘Reklam Oluştur’ seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Tıkladıktan sonra karşınıza reklam türlerinin bulunduğu bir menü çıkacak. Buradaki reklam seçenekleri ne anlama gelmektedir? Özetle bundan bahsedelim;

 • Sayfa Gönderisiyle Etkileşim: Facebook hesabınızda veya sayfanızda paylaştığınız bir posta (fotoğraf, link, video) reklam vermek için kullanılmaktadır.
 • Sayfa Beğenmeleri: Facebook’ta sayfanızın beğeni miktarını arttırmak için kullanılır. Beğeni sayısındaki artışlar tamamen organiktir.
 • İnternet Sitesine Tıklamalar: Web sitenizin kullanıcı sayısını ve trafiğini artırmak için kullanılır.
 • İnternet Sitesi Dönüşümleri: Web sitenizin üzerinden satış yapıyorsanız bunlarını miktarını artırmak için kullanabilirsiniz.
 • Uygulama Yüklemeleri: Mobil veya masaüstü uygulamalarınızın yüklenme miktarını artırmak için kullanılır.
 • Uygulamayla Etkileşim: Uygulamalarınıza ait olan tıklanma sayısını arttırmak ve etkileşim sayısını arttırmak için kullanılır.
 • Etkinlik Yanıtları: Facebook’ta oluşturduğunuz bir etkinliği daha fazla insana duyurarak etkinliğinize katılım oranını artırmak için kullanılır.
 • Teklif Alımları: Facebook’ta ki tekliflerinizin tanıtımını artırmak için kullanılır.
 • Video Görüntülenmeleri: Facebook’ta ki videonuzun görüntülenme sayısını artırmak için kullanılır.
 • Hedef Kitleyi Belirleme

Facebook reklam verme işlemine başlamadan önce mutlaka hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. Bu hedef kitleyi belirlerken reklamınızın hangi kitlelere hitap ettiğini detaylıca ölçüp biçmelisiniz. Bu konuda şu noktayı unutmamalısınız: Hedef kitlenizin sınırlarını ve miktarlarını doğru bir şekilde belirlerseniz reklam performansınızda doğru orantıda artar. Hedef kitleyi belirlerken şu faktörlere dikkat etmeniz gerekir;

 • Konum, Yaş, Cinsiyet Dil, İlgi alanları, Davranışlar, Bağlantılar.

Facebook, reklam verme esnasında bu bilgileri sizden istemektedir. Sizin yapmanız gereken bu bilgileri hedef kitlenize göre en doğru bir biçimde doldurmaktır.

 • Reklam Hesabını, Bütçeyi ve Süresini ayarlama

Bu işlemde reklama ayıracağınız miktarı, reklam süresi uzunluğunu ve reklam paketini tanımlayacaksınız.

Facebook Reklam Verme Adımları

Facebook’ta Reklam Vermek Neden Önemli?

Facebook dünya üzerinde en çok kullanıcı sayısına sahip bir sosyal mecradır. Facebook’un bu kadar çok kullanıcıya sahip olması sizin hedeflediğiniz müşterilerinde sayısını artırmaktadır. Her türden insana hitap edebilmektesiniz Facebook ile bu sayede reklamınızın etkileşimi artarak sizleri tatmin edecek müşteri sayılarına ulaşabilirsiniz.

Instagram Tanıtım Yapma

Instagram’a reklam verme özelliği de Facebook ile benzerlik göstermektedir. Instagram’ın kullanıcı sayısı 2020 senesi itibari ile 700 Milyondur. Facebook’tan sonra Instagram en büyük pazardır işletmeler için.

Instagram tanıtım yapmada en önem gösterilmesi gereken adım reklam hedeflenmesinin doğru yapılmasıdır. Ürününüz veya hizmetiniz ile alakalı olmayan reklamlar size kullanıcılar tarafından olumsuz geri dönüşlere neden olacaktır. Instagram tanıtım yapma esnasında harekete geçirici mesaj barındıran reklam yapmanız hedef kitlenize sizi daha kolay yakınlaştıracaktır. Instagram’a reklam vermeden önce mutlaka görsellerinizin ve videolarınızın kaliteli olmasına özen gösterin. Düşük kaliteli görseller ve videolar sizin hedef kitleniz üzerinde etkili olmayacaktır.

Reklamlarınızı Instagram’a yükledikten sonra reklamınız onay sürecinden geçmektedir. En geç 24 saat içerisinde reklamınızın onay veya ret alıp almadığı Instagram tarafından size bildirilecek. Reklamlarınızın bazı durumlarda ret yeme ihtimali de bulunur. Onaylanmama durumunda endişe etmenize gerek yok reklam politikalarına göre yeni reklamlarınızı yükleyerek bu sorunu halledebilirsiniz.

Instagram Tanıtım Yapma

Instagram Tanıtım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Reklam resimlerinizdeki metin oranına çok dikkat etmelisiniz. Metin oranının %20’yi geçmemesi lazım aksi takdirde reklamınız onaylanmayacak veya gösterim sayısı düşecektir. Bunun dışında yaş sınırı gerektiren ürün veya hizmetlerle ilgili politikaları takip etmelisiniz.

Reklamlarınızda sayfanızın gösterimini yaparken logo kullanım kısıtlamasına dikkat etmelisiniz. Facebook için örnek vermek gerekirse Facebook logosunu taklit eden logoları kullanmamalısınız. Aksi takdirde reklamınız yayınlanmaz.

Instagram Hedef Kitlesi

Instagram’ın kullanıcıları genellikle ülkemizde geç insanlardır. Yaşlı amcalarım, dedelerimiz daha çok Facebook kullanılır. Instagram tanıtımı yaparken reklamınızın hedef kitlesini gençlere yöneltmelisiniz. Gençlere yönelmek içinde reklamınızın dinamik ve ilgi çekici olmasına özen gösterin.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu