Faydalı BilgilerListeler

Evinizi elma sirkesiyle temizlemenin 13 yolu

Çamaşır suyu ve kimyasal deterjanların insan sağlığına çok zararlı olduğu çok çeşitli çalışmalarla kanıtlanmış durumda. Bunlar yerine sirkeyi tercih edebilir, önereceğimiz temizlik metodları ile evinizi doğal, sağlıklı bir şekilde tertemiz yapabilirsiniz.

Mutfak temizliği

Bire bir oranda elma sirkesi ve suyu karıştırarak tüm mutfak için mükemmel bir temizleyici elde edebilirsiniz. Sirke bakterileri öldürür, mutfak tezgahınızı, fırınınızı, ocağınızı tertemiz yapar. Sulandırdığınız için sirkede ki asitin mutfak tezgahı ya da başka yüzeylere zarar vermesinden endişelenmenize gerek de yok. Çok inatçı, yağlı leke ve kirlerin üzerine direkt uygulamak için ise, su yerine sirke ile karbonatı karıştırarak neredeyse kezzap, kireç sökücü gibi ağır temizlik maddelerine eş değer bir performans yakalayabilirsiniz.

Ayrıca bulaşık makinenizin deterjan gözünüze ekleyeceğiniz sirke bulaşıklarda ki lekeleri daha iyi çıkartacaktır.

elma sirkesiyle Mutfak temizliği

Banyo temizliği

Elma sirkesi ile ovarak küvetinizde ki kirlerden ve küften kurtulabilirsiniz. Kirin yoğunluğuna göre sirkeyi sulandırarak ya da sulandırmadan karbonatla kullanabilirsiniz. Banyonuzun güzel kokması için sirkeye esansiyel yağlar da ekleyebilirsiniz.

Karbonat ve sirke karışımı tıkalı lavabo ve klozetleri de açabilir. Klozete önce tıkanıklığın ciddiyetine göre yarım, 1 ya da 2 bardak karbonat dökün, ardından bir bardak sirke ve reaksiyonun gerçekleşmesine yetecek kadar bekledikten sonra kaynar su dökün. 15 dakika içinde borular en güçlü kimyasallarla müdahale edilmiş kadar temizlenecek ve açılacaktır.

Oturma odası temizliği

Romantik bir ambiyans elde etmek için yaktığınız mumların yanma ömrünü uzatmak için sirke kullanabilirsiniz. Cam, duvar ve mobilya temizliğinde sirke kullanarak en inatçı lekeleri çıkartabilirsiniz. Yine halı lekeleri sirke ve tuzla çıkartılabilir. Halı temizleme makinenizin içindeki suya da ekstra temizlik için sirke ekleyebilirsiniz.

Çamaşırlarda

Çamaşır makineniz boşken deterjan gözüne iki bardak sirke ekleyin ve makineyi çalıştırın. Bu çamaşır makinenizin içini pırıl pırıl temizleyecektir. Makinede çamaşır yıkarken de yumuşatıcı ve mikrop öldürücü olarak deterjana sirke ekleyebilirsiniz.

Bahçede

Bahçenizde yetiştirdiğiniz bitkileri korumak için sirkeyi yabani ot öldürücü olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca sulandırılmış sirke harika bir gübre görevi görür.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu