Evinizde Yetiştirebileceğiniz En Güzel 10 Saksı Çiçeği

Evinizde Yetiştirebileceğiniz En Güzel 10 Saksı Çiçeği

Sevgili çiçek severler bu yazımızda saksı çiçekleri ve ev saksı bitkileri başlığı altında bir liste hazırladık. Evde çiçek yetiştirmek isteyenler için saksı çiçekleri neler? ev saksı bitkileri neler? gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz bir yazı derledik.

Saksı çiçekleri evlerimizde rahatlıkla yetiştirebileceğimiz, yetiştiriciler tarafından en çok tercih edilen saksı bitkileri listemize göz atarak sizler de tercih yaparken kafanız karışmayacak.

Saksı çiçekleri hakkında hem genel bilgiler vererek hem de görsellerine bakarak bilgi edinebileceksiniz.

1- Mum Çiçeği

Mum çiçeği harika çiçeklere sahip olan, evlerde saksı çiçekleri arasında en çok tercih edilen bitkiler arasında yerini alır. Salkım şeklinde olan çiçekleri mum gibidir. İsmini de buradan almıştır. Salkım şeklinde açan çiçekleri çok güzel kokar.

3 metreye kadar boylanabilen mum çiçeği sarılıcı ve tırmanıcı formdadır. Nemli ortamları sever ve yazın çok sıcak havalarda bol su ister. Mum Çiçeği hakkında daha detaylı bilgi veren yazımız mevcut.

2- Kalanşo Çiçeği

Kalanşo çiçeği saksı çiçekleri arasında popüler olan bir bitki. Çok güzel çiçeklere sahip olan bu bitki ev saksı bitkileri listemizde yerini alıyor. Sukkulent yapıda olan bitki, bakımı kolay ve zahmetsiz bir bitkidir. Değişik renklerde çiçekler açarak evinizin rengarenk görünmesini sağlar.

3- Orkide Çiçeği

Orkide hemen her evde yetiştirilen, göz alıcı çiçekler açan şahane bir bitki. Hem ev hem de ofis bitkisi olarak en çok tercih edilen çiçekler arasında dikkatleri çekiyor. Kesme çiçekçilik sektöründe de üst sıralarda. Orkide yetiştiriciliği ayrı bir zevk. Orkide çiçeği farklı bir büyüye sahip. İnsanı etkileyen bir yapısı var. Bu yüzden ev saksı bitkileri listesinde en çok tercih edilenler arasında yerini alıyor.

4- Aglaonema Çiçeği

Aglaonema çiçeği saksı çiçekleri arasında yerini alan tropik bir bitkidir. Bakımı ve yetiştiriciliği oldukça basittir. Dekoratif yaprakları için yetiştirilir. Salon bitkisi olarak sık tercih edilen bir bitkidir. Bakımı zahmet gerektirmez. Yetiştiriciliğinde birkaç önemli noktaya dikkat ettikten sonra verim alabileceğiniz güzel bir ev saksı bitkisidir.

5- Echeveria Bitkisi

Echeveria bitkisi saksıda yetiştirilen, sukkulent yapıda olan minik, hoş bir görünüme sahip, yetiştiriciliği oldukça kolay olan saksı çiçekleri listemizde yerini alan güzel bir bitkidir. Kaktüs tarzı bitkileri sevenler için güzel bir seçenektir. Küçük saksılarda birden çok sayıda pencere kenarları veya sehpa üstlerinde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bir salon bitkisidir. Ayrıca bitki seven bir arkadaşınıza hediye edebileceğiniz güzel bir seçenek olabilir.

6- Difenbahya Bitkisi

Difenbahya salon çiçekleri arasında tercih edilen, dekoratif yaprakları için yetiştirilen güzel bir bitkidir. Genelde iç mekan süs bitkisi olarak yetiştirilir. Saksı çiçekleri arasında en sık gördüğümüz bitkiler arasındadır. İri ve dekoratif yaprakları vardır. Bakımı ve üretimi kolay olduğundan sık tercih edilir. Ayrıca hediye olarak da verebileceğiniz güzel bir seçenek olarak aklınızın bir kenarında durabilir.

7- Şeflera Bitkisi

Şeflera, dekoratif yaprakları için yetiştirilen saksı çiçeklerinden birisidir. Bakımı ve yetiştiriciliği kolay olan bir bitkidir. Şeflera bitkisini saksıda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Minik bir ağacı andıran şeflera bitkisi en çok tercih edilen salon bitkileri arasında yerini alıyor.

8- Begonya Çiçeği

Begonya hem iç mekan hem de dış mekanlarda yetiştirebileceğiniz çok güzel bir süs bitkisidir. Saksı çiçekleri arasında da en çok yetiştirilen bitkilerden birisidir. Hem dekoratif yaprakları hem de gösterişli açan çiçekleri için yetiştirilirler. Begonyaları genelde pencere kenarlarında görürüz. Evlerimizde pencere kenarlarını ya da pencere önlerini süsleyen harika bir bitkidir.

9- Guzmania Çiçeği

Önerilen saksı bitkileri arasına guzmania bitkisini koymazsak olmaz. Saksı bitkileri yetiştiriciliğinde guzmania önemli bir yere sahip. Dekoratif yaprakları ve kendine has çiçeği ile harika bir bitki. Salon ve ofislerin vazgeçilmezleri arasında. Yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken ince noktalar olsa da bunlar bilindikten sonra çok rahat bir şekilde yetiştirilebilen güzel bir bitki.

Koyu yeşil yapraklarının arasından çıkan ateş kırmızısı çiçeği bitkinin cazibesini oldukça artırıyor.

10- Dua Çiçeği

Dua çiçeği, geniş yapraklarının üzerinde bulunan dekoratif damarları ve bu iki kısmın birleşerek harika görünüm oluşturduğu çok güzel bir bitki. Saksıda yetiştirebileceğiniz güzel bitkilerden birisi. Dekoratif yaprakları için yetiştirilen dua çiçeği, bakımının ve yetiştiriciliğinin kolay olması nedeniyle çok tercih edilmektedir. İç mekanlarda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bir saksı çiçeğidir.

11- Kaktüs Bitkisi (Bonus)

Evde küçük küçük saksılarda yetiştirebileceğiniz, rengarenk, bakımı ve yetiştiriciliği çok kolay olan bir bitkidir kaktüs. Birbirinden güzel türleri ile değişik kaktüsleri saksıda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Bakımı oldukça kolay. Zaten kaktüsler zor koşullara dayanıklı bitkiler olarak biliniyor. Siz de saksı çiçekleri olarak kaktüs seçimi yapabilirsiniz. Hatta küçük saksılarda birden fazla tür seçerek çok güzel görünümler oluşturabilirsiniz.

Exit mobile version