Yeme - İçme

Evde Tereyağ Yapımı

Merhabalar, süt ve süt ürünlerini en çok kullanan ve özellikle sütlü tatlılar ve sütlü ekşilere ilkler karan Türk milletinin mirasçıları olarak günümüzde süt ve süt ürünlerini maalesef kullanmayı, nerede ise hiç bilmiyoruz. Öncelikle, sütün ömrü kısadır ve nerede ise bir günde bile bu kısa ömür neticesinde kullanımının kalitesinde büyük farklılıklar doğabilir. Bu sebeple evimize süt aldığımızda bir iki gün kullan ve ardından at olarak değerlendirdiğimiz süt ile aslında ömrünü süt ve süt ürünlerine çevirerek kullanarak uzatarak kullanabiliriz.
Benim anlamadığım bir mevzu ise neden bilmem özellikle Türk milleti için “ hazır süte olan talep ” nerede ise diğer hiçbir Dünya ülkesinde mevcut değil. Öncelikle arkadaşlar ve özellikle anneler, çok güvendiğiniz hazır sütler, kaynatılmış hem de yüksek ısılarda ve ömrünün uzatılması için bir sürü kimyasal ile karıştırılmış. Çok yüksek ısılarda, anlık olarak şoklanarak kaynatılan sütler içerisindeki zararlı bakteriler ölüyor, evet ama yararlılar da ölüyor ki ömrünün azaltılması için sütün saklanma koşullarının değiştirilmesi ve kimyasallanması kabul edilir bile değil.
Bu duruma rağmen neden, anlayamıyorum, Türk milletinin hazır süte olan talebi ve güveni? Üstelik, yağ oranı düşürülmüş bir süt, sudan farksızken. Nerede ise tüm sütlerin içerikleri değiştirilmekte ve lezzetsizleştirilmekte iken ben tarifimi inekten alınıp – sofralarımıza gelen; yani bizim ve atalarımızın yüzlerce yıllardır kullandığı, doğru uygulamaya göre anlayacağım.
Ki, eğer tariflerimi incelerseniz 10 kilogram süt ile evimizin yağ, peynir ve diğer ürünlerini nerede ise hafta boyunca karşılayabileceğim kullanımlar da mevcut. Her şeyin kullanımı, özellikle doğru kullanımı doğal olanıdır. Unutmayınız.

MALZEMELER

  • 1 kase süt kaymağı
  • Biraz tuz

HAZIRLANIŞI

Öncelikle tereyağ yapımı için kullanılan süt miktarının değişim gösterebileceğinden tarifimde belirli bir miktar süt yazmadım. İneğin sütünün kalitesine göre bu bir kilo da olabilir, 5 kilo da ama bilinmesi gereken asla bu sütün ziyan olmayacağıdır. Dilenilirse kaymağı alındıktan sonra sitemiz üzerinden benim diğer tariflerimi inceleyerek makarnalarda, böreklerde, soslarda ve diğer 10larca kullanım alanında kullanabileceğiniz pratik ve kesinlikle doğru tariflere ulaşabilirsiniz.

Sütümüzü kaynatıp, üzerindeki kaymağı alıyoruz ve kaymağın miktarı tarifimizde yazdığı gibi bir kase olacak ( daha fazla yapmak isteyenler olabilir, sorun değil ). Aldığımı kaymağı makine yardımı ile karıştırıyoruz ve bu karışımın krema kıvamına gelecek şekilde karıştırıyoruz. Ardından derin bir kaba alıp çırpın. İnce bir tülbentin veya süzgecin içine alın, sudan geçirin. Sudan geçirdikten sonra elinizle sıkıp, sütünü ve suyu süzün. Tuzladıktan son buzdolabında dondurun. Afiyet olsun, gerçekten çok pratik ve yararlı bir tarif. Çünkü kullanılan tereyağlarımızda bile birçok etken var ve bu şekilde elde ettiğimiz tereyağ gerçek tereyağ.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu