Faydalı BilgilerListeler

Evde Diş Beyazlatmak İçin Bitkisel Formüller

Evde diş beyazlatmak için neler yapmalısınız? Evde hazırlayabileceğiniz basit diş beyazlatma formülleri ve faydalı bitkileri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Güzel bir görünüme sahip olmak için dişlerin görünümü oldukça önemlidir. Beyaz ve bakımlı bir diş yapısı sizi daha güzel gösterecektir. Bu nedenle birçok kişi dişlerin bakımına önem vererek dişlerini beyazlatmak için çeşitli yöntemler kullanmaktadır.

Dişlerin rengi; dişlerin fırçalanmaması, diş bakımının yapılmaması, çay, kahve ve sigara tüketimine bağlı olarak zaman içerisinde değişmektedir. Birçok kişide sararmış ve lekelenmiş diş yapısı bulunmaktadır. Zaman içerisinde çeşitli faktörlere bağlı olarak oluşan bu renk değişimlerini farklı kimyasal ürünler ile açabileceğiniz gibi, uzmanlardan yardım alarak ve lazer gibi çeşitli diş beyazlatma yöntemlerini kullanarak da bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Dişlerinizi beyazlatmak için bunlar dışında çeşitli bitkilerden ve besinlerden faydalanarak evde diş beyazlatma yöntemleri uygulayabilir ve etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Karbonat: Diş temizliği, diş eti sorunları ve ağız içinde oluşan yaraların tedavisinde karbonatın sıklıkla kullanıldığını bilmekteyiz. Diş beyazlatma uygulamalarında da karbonat ilk sırada yer alır. Dişleri beyazlatmak için karbonatı en kolay şekilde su ile karıştırıp macun kıvamına getirerek dişlerinizi bu macun ile fırçalayabilirsiniz. Bunun dışında karbonat ile diş beyazlatmak için uygulanabilecek diğer yöntem ise; birer çay kaşığı karbonat, tarçın ve adaçayı karıştırılarak diş fırçası yardımı ile bu karışım dişlere iyice sürülür ve dişler fırçalanır. Bu uygulamaya bir hafta boyunca devam edildiğinde dişlerin renginde ciddi anlamda bir değişiklik olacaktır.

Tuz: Dişlerin temizliği için tuzun sıklıkla kullanıldığını duymuşsunuzdur. Anti bakteriyel özelliği olan tuz ağız içerisinde ve dişlerde bulunan bakterileri temizler. Aşındırıcı özelliği sayesinde diş üzerinde bulunan kalıntıların temizlenmesine yardımcı olarak dişlerin renginin açılmasını sağlar. Tuzu dişlere fırça üzerine ekleyip direkt olarak uygulayabileceğiniz gibi diş macunu içerisine ekleyerek de dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Çilek: Birçok diş macunun içerisinde çileğin olduğunu görebiliriz. Çilek diş macunu içerisine sadece kokusu ile katkı sağlamaz aynı zamanda dişlerin beyazlatılmasına da yardımcı olur. Evde diş beyazlatma uygulamaları için çileği doğal olarak kullanabilirsiniz. Ezilip macun haline getirilen çilek diş fırçası üzerine eklenir ve bu macunla dişler fırçalanır. Bu şekilde yapılan uygulamalar ile kısa sürede dişler beyazlayacağı gibi çilek, dişlerde oluşan tartarın da ortadan kalkmasın yardımcı olur. Ayrıca çilek içerisinde bulunan malik asit ağız ve dişlerde var olan bakterilerinde temizlenmesine yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise; çilek asitli olduğu için diş minesine zarar verebilir. Bu nedenle çilek ile diş beyazlatma uygulamaları uzun süre kullanılmamalıdır.

Evde nasıl diş beyazlatılır

Fesleğen: Dişleri beyazlatmaya yardımcı olan fesleğen diş eti kanaması ve diğer diş eti sorunlarının çözümünde de oldukça etkilidir. Birçok kişi fesleğenin dişleri beyazlatmak için kullanıldığını bilmese de kurutulan fesleğen yaprakları ile dişler fırçalandığı zaman kısa sürede dişlerin renginin açıldığı fark edilebilir.

Adaçayı: Adaçayı yaprağının ezilerek dişlere sürülmesi dişlerin beyazlatılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca adaçayı demlendikten sonra gargara yapılırsa bu uygulamada dişlerin beyazlatılmasında etkili olacaktır.

Portakal kabuğu ve defne yaprağı: Evde diş beyazlatmak için sıklıkla kullanılan yöntemlerden biriside defne yaprağı ve portakal kabuğu uygulamasıdır. Rendelenen portakal kabuğu içerisine ufalanmış defne yaprağı ilave edilerek karıştırılıp macun haline getirilir. Hazırlanan bu macun diş fırçası yardımı ile 5 dakika boyunca dişlere uygulanarak dişlerin beyazlaması sağlanır. Portakal kabuğu asitli olduğu için diş minesine zarar vermemek adına haftada 1-2 kez bu uygulama yapılabilir.

Havuç: Rendelenmiş havuç fırça yardımı ile dişlere sürüldüğü zaman dişlerin üzerinde bulunan zararlı maddeleri temizleyerek daha güzel ve parlak görünmesini sağlar. Havucun dişlere ve diş minesine bir zararı olmadığı için bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

Muz: Muz kabuğu ezilip macun kıvamına getirildikten sonra fırça yardımı ile dişlere 3 dakika boyunca uygulanarak kullanılır. Bu uygulamadan 15-20 dakika sonra ise diş macunu ile tekrar dişler fırçalanır. Dişlerinizi beyazlatmak için bu uygulamayı haftada 3 sefer uygulayabilirsiniz.

Gliserin: Diş beyazlatma yöntemleri arasında pek fazla duyulmayan uygulamalardan birisi de gliserin ile diş beyazlatma uygulamadır. Diş etinde ve ağız içerisinde bulunan bakterilerin yok edilmesi için gliserin oldukça etkilidir. Diş çürüklerinin de tedavisinde yardımcı olmaktadır. Gliserini dişlere uygulamadan önce dişler macun ile fırçalanıp yıkanır. Daha sonra diş fırçası üzerine 2 damla gliserin damlatılarak dişler tekrar fırçalanır. Bu uygulama sonrası dişler yıkanarak temizlenir.

pomeranian boo fiyatları

shafiq rehman

DEVELOPER http://www.pakistanjobs.pk/

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu