Faydalı BilgilerListeler

Ev yapımı bit, pire ve kene kovucu

Vereceğimiz bu kolay tarifle evde kendi haşere kovucunuzu yapabilir, hem evcil hayvanınız için hem de açık alanlarda otururken kendinizi ve ailenizi korumak için kullanabilirsiniz. Yaz ayları yaklaşırken, bahçede, kampta, piknikte, plajda bu tarif işinize çok yarayacak.

Ev yapımı bit, pire ve kene kovucu

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • ½ bardak saf (distile) su
  • ½ bardak elma sirkesi
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • Temiz bir sprey şişesi
  • 1 adet bez

Aşama 1: ½ bardak saf (distile) suyu temiz sprey şişesine doldurun.

İlgili Makaleler

Aşama 2: ½ bardak elma sirkesini şişedeki suya ekleyin. Elma sirkesi ve limon suyu doğal haşere kovucu maddelerdir.

Aşama 3: 1 çorba kaşığı limon suyunu karışıma ekleyin.

Aşama 4: Sprey şişesinin kapağını kapatın ve elde ettiğiniz sıvı karışımını güzelce sallayın.

Nasıl kullanılır?

Aşama 1: Hazırladığınız kovucuyu temiz bir bez ya da havluya sıkın.

Aşama 2: Islanmış bezle haşere kovucunuzu istediğiniz kişiye uygulayın.

Özellikle çocuklarda ve evcil hayvanlarda spreyi doğrudan cilde – ya da tüylere – uygulamaktansa bez aracılığı ile nazikçe masaj yaparak uygulamak daha iyi olacaktır.

Hazırladığınız bu karışım uygulandıktan sonra yaklaşık 24 saat haşere kovucu özelliğini devam ettirecektir. Dolayısıyla günlük olarak kullanmak yeterli olacaktır ancak tüm malzemeler doğal ve zararsız olduğu için dilediğiniz sıklıkta da kullanabilirsiniz. Uygulamadan sonra sıvıyı ciltten kurulamayın, doğal şekilde cilde emilmesini ve kurumasını bekleyin.

Doğal haşere kovucu özellikteki diğer maddeler arasında sofra tuzu ve boraks da bulunur. Bunları özellikle pire görülen ev ve açık alanlarda kullanabilirsiniz. Evinizi ya da örneğin pire bulduğunuz arka bahçeyi iyice temizledikten sonra halıların, çimenlerin ya da etkilenen diğer alanın üzerine tuz ya da boraks tozunu serperek uygulayabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu