ListelerYaşam - insan

Etkin Dinleme ile Çocuğunuzu Anlayın

Günümüzde birçok anne ve baba çocuklarını edindikleri olumlu yada olumsuz tecrübelerin ışığında yönlendiriyor. Tabi ki yönlendirme yaparken ekonomik şartlar ve sosyal değerler ailenin yönlendirmesinde etkili rol oynuyor. Zaman içerisindeki ilk başlarda size doğru gelen bir takım yönlendirmeler maalesef zamanla çocuğun kişiliği halini alabiliyor. Kendinizin küçük hali olarak yetiştirdiğinizi düşündüğünüz çocuklar anne-babaların çocukların kendisini tanımasına izin vermeyerek robot gibi yaşamasına kadar dönüşüyor. Her anne ve baba şüphesiz çocuklarının iyiliğini ister ama çocuğunuzu tanımalı ve anlamalısınız. Konumuz anlamak ve dinlemek. Etkin dinlemede belki de sizlerin kendinizden vermeniz gereken bir konudur kim bilir.

Farklı bir açıdan bakmayı deneyin ve bu sefer önyargıdan uzak davranın ve dinleyin:

Sizinle bir konuyu paylaştığı zaman pasif dinleme yapmayın ve konu hakkında söz kesmeyin, konu ve anlatılan durum siz için bir şey ifade etmese de sizin için ifadenin en büyüğü olan çocuğunuzu dinlediğinizi unutmayın.

Doğru kelimelerle iletişime yön verin:

Çocuğunuz konuştuğunda ” sen ne yaptın, sen şu musun bu musun ”yerine ön yargıdan uzak konudan uzaklaşmadan yardım edebileceğim bir şeyin olduğunun imasını yapın. Amaç ufak ufak yönlendirmelerle hem size her zaman saygı duyan bir fert olarak yetiştirmek hemde anne ve babanın en yakın arkadaş olduğunun ölçülü bir şekilde anlatılmasıdır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu