Faydalı BilgilerListelerSağlık

Etkili ve Sağlıklı Kilo Vermek İçin Öneriler

Etkili ve sağlıklı kilo verirken, bunun kalıcı olmasını da sağlayabilirsiniz. Etkili zayıflamanın yolu, aynı zamanda verilen kiloların ve formunuzun kalıcı olmasında yatar. Meşhur diyetler veya mucize yöntemler kullanmak yerine basit yöntemlerle de kilo verebilirsiniz. Bu basit yöntemler kilo vermenin yanında, sağlıklı olmanızı da sağlamaktadır.

Kilo birçok kişinin derdidir ve psikolojisini, sosyal hayatını ekileyen önemli unsurlardan biridir. Kilo vermeye başlamadan önce; başlangıç olarak kendi bünyenize göre günde kaç kalori harcamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Böylece yorucu ve sağlıksız diyetler yapmaktan kurtulabilirsiniz.

Suyun pek çok yararı olduğu gibi kilo vermenizde de etkilidir. Yeterli su almak, aşırıya kaçmamak zayıflama da oldukça etkilidir. Herşey gibi suyun da fazlasının zararlı olduğunu unutmamak lazım tabi.

sağlıklı kilo vermek

Ayrıca öğün atlamamanızda oldukça önemlidir. Çünkü sık ve az yenen yemekler metabolizmayı hızlandırır ve ayrıca açlık hissine neden olan kan şekerini düzenleyebilmektedir. Ara öğünler oldukça önemlidir ve abur cubur yeme yerine sağlıklı atıştırmalıklarla geçiştirilmelidir. Meyve en önemli ara öğün ürünlerinden biridir (özellikle elma, muz, armut ve greyfurt). Meyveleri yoğurtla birlikte yemeniz daha uzun süre tok kalmanıza ve açlığa sebep olan şekerinizin daha düzenli olmasına yardımcı olur. Öğünlerinize az miktarlarda protein eklemek, acıkma sürenizi geciktirecektir ve bir sonraki öğüne kadar tok kalmanızı sağlayacaktır.

Posalı, lifli gıdalar (tahıllar, elma, portakal, brokoli, domates, ceviz gibi), acı biber tüketimi zayıflamada ve az yemede etkilidir. Acı biber kalori yakmaya yardımcı olmaktadır ve bazı araştırmalara göre iştahı azaltmaktadır. Badem, leblebi, patlamış mısır (tabi yağa ve tuza boğulmamış hali) ve kuru meyve gibi atıştırmalıklar hem sağlıklıdır hemde kilo vermenizde etkilidir.

Posalı yiyeceklerden suda çözünenler uzun süre tokluk hissi verir ve zayıflamaya yardım eder. Kan şekerinin sabitler. Suda çözünemeyenler ise kabızlığı önler. Suda çözünenler, yulaf ezmesi, elma portakal, mercimek, salatalık gibi. Suda çözünemeyenler, kepekli tahıllar, badem, ceviz, salatalık brokoli vb.

etkili kilo verme önerileri

Ayrıca gün içinde yapılan yapılan kısa yürüyüşler, egzersiz yapmaya vaktiniz olmasa bile, zayıflamanız da, en azından fazladan kilo almamanızda faydalı olacaktır.

Unutulmaması gereken bir şey de bu atıştırmalıkları yerken de aşırıya kaçmamak gerektiği. Mesela kuru kayısı ya da erik yiyeceğiniz zaman bunun sayısını 4-5 tanede tutmak gibi.

Olayın psikolojik yanına bakarsak, birşeyin tadını sevdiğinizde sürekli yemek istersiniz. Fakat normal yemenin üstüne çıktığınızda şunu düşünebilirsiniz. Sonsuza kadar buna devam edemeyeceksiniz ve bir süre yemeye devam ettikten sonra bırakacaksınız. O zaman bunun neden size daha fazla zarar vermesine sebep olasınız. O anda birkaç dakika sonra bunu istemeyeceğim deyip, hemen bırakabilirsiniz. Bunu birkaç kez denediğinizde artık daha kolay yapmaya başladığınızı göreceksiniz.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu