Faydalı BilgilerListeler

Ertesi Gün Hapı Nedir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir


Türkiye’de hamileliği önleyici yöntem olarak kullanılan ve en yaygın olan bu yöntem üreme çağında ki kadınların %38 oranında kullanılan yöntem ertesi günhaplarıdır. Ertesi gün hapları dışında kadınlar ise geleneksel yöntemler kullanmaktadır.

Geleneksel yöntemler ve ertesi gün hapları hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan kadınlarda ise özellikle bazı bölgeler her 10 doğumdan 3 ise planlanmamış ve istenmemiş olarak doğum gerçekleştirmektedir. Ertesi gün haplarının kullanımı basit ve doktor kontrolünde ve bilgisinde alındığı zaman hiç bir şekilde risk teşkil etmez.

Ertesi Gün Hapı 3 Gün Hamileliği Engellemektedir.

Aile planlanması konusunda bu ilaçların kullanılması her zaman devlet tarafından desteklenmektedir.Bu tür ilaç ve ilaçlar korunmasız cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkabilecek durumları %99 oranında engellemektedir. Tabi nadiren de olsa yapılan araştırmalar sonucunda bazı kadınlarda etkisini tam olarak göstermemektedir. Ertesi gün hapları kullanımı sonucunda hamile kalma riskini 3 gün (72 saat) boyunca engellemektedir.

İlgili Makaleler

Bu tür ilaç ve ilaçlar progestin ve östrojen içeren 4 adet doğum kontrol tableti içermektedir. Bazılarında ise 2 adet tablet bulunabilmektedir.İki tabletten oluşan ilk tablet, korunmasız cinsel ilişki sonrasında ilk 72 saat içinde ve iki tabletlik ikinci tablet ise birinci tabletten 12 saat sonra kullanılmalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu