HaberlerListelerSpor

Erkek mi? Kadın mı? Ünlü Atletin Kariyeri Tehlikede


Semenya 2009 Berlin Dünya Şampiyonasında, atletizm dalında şampiyon oldu. Ancak şampiyon olduğu günden bugüne dillerden düşmedi nedeni ise görüntüsü. Kadın kategorisinde yarışan ancak daha çok erkeği andıran Semenya, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde (CAS) görülen davasına katılmak üzere İsviçre’ye geldi. 

Yapılan testlerde kanındaki testosteron hormonu yüksek çıkmış ve Spor kariyeri tehlike altındaydı. Ünlü atlet duruşmaya sakin bir şekilde geldi, ancak soruları yanıtlamadı. 

Mahkeme sonucunda ise CAS’ın, hormon dengesini sağlamak adına, testosteron seviyesini düşürücü ilaç alması konusunda bir kararın çıkabileceği konuşuluyor. Başarılı atlet eğer bu ilacı kullanmazsa bir daha spor müsabakalarında yer alamayacak.

Bu arada Semenya’ya yapılan testlerin sonucu resmi olarak hiç açıklanmadı ancak alınan bilgilere göre testlerinin sonucu temiz çıktı, yani Semenya gerçekten bir kadın. Bakalım Semenya ilaçları kullandıktan sonra bundan sonraki spor müsabakalarında başarılı olabilecek mi? İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu