EDİTÖR BAŞVURU
Sağlık

Erkek Cinsel Organ Hastalıkları

Husye (Yumurta) ve Husye Kapsüllerinin İltihaplanması

Çeşitli etkenlerden husyeler, husye kapsülleri ve onları karın içine bağlayan sperma kordonları iltihaplanıp hastalanabilirler. İltihaplanan bu organlar şişer, kızarır ve ağrı yapar. Dokununca sert oldukları ve çok hassaslaştıkları görülür.

SebebiBelsoğukluğu. Gençlerdeki en baş sebep budur. Her hangi bir nedenle bel soğukluğuna tutulan kimse geciktirmeden doktora gitmelidir. Şimdiki ilaçlarla kısa sürede tedavi imkanı vardır. Çekinilip doktora gidilmezse mikroplar husyelere kadar iner, husyelerden yukarı giden sperma borularının tıkanmasına ve kısırlığa neden olabilir.

Prostat İltihabı

Prostat iltihabı daha çok gençlerde ve orta yaşlılarda görülür. 50 yaşın üzerinde görülen prostat rahatsızlığı ise genellikle prostat büyümesidir. Prostat doğrudan kendisi iltihaplanmaz, vücudun diğer kısımlarındaki hastalık mikroplan gelip oraya yerleşir. Belsoğukluğu, barsaklardaki ishal mikroplan, bademcik, çürük diş mikropları gibi çeşitli yerlerdeki mikroplar kan ile dolaşırken prostada uğrarlar ve orada kalan mikroplar kolayca bu nazik beziyi de hastalandırırlar. Husyelere tekme, darbe gelmesi onları zedeler ve oralarda iltihaplanmalara neden olabilir. Kabakulak, verem, kızıl, çiçek, romatizma, tifo gibi hastalıklarda da mikroplar husyelere kadar iner ve boruları tıkıyarak ilerde kısırlığa neden olabilir. Bilhassa kabakulak pek çok erkek çocuğunda ilerde kısırlığa neden olabilir, bu nedenle kabakulak tedavisi dikkatle, doktorun dediklerine uyarak yapılmalı. Vakit geçirmeden doktora giderek hastalığı yapan asıl neden tesbit edilip onun tedavisi yapılmalı.
Belirtisi: Doktorlar makattan parmağı ile dokununca prostat bezisinin irileşmiş ve sıcak olduğunu hisseder. Hastanın idrara çıkması zor ve ağrılı olur. İşemeden ve büyük aptesten sonra kamıştan 1-2 damla cerahat akıntısı gelir. Hastanın makatı ile kamışı arasındaki kısımda sürekli yanma ve baskı hissedilir. Hastalık ilk günler ateş ve titreme yapar, zamanında tedavi edilmezse süreğen hale gelir. Prostat iltihabında cinsel ilişkide bel gelmesi ağrılı olur. Tedavisi: Prostat iltihabına neden olan belsoğukluğu, çürük diş gibi rahatsızlık varsa önce onlar tedavi edilmeli. Hasta yatakta dinlenmeli. Tedaviye 2 ay kadar devam etmeli. Hastalık süresince alkol, sigara, aşırı et, acı baharat, kahve yasak. Doktorlar mikrop cinsine göre gerekli ilacı verirler, bunlar zamanında ve gerekli süre kullanılmalıdır, zira hastalık geçiyor gibi olur geri dönebilir. Hastalık süresince cinsel ilişkide bulunmamalı ve makattan prostada asla masaj yapılmamalıdır.

erkek-cinsel-organ-hastaligi-1

Prostat Büyümesi

Prostat bezisinin büyümesi 50 sinden sonra her erkekte olur fakat genel sağlık kaidelerine (beslenme, cinsel yaşamda düzen, genel sağlığı yerinde olma) uygun yaşam sürdüren kimselerde bu büyüme fazla olmaz ve bu kimselerde prostatdan hiç rahatsız olmadan ömürlerini sürdürürler. Fakat bazı orta ve ileri yaştaki erkekler cinsel yaşamlarını normal sürdüremezler (eşlerini kaybetme veya eşin yaşı icabı kocasına gerekli ilgiyi gösterememesi gibi) bunlarda prostat bezisi büyüme devam eder ve hatta büyüme hızlanır ve o erkeğin başına bir sürü iş açar. Yapılan sayımlara göre 60-70 yaş arasındaki erkeklerin % 65 inde aşırı prostad büyümesi olmaktadır. Beslenmenin yumurtaların çalışması ve prostad bezisinin büyümesi üzerine önemli etkisi vardır. Uzak doğu ülkelerinde (Çin, Japonya ve havalisi) 100-120 yaşındaki erkeklerin 70-80 yaşındaki kadınların çocuk yapma kabiliyetlerinin olduğu tesbit edilmiştir. Bu ülkelerde prostad büyümesi ender görülmektedir. Buna sebep, bu ülkelerde çok fazla soya fasulyesi yenmektedir. Soya fasulyesinde erkek husyelerinin ve kadın yumurtalıklarının çalışması için gerekli E vitamini ve protein çok miktarda mevcuttur. Böylece yumurtalar ve yumurtalıklar yorulmadan uzun yıllar çalışabilmektedir. Prostad bezinin şişmesi başlangıçta perk fark edilmez, zamanla büyüme artınca yaptığı arızalarla kendini belli eder. Mesanenin hemen altında bulunan prostat bezi büyümeye başlayınca ortasından geçen sidik borusunu bastırır, bu suretle oradan geçen idrarı azaltır. Bazen tamamen idrar akmaz olabilir, hasta bu durumda fazla ağrı hisseder ve doktorlarca sonda takarak idrar boşaltılır. Büyüyen prostat mesaneyi biraz yukarı kaldırarak tam boşalmasını önler, böylece mesanede sürekli idrar kalır, buda mesaneyi hastalandırır, üremeye dair tehlikeli durumlara yol açabilir.

Belirtisi: İşerken idrar çatallı çıkar, sık sık işeme ihtiyacı duyulur, gece sık idrara kaldırır. İşemeden sonra kamıştan 1 damla yapışkan bir sıvı gelir. İdrar cansız akar. Zamanla işeme ağrılı, sızılı olur, daha sonra idrar damla damla gelmeye başlar. Bazen işemek için zorlama sonucu damar patlar ve idrarla kan gelebilir. Geceleri penis sürekli dik durur, sağa veya sola yatınca söner. Makat civarında baskı olur. Bu belirtilerin hepsi birden görülmez zamanla arka arkaya eklenmeye başlar.

Büyümeyi Artırıcı Etkenler

Bel soğukluğu veya diğer cinsel hastalıkların geç tedavi edilmesi, soğuk sandalye veya yere oturma, ayakların-dizlerin sık sık üşütülmesi, denizden sonra ıslak mayo ile oturma. Aşırı ve sürekli alkol alma. Fazla acılı baharat yeme. Sürekli peklik (kabızlık) çekme. Yaşına ve sağlığına göre düzenli cinsel ilişkide bulunmama (fazla veya az olması). Beslenmedeki bozukluklar. Sık sık uyartıcı ilaç alma, film, resim seyretme gibi nedenler prostada kan hücumunu artırır ve şişmeye neden olur. Prostat büyümesi başlangıçta hiç hissedilmez. 50-60 yaşında geceleri idrara kalkma ihtiyacı duyulursa hemen şüphelenmeli ve doktora gitmelidir. Büyümeyi durdurucu önlemlere baş vurmalıdır.

Öneriler: İşeme zorluğu olmayan hallerde veya daha prostat şişliği olmadan önce 45 yaşından itibaren önleyici, durdurucu, kısmen iyileştirici olan aşağıdaki tedbirlere birlikte baş vurulur.

Soğuktan korunma

Kış aylarında ayakların, dizlerin, kasıkların üşümesi önlenmeli. Yün çorap, kalın pantalon giymeli. Denizde fazla üşümemeli, çıkınca hemen mayo değiştirmeli.

Cinsel Yaşam

Düzenli ve yeterli sürdürülmelidir. 70 yaşında 3 defa, 80 yaşında ise ayda 2 defa cinsel ilişkide bulunma isteğinin olması gerekmekte ve bunun yerine getirilmesi gerekmektedir. Eşini kaybetmeye veya eşin beyine ayak uyduramaması sonucu, erkek bu ihtiyacını yürütemez duruma gelirse onlarda prostad daha çabuk büyür. 50 sinden sonra cinsel ilişkinin kendilerine zarar vereceği zannına kapılarak bazı kimseler kendilerini frenlerler, bu kimselerde normal ruh hali bozulur ve ekserisi kalp rahatsızlığı, ruhi bunalım hallerine düşer. Ayrıca işemede bekletilmeden yapılmalı, mesanede çok fazla sidik birikmesi önlenmeli. 50 sinden sonra genellikle sağ veya sola yatmalıdır, sırt üstü pek yatmamalıdır. 50 yaşından itibaren her gün belirli miktarda Magnezyum tuzu ve çinko tuzu almanın büyük faydası vardır. Magnezyum tuzunun alınışı Prostat iltihabı kısmında izah edilmiştir. Çinko ise: Çinko klorür, çinko asetat, çinko sülfat ve bazende çinko oksit tozu halinde alınabilir. Günde 50 miligram kadar çinko tuzu suda veya şekerle karıştırarak yemeklerde alınabilir. Magnezyum prostadı kansere karşı korur, çinko ise yumurtaların ve prostadın çalışmasını sağlar, prostadı kansere karşı korur. Beslenme: Çiğ sebze ve meyve bol yenmeli. Bilhassa soğan ve kestane prostadı yumuşak tutar. Acı, baharatlı yiyecekler, aşırı et yenmemeli.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu