HaberlerTürkiye

Erdoğan’dan Yenilenen Seçim Açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği İstanbul seçimlerinin iptal kararını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında değerlendirdi. Erdoğan, “İstanbul seçimlerini saygıyla karşılamaya hazırdık. Karşımıza bambaşka bir manzara çıktı. Yaklaşık 15 bin seçmenin iradesi gasp edilmişti. YSK belgeleri incelemiş ve kararını vermiştir. YSK tersi karar verse de buna uyacaktık. Organize yolsuzluk olduğuna samimiyetle inanıyoruz.. Biz bu yapılanların hesabını milli irade hırsızlarından sormazsak millet bunun hesabını bizden sorar” dedi.

Erdoğan, konuşmasına birlik, beraberlik ve ramazan ayını vurgulayarak başladı. Hemen arkasına ise seçimin yenilenmesi hakkında açıklamada bulundu.

‘Önemli bir seçimi geride bıraktık’

Türkiye adına önemli bir seçimi geride bıraktığımızı vurgulayan Erdoğan, “Milletimiz bize 1389 belediyenin 758’inin sorumluluğunu vermiştir. Büyükşehir, il, ilçe ve belde olarak kaybettiğimiz belediyelerin her biriyle ilgili ayrı ayrı çalışma yapıyoruz. Bu başarısızlığa yol açan sebepleri teker teker tespit edecek ve gereğini yerine getireceğiz. Bu işler aceleye gelmez. Tespiti ne kadar sağlıklı yaparsak, çözümü de o derece güçlü olarak hayata geçirebiliriz.” şeklinde konuştu.

Image

‘Seçim Tartışmaları Bitmedi’

Seçimin ardından bir aydan uzun süredir tartışmalar devam ediyor.  Yapılan itirazlar ve tartışmalara yönelik olarak Cumhurbaşkanı, ” Yapılan itirazlar sebebiyle 3 ilçemizdeki belediye başkanlığı seçimlerinin 2 Haziran’da yenilenmesiyle ilgili karar daha önce verilmişti. Bu seçimlerin en tartışmalı konusu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri olmuştur. Bu seçimi 25-28 bin arasında bir farkla AK Parti’nin kaybettiği ilan edildi. Biz milli iradeye olan teslimimiz sebebiyle bu durumu saygıyla karşılamaya hazırdık. İlerleyen saatlerde ve günlerde arkadaşlarımızın yaptığı sandık sonuç tutanaklarıyla, ilçe birleştirme tutanaklarıyla, geçersiz oylarla ilgili itirazlar netleştikçe, karşımıza bambaşka bir manzara çıktı.” dedi.

’15 Bin Seçmenin İradesi Alanen Gasp Edildi’

Erdoğan, İstanbul seçimlerinde 15 bin seçmenin hakkının gasp edildiğini iddia etti. “Gördük ki AK Parti’ye 15 bin seçmenin iradesi alanen gasp edilmiştir. Bu hataların bir kısmı sehven yapılmış olsa da önemli bir bölümünde kasıt olduğu bellidir. Hatalar, yanlışlar diğer partilerde aynı oranlarda yapılmamış sadece AK Parti’nin oylarında belirli farklılık ortaya çıkmıştır.” diye konuşan Erdoğan konuşmasına, “Değerli arkadaşlar, biz bu yapılanların hesabını milli irade hırsızlarından sormazsak milletimiz bizden hesap sorar. Açık konuşmak gerekirse, sadece iptal oylarının sayımıyla ve birleştirme tutanaklarının düzeltilmesiyle böylesine büyük bir oy sayısının ortaya çıkması dahi içimize kurt düşürmeye yetmiştir.” şeklinde devam etti.

‘İBB Seçimlerinde Tam Kanunsuzluk, Usulsüzlük Olduğuna Samimiyetle İnanıyoruz’

“İstanbul’daki yaklaşık 62 bin sandık görevlisinden neredeyse 20 bine yakınının seçim kanunundaki açık emre rağmen, kamu görevlisi değil de banka çalışanlarından seçilmiş olması şüphelerimizi daha da artırdı. Bir takım kirli ellerin işin içine girdiği ve konuyu adım adım bu noktaya getirdiği anlaşılıyor. İBB seçimlerinde organize bir yolsuzluk ve tam kanunsuzluk, usulsüzlük olduğuna samimi olarak inanıyoruz.”

“Hukuk mücadelemizi dün akşama kadar sürdürdük. Yoksa AK Parti’nin sandıktan çıkan sonucu kabullenmemek gibi bir derdi asla yoktur, olamaz.”

“Biz sadece gasp edilen haklarımızın ve yapılan açık usulsüzlükten, yolsuzluktan kaynaklanan hataları, yanlışları düzeltmenin peşindeyiz.”

Şeklinde konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı, açıklamaların devamında ise “İstanbul halkının doğru kararı vereceğine inanıyorum” şeklinde konuşmasına devam etti.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu