Yaşam - insan

En Yaşlı Atlet

76 yaşındaki ironman atleti…

76 yaşındaki Lis Heckmann en son 2015′ te Hawai’ de düzenlenen İronman yarışlarına katıldı. Florida’ lı bu 76 yaşındaki atlet 2,4 mil yüzme, 112 mil bisiklet ve 26,2 mil koşudan oluşan triatlon yarışını tamamlayan en yaşlı atletti yarışa katılanlar arasında. 6 kez İronman ünvanı alan, 20 kez İronman yarışına katılan, 100 Olimpik triatlon yarışında yer alan, 12 maraton, 20 yarı maraton ve sayısız diğer yarışlar ile Lis Heckmann gerçekten birçok insana örnek oluyor.

Kendisinden genç sporculara bazı değerli tavsiyeleri de var.

1. Triatlona katılacaksanız ağırlığı üç spor dalından en iyi olduğunuza verip kendinizi ilk o dalda geliştirin. Daha sonra diğer iki dalı gözünüzde o kadar büyütmeyeceksiniz.

2. Ümidinizi yitirmeyin. 1975′ te ağır bir kutu taşırken ayağım kaydı, düştüm ve bileğim 16 yerinden kırıldı. 6 ay sonra doktorumun da onayıyla antrenmanlarıma yeniden başladım. İlk zamanlar çok dikkatli ve yavaştım ama vazgeçmedim. Yoğun spor hayatım yüzünden kazadan 10 yıl sonra artrit oldum. Bir araba kazasında bacağım kırıldı. Ancak uzun aralar vermek zorunda kalsam da asla sporu bırakmadım.

3. Bir sponsor edinin. Bu her zaman maddi anlamda olmayabilir. Benim eşim Tim, en büyük hayranım ve yardımcım. Yıllar boyunca benı destekledi ve antrenmanlarımda yardımcı oldu. Saatlerce antrenmanlarımı izledi sabırla.

Lis Heckmann

4. Yeniliklerden korkmayın. Yeni çıkan spor kıyafetleri ve markaları denemekten kaçınmam. Böylece en kullanışlı olanı bulabiliyorum.

5. Çalışın çalışın çalışın. Bu yaşımda bile her an bir yarışa katılacakmış gibi antrenman yaparım. Haftalık programım her gün 30 dakika esneme, 5 gün bir saatlik yüzme, 3 gün koşu ve kuvvet egzersizi, 1 gün spinning, haftada 8-10 saat bisiklet.

6. Çalışırken kendinizi eğlendirin. Yavaş ve uzun antrenmanlarda benim motivasyonum Latin müziği.

7. Hastalanınca ya da büyük yarışlardan sonra vücudunuza toparlanacak zamanı tanıyın.

8. Başka hobiler de edinin. Benim spor dışındaki hobim organik bahçem.

9. Hatalardan sonra ileriye bakıp yolunuza devam edin.

Yaşlılığın benim için bir engel ya da limit oluşturduğunu düşünmüyorum. Bir yarışa katılırken en yaşlı atlet olmak da rahatsız etmiyor. Sadece katılıp elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu